Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +20,8 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Ar nesprogs riešutų auginimo burbulas?

2022/09/25


Pastaraisiais metais mūsų šalyje auginamų riešutynų plotai išaugo daugiau kaip tris kartus. Jau žarstomas šiųmetis derlius. Vienuose ūkiuose jis įprastas, kituose – skurdokas. Nors lietuviški riešutai – ant bangos, neaišku, ar ateityje jiems pavyks užkariauti mūsų šalies rinką ir nukonkuruoti atvežtinius riešutus. 

Kas nauja – populiaru

riešutynų plotai, Rimas Norus, ūkininkai, lazdynai Šiųmetis riešutų derlius dar nesuskaičiuotas.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, šiemet riešutmedžiais (lazdynais, graikiniais riešutais ir kt.) buvo užsodinti 1 872,82 ha. Pernai jų buvo deklaruoti 1 555 ha. Prieš penkerius metus šių kultūrų plotai siekė tik 451 ha. Kasmet didėja ir priskinamų riešutų kiekis: 2017 m. buvo priraškytos 48 t, pernai – 202 t. Šiųmetis derlius dar nesuskaičiuotas. Prognozuojama, kad riešutynų plotai ateityje didės, nes tai – nereikli ir pelninga žemės ūkio kultūra.

Kai kurie ūkininkai svarstė, ar su riešutmedžiais neatsitiks taip, kaip su šilauogių, braškių ir juodųjų serbentų auginimu? Anot jų, visa, kas yra nauja – populiaru, tačiau bėgant laikui nerimą pradeda kelti galimybės realizuoti išaugintą produkciją. Mat Lietuvos ūkininkai geba priauginti riešutų, braškių, šilauogių, aviečių ir kitokių gėrybių, tik ne visuomet pagalvoja, kur jas dės. Galėtų, esą, pagelbėti kooperacija, tik ši mūsų šalyje – dar vos ne „akmens amžiaus“.

Tačiau kiek kitokios nuomonės apie kooperaciją Molėtų r. ūkininkas Giedrius Prakapavičius, kuris prieš kelerius metus ekologinį ožkų ir avių ūkį iškeitė į riešutyną. Anot ūkininko, kooperacija šalyje yra tas pat, kas Lietuva ir kolūkiai. Jis „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad avininkai buvo subūrę du kooperatyvus. Dabar likęs tik vienas, kuris veiklos pradžioje taip pat labai sunkiai judėjo į priekį. „Lietuvoje yra ir sėkmingų kooperacijos pavyzdžių, kuriuose didesnis kapitalas, stambesni ūkininkai. Juose daugiau galvotų žmonių, jų supratimas ir interesai kitokie. Viešėdamas Prancūzijoje mačiau kvapą gniaužiančių kooperatyvų. Teko lankytis sūrių gamybos kooperatyve, turinčiame gamyklą, parduotuves. Kooperatyvą vienija tūkstančiai narių, nes jų suvokimas yra visiškai kitoks. Kuo žmonės turtingesni, tuo geriau jie susitaria. Manau, Lietuva dar turi išsimiegoti porą šimtų metų. Juk neturtingi žmonės, subūrę kooperatyvą, negeba susitarti. Jie turi daugiau ambicijų negu siekio susitarti. Todėl sakoma, kad susėdę prie bendro stalo jie staltiesę traukia tai į vieną, tai į kitą pusę“, – tikino G. Prakapavičius ir pridūrė, kad kokybiškas ir skanus produktas visada atranda kelią pas pirkėją.

Kalbėdamas apie savo išaugintų riešutų derlių Giedrius atviravo, kad jis yra minimalus, nes medeliai dar jauni. Šie metai buvo drėgni ir šilti, todėl medeliai gerokai ūgtelėjo, užderėjo kokybiškų riešutų. „Kaip riešutus realizuosiu? Ką noriu, tą ir padarau“, – humoro nestokojo vyras.

Konkurencijos nebijo

Rimas Norus kruopščiai prižiūri savo brandų riešutyną.

Lazdynų riešutų derlių Kauno r. jau skina Rimas Norus. Jis ŪP sakė, kad daug riešutų jau nuskynė ir realizavo. Šįmet medžiai didesni, tad ir derlius gausesnis. Pernai iš hektaro pavyko priskinti per 2 t derliaus. Riešutų augintojas pasakojo, kad stambius, be luobelės riešutus pirkėjai noriai perka, tačiau produkcijos realizacija – kiekvieno augintojo sėkmės reikalas. Akivaizdu, kad klientai vertina Norų ūkyje išaugintą produkciją, nes didžioji jos dalis išgraibstoma tiesiai iš ūkio. Už kekėmis nuskintų lazdyno riešutų kilogramą šeimininkas prašo 5 Eur. Vėliau, kai riešutai bus išgliaudyti, jų kilogramas kainuos 6 Eur.

„Klientai, atvykę į ūkį, riešutų įsigyja pagal poreikį. Vieni nuperka 20 kg, kiti – 60 kg. Kartą per savaitę savo produkciją pardavinėju Kauno pilies turgelyje. Sandėliuoti riešutų ilgai netenka, juos išparduodu iki Naujųjų metų“, – sakė Rimas, kruopščiai prižiūrintis savo brandų riešutyną ir padedantis kitiems įveisti riešutmedžių plantacijas.

R. Norus nesuskaičiuoja, kiek sodų Lietuvoje yra užsodinti jo išaugintais sodinukais. „Jei jau būtų labai blogai, niekas, prabėgus keleriems metams, neatvažiuotų ir vėl nepirktų sodinukų. Tačiau ima ir sodina, plečia plotus. Kai kas ir parama pasinaudoja, riešutmedžių plantacijoms skiria hektarus, net dešimtis hektarų. Svarbiausia – tinkamai jais rūpintis: genėti, retinti, prižiūrėti, kad neužpultų ligos ir kenkėjai“, – sakė konkurencijos nebijantis riešutyno šeimininkas.

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

 

Rimo NORAUS ir LAMMC ŽI nuotraukos

2022.09.25 Jolita ŽURAUSKIENĖ ŪP korespondentė Susijusios temos - skaitykite: riešutynų plotai, Rimas Norus, ūkininkai, lazdynai

Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Šaulių priesaika toli nuo Tėvynės: nori stiprinti Lietuvos gynybinę galią

Gegužės 24-ąją Lietuvos šaulių sąjungos gretas papildys nauji broliai ir sesės Suomijoje – Helsinkyje, LR ambasadoje, šaulio priesaiką duos mūsų tautiečiai, gyvenantys ir dirbantys šioje šalyje. Šiemet pris...
2024/05/23

Augalams vien šilumos ir drėgmės neužtenka

Pastaruoju metu daug kalbama apie labai gerą žiemkenčių būklę, ypač žieminiai rapsai alsuoja produktyvumu. Tačiau daugybė tarpusavyje susipynusių pokyčių ir veiksnių kelia naujas rizikas ir tam tikrą netikrumą. Šiuolaikinis žemės ūkis susid...
2024/05/23

171 Lietuvos įmonė gaus į 11,3 mln. eurų ES finansavimo savo eksporto galimybių gerinimui

Produkcijos pristatymui užsienio parodose ir eksportui skirtų produktų bei paslaugų sertifikavimui labai mažos, mažos ir vidutinės Vidurio bei vakarų Lietuvos įmonės siekė gauti daugiau nei 20,2 mln. eurų finansavimą. Pagal Inovacijų agentūros pas...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.