Pirmiausiai reikia atsiminti, kad amorfofalas, dar vadinamas lavongėle, yra tropinė gėlė. Šie augalai gana plačiai paplitę nuo Afrikos iki Filipinų. Visur, kur tropinis klimatas. Vietiniai juos vadina lavonų gėlėmis arba velnio liežuviais, nes didžiuliai, įspūdingi žiedai dvokia pašvinkusia mėsa. Tačiau to nereikėtų baimintis, nes bjaurus kvapas būna vos 1–3 dienas. Beje, šaltame ore jie neskleidžia kvapo. Augalas ir jo augimo procesas vertas pastangų. Ypač jei norisi išbandyti kažką naujo, praturtinti augalų kolekciją.
Amorfofalus auginu jau seniai ir kiekvieną kartą, kai jie ima kelti greitai augančius, įspūdingus žiedus, džiaugiuosi iš naujo. Jei sugebėsite pražydinti amorfofalą, turėsite, kuo nustebinti draugus. Kartą vieną žiedą jubiliejaus proga padovanojau savo bičiulei, žinomai estrados dainininkei. Ir dabar jos svečiai prisimena tą jubiliejų.
Auginantieji amorfofalų šakniagumbius žino, kad jie auga labai greitai – per metus beveik dvigubai. Suaugę Amorphophallus konjac šakniagumbiai būna žmogaus galvos dydžio. Paprastai jie užaugina po vieną lapą, kuris, kaip ir lapkotis, išmargintas dėmėmis. Rudenį lapas sunyksta ir augalas keletą mėnesių ilsisi. Patalpoje, kurioje laikomas, turi būti ne daugiau nei 15 °C šilumos. Tuomet šakniagumbį galima išimti iš vazono. Pavasarį pasodintas jis labai greitai užaugina aukštą pliką žiedkotį su didžiuliu žiedu, panašiu į papėdlapį arba kalijos žiedą. Didžiulę spalvotą burbuolę dengia neišvaizdus arba atvirkščiai (nelygu rūšis) – labai ryškus ir puošnus apyžiedis. Burbuolėje atskirai išsidėstę vyriškieji ir moteriškieji žiedai.
Įspūdingam žiedui peržydėjus, užauga gana gražūs lapai. Jų išsišakojime, kur baigiasi lapkotis, rudeniop susiformuoja nauji svogūnėliai. Iš jų galima užsiauginti jaunų lavongėlių. Svarbu pasirūpinti, kad jos augtų puveningoje ir labai trąšioje žemėje. Amorfofalai mėgsta drėgmę, tad teks dažnai laistyti. Nepakenčia saulės, tad geriau rasti pavėsingą vietą. Jei pavyks išpildyti visas šias sąlygas – lydės sėkmė ir galėsite mėgautis išskirtiniu augalo grožiu, bet... ne kvapu. Tiesa, jei dabar užuosite, kuo jis kvepia, vadinasi, esate sveikas! Jokio kito testo koronavirusui nustatyti jums nereikės.
Kraštovaizdžio architektas Vladimiras EICHER-LORKA
Autoriaus nuotrauka
Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos