Columbus +1,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +1,9 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Ar prievolė pateisins tikslus?

2015/02/28

Atrodo, turtėjame. Iki šiol prisipažinti Valstybinei mokesčių inspekcijai, ką turi piniginėse ir bankuose, kiek valdo namų ir žemės sklypų, privalėjo 36 kategorijų gyventojai – politikai, valstybės tarnautojai, teisėjai, prokurorai, pareigūnai, įvairių komisijų, tarybų, institucijų, finansuojamų iš valstybės biudžeto, vadovai, bankų ir žiniasklaidos priemonių savininkai ir vadovai, valstybės ar savivaldybių įstaigų vadovai, taip pat jų šeimų nariai. Tačiau netrukus tokią išpažintį gali tekti atlikti visiems – nuo beūsio jaunuolio iki saulėlydžio link keliaujančio pensininko.

Rekomendavo Valstybės kontrolė Iš kur ir kam kilo iniciatyva vėl sugrįžti prie visuotinio pajamų ir turto deklaravimo idėjos? „Dar prieš porą metų įdiegti šią sistemą rekomendavo Valstybės kontrolė. Šios rekomendacijos įgyvendinimo laikas jau baigiasi, todėl ir ėmiausi tokios iniciatyvos, buvau paskirta vadovauti darbo grupei, kuri turėtų parengti tokio įstatymo projektą“, - neslėpė Seimo Audito komiteto narė Giedrė Purvaneckienė. Iki š. m. balandžio 30 d. darbo grupei pavesta išanalizuoti visuotinio gyventojų pajamų ir turto deklaravimo poreikį, tikslus, galimas priemones ir parengti bei pateikti Seimui reikalingų teisės aktų projektus. Pasak parlamentarės, darbo grupė jau turi sukaupusi nemažai medžiagos, parengtos dar buvusios Vyriausybės. „Ne viskas šiuo metu ten mums priimtina, daug ką reikės keisti, nes patobulėjo ir apskaita, ir komunikacijos priemonės, įdiegtos naujos programos, duomenų bazės. Dabar tą visuotinį pajamų ir turto deklaravimą įdiegti jau lengviau negu anksčiau“, - teigė darbo grupės vadovė G. Purvaneckienė.

rugile Trumpyte

Vitalijus Gailius

Įkvėpė latvių pavyzdys Pasak Seimo narės, imtis šios iniciatyvos ją paskatino ir latvių pavyzdys. Prieš porą metų jie surengė vienkartinį visuotinį pajamų ir turto deklaravimą, kuris atskleidė daugybę spragų mokesčių sistemoje, ne pagal pajamas gyvenančių asmenų, įvairių korupcijos ir kontrabandos landų. „Tai pasiteisino su kaupu, gyvenančių ne pagal pajamas ir sekančių pasakas apie bobučių ir diedukų paliktus turtus žmonių gerokai sumažėjo. Mes taip pat dar svarstysime, ar įteisinti kasmetį visuotinį pajamų deklaravimą, ar tai daryti kas kelerius metus. Ketiname labiau pasidomėti, kaip visa tai įgyvendinti pavyko Latvijai, kokių buvo iškilę sunkumų ir kokių klaidų neturėtume kartoti“, - sakė Seimo narė. Seimo valdybos sudaryta darbo grupė, į kurią įtraukti parlamentarai, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Finansų, Teisingumo ministerijų atstovai, tarėsi, ką artimiausiu laiku reikėtų padaryti, kokių dar trūksta teisinių aktų, kad visuotiniam pajamų ir turto deklaravimui būtų atvertas kelias.

Netrūksta ir skeptikų Vos į viešumą prasiskverbus žiniai apie visuotinį pajamų ir turto deklaravimą, pasipylė skeptiškų komentarų. „Penktadalis žmonių Lietuvoje gyvena ties skurdo riba. Kam juos dar nervinti? Ką jie deklaruos? Sukiužusią trobelę su valdžios kažkada atrėžtais trimis hektarais, pensijos pavidalu gaunamas pajamas ar kažkur giliai kojinėje paslėptus kelis šimtukus laidotuvėms?“ - piktinosi netoli Vilkijos nedideliame kaimelyje gyvenantis, tačiau papolitikuoti mėgstantis garbaus amžiaus sulaukęs žmogus. Tačiau viena iš šio projekto iniciatorių G. Purvaneckienė mano visai kitaip: „Jei savo pajamas ir turtą deklaruos ne visi, užsibrėžto tikslo nepasieksime. Jau dabar tai daro dauguma, tas ratas kone kasmet vis didėjo, ne tokia didelė dalis nedeklaruojančiųjų ir liko. Gąsdinimai, kad dėl to žmonėms iškils daugybė problemų, neturi jokio pagrindo. Taip elgiasi tie, kurie priešinasi tokiam įstatymui, nes, matyt, kažko bijo. Koks niekur nedirbantis kontrabandininkas ar nelegalaus verslo atstovas tam pritars? Juk pjautų šaką, ant kurios sėdi.“ Tik ar skaičiavo kas, kiek darbo ir piniginių sąnaudų kaštuos ši naujovė? Stasys JOKŪBAITIS Algimanto SNARSKIO piešinys

kaimo_laikrastis  Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis