Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Ar žemės ūkyje prigis ir nanotechnologijos?

2023/09/20


Nanotechnologijos ryžtingai skinasi kelią į daugelį žmogaus veiklos ir gyvenimo sričių, tačiau žemės ūkyje proveržio nėra. Kokių galimybių žemdirbiams siūlo ši šiuolaikinė technologija ir kas stabdo jos plėtojimą?

Žemės ūkyje nanotechnologijos gali būti taikomos augalų apsaugos produktams ir trąšoms. Jos galėtų tvariai paremti pasaulinę maisto gamybą. Pasak Olandijos Nacionalinis visuomenės sveikatos ir aplinkos instituto, rezultatai rodo, kad pasėlių apsaugos produktų nanoformulių efektyvumas yra 20 proc. didesnis nei įprastų preparatų. Nanoformulės skirtingai elgiasi aplinkoje, daugiausia dėl lėtesnio išsiskyrimo ir lėtesnio skilimo. Pasak mokslininkų, šios technologijos kontroliuojamas trąšų ir maistinių medžiagų išsiskyrimas galėtų sumažinti jų išplovimą ir padidinti derlių iki 20–30 proc., palyginti su įprastomis trąšomis. Tačiau norint tai pagrįsti turi būti atlikti laboratoriniai ir lauko tyrimai.

Tad kodėl vis dar iki galo neištirtos šios technologijos galimybės žemės ūkyje ir neišsiaiškintas jos poveikis aplinkai? Nyderlandų ekspertų nuomone, tai labiausiai lemia socialiniai ir ekonominiai veiksniai, tarkime, maža pelno marža ir atsargesnis naujovių pripažinimas žemės ūkyje nei kituose sektoriuose tiek iš vartotojų, tiek iš gamintojų pusės.

Vis tik negalima sakyti, kad bandymai ir tyrimai nevyksta. Pavyzdžiui, Vakarų Brabanto srityje daržoves šiltnamiuose auginantis ūkininkas šią vasarą ryžosi išbandyti „B+H Solutions“ nano trąšas. Viename plote agurkus patręšė įprastomis trąšomis, kitame 2 ha plote augančius agurkus pabarstė nano trąšomis. Per 12 savaičių jis pastebėjo, kad ant antrajame pasėlių lauke užmegzta 8 proc. daugiau vaisių, o jų svoris 9 proc. didesnis nei įprastai patręštų agurkų.

Be to, vaisiai buvo vienodesnės formos ir, pasak augintojo, puikaus skonio. Pastebėta ir tai, kad nano trąšos paspartino agurkų augimą.

Šias nano trąšas gaminančios Vokietijos bendrovės atstovas Robertas Zuyderwijkas portalui Groentennieuws.nl teigė: „Novatoriškas požiūris į trąšas ne tik padidino derlių, bet ir nutiesė kelią tvaresnei ir efektyvesnei auginimo praktikai.“ Agurkus pabarstęs nano trąšomis, augintojas kitokių augalų augimą ir vystymąsi skatinančių priemonių nenaudojo, taigi ir poveikis aplinkai buvo mažesnis.

Eksperimento duomenis rinkę ir analizavę specialistai mano, kad šios trąšos pagerina augalų maistinių medžiagų pasisavinimą ir padidina atsparumą biotiniam stresui, todėl spartėja fotosintezė.

Šis metodas leidžia pasiekti gerų rezultatų tiek šiltnamių daržovių, tiek gėlininkystės srityse. Vakarų Brabanto agurkų augintojas jau svarsto apie galimybę nano trąšas išbandyti auginant ir pomidorus.

 

Parengta ŪP pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos ir aplinkos instituto ir Groentennieuws.nl informaciją

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...
2023/12/10

Kodėl verta pamėginti skiepyti arbūzų daigus?

Arbūzus auginti jau išmokome, tad atėjus žiemai, kai daržininkams atsiranda daugiau laiko, verta pasvarstyti – galbūt kitą sezoną bandyti skiepyti arbūzų daigus. Ir kaipgi tai daroma? Kaip liežuvėliais jų daigeliai skiepijami į juosva...