Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


Asta RAICEVIČIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Arbūzais mėgavosi iki Kalėdų, o šviežiais pomidorais – iki vasario

2024/02/25


Į buvusius tėvų namus Akmenės rajone, Žerkščių kaime, Dainos šeima persikėlė gyventi prieš dvejus metus, tačiau patirties auginant daržoves sukaupė jau anksčiau. Ir ne veltui – gerai užderėjusiu pernykščiu derliumi šeima mėgaujasi iki šiol. Beje, puikiai išsilaikiusius, paskutinius šviežius pomidorus baigė valgyti sausio pabaigoje. Pašnekinome sodybos šeimininkę apie būsimus pavasario darbus, kurių ji labai laukia ir iš anksto planuoja.

Darbuojatės ne tik šeimos daržuose. Kaip viską spėjate?

Visi darbai sutelkti namuose. Visų pirma, užsiimu investavimu, tai daryti galima bet kur, svarbu būtų internetas. Net vasarą išsinešu kompiuterį į lauką ir, dirbdama darže, galiu užsiimti šiuo įdomiu darbu. Kadangi investavimas, sakyčiau, įtempta ir sunki veikla, tai daržas man yra tarsi atsipalaidavimas nuo streso.

Jau žiemai įpusėjus, pradedu žiūrinėti sėklas, ieškau kažko naujo. Nors dukros neišrankios, valgo visas daržoves, visada atsižvelgiu į tai, kad šeimai patiktų. Kai apmąstau, kur, ką sėsiu, užsakinėju sėklas ir siunčiuosi internetu.

Dainai daržininkauti padeda trynukės dukros – Darija, Gustė ir Estėja

Niekada sėklų neperku spontaniškai, gerai apgalvoju, matyt, išlenda investuotojo charakterio bruožas – gerai apsvarstyti prieš imantis kokių nors veiksmų. Ir tuomet pradedu laukti pavasario, kada galėsiu išeiti į daržą. Beje, jau žiemos pabaigoje šiltnamyje būnu kažką pasėjusi. Šiemet vasario 4 d. šiltnamyje pasėjau truputį ridikėlių ir špinatų. Vis tie mano eksperimentai!

Na, o kai jau gamta pavasarį atbunda, tenka greičiau suktis. Labai padeda planavimas. Gerai, kad turiu ir tris padėjėjas – Dariją, Gustę ir Estėją. Nors turi kitų mėgstamų užsiėmimų, visos trys groja fortepijonu, važinėja į konkursus, savaitgaliais ir jos padeda darže.

Ar daug vietos skiriate daržams? Kokių tradicinių ir netradicinių daržovių auginate?

Daržai nemaži, auginame daug daržovių, užtenka ir savai šeimai, ir dar artimiesiems įdedame.

arbūzų veislės
Daržo puošmena – tamsiai žali su geltonais taškeliais pasipuošę arbūzai ‘Moon and stars‘.

Kasmet vis daugiau daržo „atiduodu“ arbūzams, išbandau naujų veislių. Užtat vasaros pabaigoje kiekvieną vakarą mėgaujamės skaniais ir sultingais vaisiais. Pernai auginau Jungtinėse Amerikos Valstijose sukurtą arbūzų veislę ‘Moon and Stars‘. Man ji – tikra arbūzyno puošmena. Lapai tamsiai žali, vaisiai pailgi, odelė išmarginta geltonais taškeliais ir turi vieną arba kelias didesnes geltonas dėmes.

Dar auginu žieminių ir „dramblinių“ česnakų, pastarųjų skonis yra švelnesnis ir skanus pakeptas. Auginu pupų ir žirnių, labai juos mėgstame.

Vasarą valgome pačių užaugintus agurkus, pomidorus, paprikas, svogūnus, morkas, bulves, špinatus, salotas, burokėlius. Darže auga ir moliūgai, tačiau tik viena rūšis – belukštis moliūgas.

drambliniai česnakai
„Dramblinio“ česnako galva vos telpa į delną.

Kokiomis daržovėmis Jūsų šeima iki šiol dar gali mėgautis?

Iki dabar valgome svogūnus, česnakus, bulves, burokėlius, moliūgo sėklas. Neseniai, berods, paskutinę sausio dieną suvalgėme paskutinius pomidorus. Tik prieš Kalėdas supjaustėme ir paskutinį arbūzą.

Kaip Jums pavyko taip ilgai išlaikyti pomidorus, arbūzus, česnakus, moliūgus?

Na, česnakai paprastai tiek ir išsilaiko. Kai jau matau, kad pradeda „tuštėti“, pagaminu džiovintų česnakų miltelių. Tai tikrai labai skanus produktas, tinka ir mėsai pagardinti, ir ant pagaminto patiekalo užsibarstyti. Tik daug darbo reikia įdėti.

Pomidorus padėjau šiltai ir jie pamažu noksta. Turbūt iki dabar išlaikiau dėl to, kad nuskyniau su visomis šakelėmis. Taip ir laikau. Arbūzas taip pat buvo padėtas šiltai. Tiesa, jau nebuvo toks saldus, kaip anksčiau suvalgytieji, bet vaisių kokteiliams – pats tas.

Keli moliūgai stovi iki šiol. Tai labai patogu, nes prireikus sėklų, belieka vaisų perpjauti. Belukščių moliūgų sėklos nepadengto lukštu, nereikia vargti lukštenant. Jos skanios ir pakeptos, ir salotose. Sėklos itin vertingos organizmui, ypač kai užsiaugini pats.

pomidorai
Geriausiai išsilaikė ir sausio pabaigos sulaukė vyšniniai pomidorai, nuskinti su šakelėmis.

Papasakokite, kokios daržovės reikalauja ypatingo dėmesio?

Kiekviena daržovė reikalauja priežiūros: reikia žinoti, kada sėti, kada persodinti, kaip auginti.

Na, pavyzdžiui, vietą, kur bus auginami arbūzai, rekomenduojama uždengti. Tam tinka plėvelė, šiaudai arba nupjauta žolė. To reikia dėl to, kad augančių arbūzų negalima judinti – jiems tai nepatinka ir pradeda nykti.

„Drambliniai“ česnakai mėgsta drėgną žemę. Norint, kad užaugtų didesnė ropelė, reikia nuskinti žiedą. Atrodo, ir taip viskas aišku, tačiau mažiau patyrusiems daržininkams tai dar naujiena.

Kokių veislių pomidorus auginate, kokias rekomenduotumėte kitiems?

Kol kas kiekvienais metais išbandau vis kitas pomidorų veisles. Labiausiai mėgstame smulkius nedidelius pomidoriukus. Į šiltnamį įbėgusios mergaitės pasiskina ir čia pat suvalgo. Jie patinka ir kitiems šeimos nariams. Maži „vieno kąsnio“ pomidoriukai patogūs vasarą prasidėjusiose kelionėse.

Artėjančiam sezonui jau turiu atsirinkusi keletą veislių. Šiemet būtinai pasodinsiu ‘Green Doctor Frosted‘, ‘American Ribbed Yellow‘, ‘Cherevichki‘, ‘Dimensionless‘, ‘Mikolka‘, ‘Yellow Icicle‘, ‘Chio-chio-san‘, ‘Orange‘, ‘Orange Banana‘, ‘Cherry Ciligia Red‘.

pomidorų veislės
Vasarą šiltnamyje dera ir juodašoniai pomidorai.

Ar užsiauginate daigų iš pernykščių daržovių sėklų?

Esu bandžiusi iš savo daržo moliūgo ir arbūzo užsiauginti daigų. Bet iš belukščio moliūgo išimtų sėklų užaugo moliūgas, kurio sėklos buvo su lukštu, kaip paprasto moliūgo. Negaliu sakyti, kad pavyko eksperimentas su arbūzais – užaugo tikrai ne ta veislė, kurios sėklas sėjau.

Šiemet bandysiu iš savų sėklų užsiauginti vyšninių pomidorų, nes labai mums patiko ir išsilaikė iki pat sausio pabaigos. Žiūrėsiu, kaip pavyks.

arbūzai, moliūgai
Sukrauti į karučius arbūzai ‘Sugar Baby‘, ‘Crimson Sweet‘ ir belukščiai moliūgai moliūgai parkeliavo į namus.

Kalbantis apie daržovių atsargas, paminėjote, kad mėgaujatės ir traškiais raugintais agurkais. Pasidalykite jų receptu.

Kadangi gyvename name, turime šaltą rūsį, jame raugintos daržovės puikiai išsilaiko iki pavasario, ilgai galime mėgautis ir traškiais raugintais agurkėliais. O raugimo receptas paprastas.

Į 3 l stiklainius dedame vyšnių, juodųjų serbentų lapų, krapų stiebų, krienų lapų, česnako skiltelių, keletą juodųjų pipirų. Pastebėjau, kad kuo daugiau lapų dedu, tuo agurkai skanesni. Po to į stiklainius sudedu ir agurkus. Vėliau į litro stiklainį pripilu šalto šulinio vandens, įberiu pilną šaukštą druskos, gerai išmaišau, supilu ant agurkų, uždengiu dvigubu plastmasiniu dangteliu ir iš karto nešu į šaltą rūsį. Šiais agurkais galime mėgautis iki sulaukiame šviežių.

 

Dainos nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...