Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023
Ashburn +21,7 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 1 Spa 2023

Arnas: suvokėme, kokią milžinišką įtaką žemės ūkio specialistai turi pasaulio ateičiai

2023/05/08


LAUŽOME STEREOTIPUS! Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją (VDU ŽŪA) kasmet papildo būrys veržlių, smalsių jaunuolių. Jie yra stereotipų laužytojai, drąsius sprendimus priėmę asmenys – pavyzdys, jog VDU ŽŪA įgytas išsilavinimas ir perspektyvos agrosektoriuje gali atverti kur kas daugiau savęs realizavimo ir profesinių galimybių, negu teigia vis dar sutinkami stereotipai.

Arnas Šadbaras, VDU Žemės ūkio akademijos bakalauro studijų programos „Agronomija“ 2 kurso studentas teigia, kad ne tik sunkaus darbo ir užsispyrimo dėka yra čia, tačiau nieko nebūtų, jeigu nejaustų tokio didelio pašaukimo gamtai. Siekti savo tikslų ir išsilavinimo paskatino ne tik darbas smulkiame pienininkystės ūkyje, bet ir VDU ŽŪA teikiamos galimybės. Arnas pasidalino, kas lėmė jo pasirinkimą studijuoti VDU Žemės ūkio akademijoje ir kokios jo mintys dabar – esant studentui.

Kas paskatino domėtis studijuojama sritimi?

Nuo mažens augau ūkiškoje aplinkoje. Tėvai, seneliai ir daugelis kitų giminaičių vienaip ar kitaip užsiėmė žemės ūkiu. Vaikystei bėgant vis labiau ir labiau įsitraukdavau i žemės ūkio darbus. Ilgainiui gaidžių giedojimas, karvių bliovimas bei traktorių burzgimas tapo muzika mano ausims. Greitai supratau, jog čia mano širdis, jog gamta ir žemė yra mano pašaukimas. Visa tai suvokiau gan anksti, todėl mokyklos metai praėjo ramiai – žinojau, kad noriu dirbti žemės ūkyje, turiu stengtis ir siekti geriausių rezultatų. Anksti pradėjau domėtis studijų galimybėmis ir nesunkiai nusprendžiau, jog noriu būti agronomu ir mokytis VDU Žemės ūkio akademijoje. Kiekvieną kartą lankydamasis žemės ūkio parodose Akademijoje svajodavau ir nesulaukdavau, kada vaikščiosiu šio universiteto koridoriais. Sunkaus darbo ir užsispyrimo dėka, ši svajonė išsipildė.

Kas paskatino pasirinkti studijas VDU Žemės ūkio akademijoje?

VDU Žemės ūkio akademija yra vienintelė aukštoji mokykla, savo studijų programų tinklelyje turinti tiek daug įdomių, laiko patikrintų studijų programų, susijusių su žemės ūkiu. ŽŪA – tai Lietuvos žemės ūkio mokslo bei inovacijų centras. Žinodamas, jog noriu studijuoti žemės ūkio mokslus, net negalvojau apie jokius kitus variantus. Buvau ir esu įsitikinęs, jog norint būti kompetentingu šios srities specialistu, studijos VDU Žemės ūkio akademijoje yra pats geriausias pasirinkimas.

Ar studijos VDU Žemės ūkio akademijoje buvo Tavo pasirinkimas numeris vienas?

Taip, tai buvo mano pasirinkimas numeris vienas.

Kokius stereotipus apie žemės ūkį ar VDU Žemės ūkio akademiją teko girdėti savo aplinkoje prieš stojant į VDU Žemės ūkio akademiją?

Visuomenėje yra sena, nusistovėjusi nuomonė, kad darbas žemės ūkio sektoriuje yra žemo lygio, nereikalaujantis daug intelekto ar kitų sugebėjimų. Dalis žmonių mano, kad ūkininkavimas skirtas neišsilavinusiems, daug nesiekiantiems kaimo žmonėms, o pats darbas nesudėtingas, jį gali dirbti kiekvienas.

Kokius stereotipus pradėjus studijuoti jau pavyko paneigti sau pačiam ir aplinkiniams?

Minėtas stereotipinis mąstymas, negana to, kad yra neteisingas, visiškai ignoruoja faktą, jog žemės ūkio sektorius yra viena pažangiausių inovacijų sričių pasaulyje. Technologinė pažanga žemės ūkyje, ypač automatizacijos ir robotizacijos srityse, ženkliai lenkia kitus gavybos, gamybos, perdirbimo bei paslaugų sektorius. Agrosektorius yra sudėtinga sritis, kuri reikalauja aukšto lygio specialistų, išmanančių kiekvieną iš begalės žemės ūkį įtakojančių aspektų. Žemdirbiai bei žemės ūkio specialistai yra svarbiausi pasaulio darbuotojai. Pasaulio banko duomenimis, 56 % pasaulio gyventojų gyvena miestuose, toks urbanizacijos spartumas buvo galimas būtent dėl per pastaruosius šimtą metų padarytų inovacijų žemės ūkyje. Technologinė pažanga ūkininkavime tiesiogiai įtakoja viso pasaulio pažangą, todėl išvada tokia, jog darbas žemės ūkyje nėra „žemo lygio“, anaiptol, tai viena iš prestižiškiausių, daug žinių, sumanumo bei kompetencijų reikalaujančių sričių.

Kas labiausiai nustebino studijuojant VDU Žemės ūkio akademijoje?

Labiausiai nustebino agronomijos svarba pasaulio ateities kontekste. Studijų metu nuolat primenama, kokia svarbi mūsų profesija ir kokia našta gali kristi ant mūsų pečių netolimoje ateityje, mūsų planetai bei klimatui besikeičiant. Nuolat girdime, koks svarbus mūsų vaidmuo norint išvengti galimos ekologinės katastrofos dėl sparčiai besikeičiančio klimato ir didėjančios taršos. Ši žinutė tarsi suteikia pareigos jausmą, kad studijuojame ne vien dėl individualių norų bei poreikių, bet ir tam, kad prisidėtume prie pasaulio išsaugojimo. Studijų metu suvokėme, kokią milžinišką įtaką žemės ūkis bei žemės ūkio specialistai turi pasaulio ateičiai. Ateities agronomo užduotis nebebus padidinti derlių bei pelną, mūsų darbas bus tausoti planetą.

Ar šiuo metu dirbi? Jeigu taip, ar dirbi pagal studijuojamą sritį?

Esu įregistravęs nuosavą, smulkų pienininkystės ūkį, todėl laisvu nuo studijų metų darbuojuosi ten. Su tėvų pagalba galiu subalansuoti studijas ir tai, ką mėgstu labiausiai – darbą ūkyje. Kartu su tėvais bei močiute laikome apie 30 mėsinių bei pieninių galvijų ir dirbame apie pusšimtyje hektarų plote. Nors studijas ir darbus suderinti daugiau ar mažiau pasiseka, sėjos, kūlimo bei šienapjūtės laikotarpiais tenka paplušėti iki sutemų. Vos per dvejus studijų metus įgytas žinias po truputį pritaikau šeimos ūkyje, pastebiu gerus rezultatus.

Kokiais trimis žodžiais apibūdintum VDU Žemės akademiją – su kuo Tau asocijuojasi VDU Žemės ūkio akademija?

Bendruomeniškumas – VDU Žemės ūkio akademijoje santykiai tarp visų universiteto grandų – dėstytojų, studentų bei kitų bendruomenės narių yra išskirtinai draugiški bei vieningi. Prireikus pagalbos visada bus padedama, prireikus patarimo visada bus patariama, kiekvienas studentas, dėstytojas, mokslininkas ir kiekvienas darbuotojas yra motyvuojamas ir palaikomas, kiekvienam padedama ugdyti save kaip asmenybę, siekiant savo norų ir svajonių.

Laisvalaikis – VDU Žemės ūkio akademija suteikia galimybes studentams lankyti įvairius meno, sporto, muzikos būrelius, kitus užsiėmimus. Studentai gali apsilankyti VDU Prezidento Valdo Adamkaus sporto centre, parkuose, soduose, VDU ŽŪA mokomajame ūkyje bei Bandymų stotyje, universitetą supa daug įvairių gamtos ir kultūros objektų, tokių kaip Kauno tvirtovė. Žemės ūkio akademijoje galimybės smagiai praleisti laiką yra neribotos.

Individualumas – Žemės ūkio akademija sukuria puikia aplinką būti savimi, čia paliekama vietos individualumui, asmeniniams poreikiams bei pomėgiams. Atsižvelgiama į kiekvieno studento gebėjimus, poreikius bei norus akademinio proceso metu. Suteikiamos išskirtinės galimybės asmeniniam tobulėjimui ir savišvietai.

Kokius tris išskirtinumus/privalumus įvardintum kalbant apie savo studijuojamą studijų programą?

Agronomija yra viena iš svarbiausių specialybių pasaulyje, todėl šio dalyko studijos suteikia sunkiai paaiškinamą atsakomybės bei pareigos jausmą, jaučiama atsakomybė už tvarią ir ekologišką pasaulio ateitį.

Universitete nuolatos vyksta suvažiavimai, seminarai, kurių metu skaitomi pranešimai, galima papildomai plėsti savo žinias, išgirsti dalykų, kurių galbūt neišgirsi paskaitų metu ir pritaikyti tas naujas žinias moksle ir darbe.

Negalima pamiršti ir fakto, jog agronomijos specialistai yra labai paklausūs, pabaigus studijas retai iškyla bėdų ieškant darbo vietos ar konkurencingo atlyginimo.

Ką palinkėtum studentui, kuris dvejoja ką rinktis studijuoti?

Didžiausia klaida, kokią gali padaryti būsimas studentas siekdamas profesijos – tai vaikytis pelno, o ne pašaukimo. Pelnas ir pinigai nėra gero gyvenimo rodiklis. Gero gyvenimo rodiklis yra laimė, o laimė gaunama dirbant darbą, kurį dirbi su džiaugsmu ir šypsena. Profesijos rinkimasis yra vienas iš nedaugelio atvejų, kada širdis yra teisesnė už protą. Rinkdamiesi ką studijuoti, mąstykite širdimi.

Arnas mielai atsakys į klausimus apie studijas, laisvalaikį ir kitas galimybes VDU Žemės ūkio akademijoje. Drąsiai susisiek su juo Facebook ar Instagram.

 

VDU ŽŪA informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...
2023/10/01

Prieškario Kalvarija: Šv. Uršulės atlaidai ir didžiausias jomarkas apskrityje

Prieš Pirmąjį pasaulinį karą mieste buvo įsikūrusios stambiausios apskrities įmonės. Prašmatniose kareivinėse stovėjo caro kariuomenės pulkai. Buvo milžiniškas kalėjimas, kuriame 1905 m. kalėjo sukilėliai. Tarpukaryje į didžia...
2023/10/01

Ištikus insultui tėra vienintelė auksinė valanda

„Paskaičiuota, kad per kiekvieną uždelstą minutę iki krešulio pašalinimo ar ištirpdymo žūsta 2 mln. neuronų. Tad svarbi kiekviena minutė. Mūsų Insulto gydymo centre atliekami insulto simuliacijos mokymai padeda tobulėti ...
2023/10/01

D. Tuskas: antivyriausybiniame mitinge Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių

Varšuva, spalio 1 d. (AFP-BNS). Lenkijos opozicijos lyderis Donaldas Tuskas, sekmadienį kreipdamasis į minią sostinės centre, sakė, kad į antivyriausybinį mitingą Varšuvoje susirinko šimtai tūkstančių žmonių.
2023/10/01

Kokybiškiausios jautienos receptas – ūkininkų patirtis plius mokslo inovacijos

Skanaudamas sultingą jautienos kepsnį retas šios rūšies mėsos mėgėjas susimąsto, kiek daug ne tik žmogaus darbo, bet ir mokslo žinių tuo metu yra jo lėkštėje. Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) veik...
2023/10/01

Šv. Juozapo globos namuose išskirtinius patiekalus ruošia žinomas virtuvės šefas

Panevėžys (JP.lt). Itališka lazanija, troškinta jautiena, kepta kalakuto filė, įvairūs padažai, bulvių košė su natūraliu pienu ir sviestu, špinatų sriuba, salotos, cepelinai, naminė gira – štai tokiais ir k...
2023/10/01

Apžiūrėkime rūsius: ar tikrai bulvės saugios?

Laukuose daugiausia liko tik šalnų nebijančios daržovės, likusios jau baigiamos krauti sandėliuose, kur ir liks žiemoti. Vis tik apsaugotos nuo šalčių ne visada daržovės ilgesnį laiką išlieka sveikos. Pavyzdžiui, bulves gali p...
2023/10/01

Vaisių, daržovių bei pieno produktų vartojimas skatinamas jau šešerius metus

Kiekvienais metais vis daugiau ugdymo įstaigų įsitraukia į Programos „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimo vaikų ugdymo įstaigose“ veiklas. Vis daugiau vaisių ir daržovių, pieno ir pieno produktų vaikai su...
2023/10/01

Po atnaujinimo visuomenei atidaromas Pašilių stumbrynas

Valstybinių miškų urėdijos (VMU) Panevėžio regioninis padalinys spalio 2 d. 12 val. visuomenę kviečia kartu atverti atnaujinto Pašilių stumbryno vartus ir išrinkti vardus dviem šiemet pasaulį išvydusiems stumbriu...