Columbus +17,2 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024
Columbus +17,2 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024

Aromaterapijos magija

2020/11/30


Kai rečiau praveriame langus ir trumpiname pasivaikščiojimus gryname ore, o kambariuose dėl šildymo sausėja oras, verta prisiminti eterinius aliejus. Niekam ne paslaptis, kad kvapai veikia mūsų emocijas, mintis, daro įtaką savijautai, atpalaiduoja, mažina stresą. Kambaryje sklindantis eterinis aliejus gali padėti sloguojančiam mažyliui lengviau kvėpuoti ir ramiau miegoti. Todėl svarbu žinoti, kaip išsirinkti eterinį aliejų, ir tinkamai jį naudoti.

Giedrė KNIŪKŠTIENĖ

  Aromaterapeutės Jūratės Kazlaus Kukenienės mėgstamiausi levandų, lauramedžių, Damasko rožių ir arabinių jazminaičių eteriniai aliejai.

„Agnum“ mokymo centro vadovė ir knygos „Aromaterapijos kerai“ autorė Jūratė Kazlaus Kukenienė perspėja, kad ne visi eteriniai aliejai daro teigiamą poveikį mūsų sveikatai. „Jei žmogaus tikslas – tiesiog malonus aromatas, jis gali rinktis iš plataus sintetinių ir pusiau sintetinių kvapų asortimento. Jie gali būti reklamuojami naudojant skambius pavadinimus ir gražius paveiksliukus, nebūtinai susijusius su pačiu kvapu (pavyzdžiui, reklamoje rodoma, kaip skinamos orchidėjos, nors jos paprastai ypatingu kvapu nepasižymi). Be abejo, tokie kvapai neturi nieko bendra su sveikata. Tik iš natūralių augalų, nenaudojant arba minimaliai naudojant sintetinius priedus pagaminti aliejai gali daryti gydomąjį poveikį, tikti peršalimo ligų profilaktikai“, – atkreipia dėmesį aromaterapeutė.

Baigusi Grasso parfumerijos institutą ir pati Lietuvoje įkūrusi Aromaterapijos institutą, J. Kukenienė perspėja, kad net ir kokybiški eteriniai aliejai gali pakenkti, jei žmogus nežino, kaip jie dozuojami, ir panaudos netinkamą kiekį. Visada svarbu perskaityti aprašymą, kokio dydžio patalpai kiek lašelių aliejaus pilti į garintuvą.

„Nereikia vadovautis ir principu „kuo pigiau“. Ne visi aliejai yra geros kokybės, reikėtų būti atidžiam perkant pagamintus Kinijoje arba įsigytus prekybos centruose ir kainuojančius pigiau. Paprastai pats pigiausias aliejus yra išgautas nežinia kokiu būdu, neaiškus jo dozavimas. Naudojant tokius produktus savo nuožiūra, neturint tam reikalingų žinių, tikrai galima pakenkti. Yra nemaža alergijų tikimybė, gali ištikti astmos priepuoliai“, – teigia J. Kukenienė.

Internete gautas žinias specialistė taip pat vertina skeptiškai. Tikslesnės informacijos šaltiniai – knygos, aromaterapijos kursai, o tiems, kas neturi aromaterapijos pagrindų, rekomenduoja kliautis produktų aprašymais arba konsultuotis su kokybiškos produkcijos pardavėju.

Visgi nepakanka išsirinkti geros kokybės eterinį aliejų, būtina tinkamai jį naudoti. Specialus garintuvas (arba difuzorius) yra vienas iš būdų naudoti aliejų. Šis prietaisas skleidžia šaltą, minusiniais jonais jonizuotą garą. Aromaterapeutė paaiškina, kad kai mums namuose ar gatvėje sunku kvėpuoti, tai reiškia, kad aplinkoje yra pliusinių jonų perteklius. Garintuvas arba jonizatorius, garindamas nedidelį kiekį vandens, skleidžia į patalpą neigiamus jonus.

„Vaizdžiai kalbant, jis padaro aplinkos orą tokį drėgną ir gaivų, kokiu kvėpuojame stovėdami prie tyro vandens krioklio, kai įkvepiame smulkių purslų dalelių ir įgauname gamtos energijos. Minusinių jonų pripildome savo aplinką net tada, kai gariname tik vandenį, nepildami jokio eterinio aliejaus“, – teigia J. Kukenienė.

Tačiau tai ne vienintelis būdas, kaip naudoti kvapniuosius aliejus. „Vakare, einant miegoti, į padus galima įsitrinti maždaug po tris lašelius gryno eterinio aliejaus, pavyzdžiui, eukaliptų.  Mažesniems ir vyresniems vaikams taip pat galima jo įtrinti, bet po vieną lašiuką“, – pataria specialistė ir atkreipia dėmesį, kad ypač atsargiai eterinius aliejus reikėtų naudoti mažiems vaikams, nėščiosioms, sergantiems astma ar alergiškiems žmonėms.

Paklausta, ar aromaterapija padeda kovoti su nemiga, J. Kukenienė pataria pirmiausia išsiaiškinti miego sutrikimo priežastis, priešingu atveju nepadės jokie vaistai – nei cheminiai, nei natūralūs. „Tačiau kalbant apibendrintai, aromaterapijos pasaulyje levanda laikoma priemone miegui Nr.1. Pakanka vos vienas lašelio eterinio levandų aliejaus ant pagalvės prieš einant miegoti. Ji ramina, atpalaiduoja, tačiau pačios nemigos priežasties nepašalina, nes priežastis gali būti didelė įtampa, stresas. Aromaterapeutas gali sumaišyti specialius mišinius, atsižvelgdamas į asmens amžių ir situaciją nustatyti dozavimą“, – teigia J. Kukenienė.

   

Eterinių aliejų įvairovė tokia gausi, nesinori bandyti visko iš eilės. Ką reikėtų žinoti, renkantis aromaterapijos priemones, pataria Giedrė Veličkienė, parduotuvių tinklo „Aromama“ įkūrėja, nuolat gyvenanti ir dirbanti kvapų pasaulyje.

Kokius eterinius aliejus vertėtų įsigyti pirmiausia? Kurie galėtų padėti išvengti peršalimo ligų šaltuoju sezonu?

Bijantiesiems peršalimo, galiu išduoti labai gerą žiemišką receptą! Maišome šiuos eterinius aliejus: 25 lašai citrinžolių, 10 lašų arbatmedžių ir 10 lašų eukaliptų aliejaus. Įpilame 100 ml vandens. Viską sukratę, purškiame namuose kas porą valandų, ypač jei kas nors sirguliuoja ir mes nenorime, kad infekcija sklistų. Šie trys aliejai ne tik nuostabiai kvepia, bet ir grynina patalpų orą.

Manęs dažnai klausia, kokius eterinius aliejus pasiimčiau į negyvenamą salą. Rinkčiausi levandų ir arbatmedžių, nes jie universaliausi – juos galima įvairiai pritaikyti. Šie aliejai puikiai tiks ir mūsų artimiesiems, kuriuos norime supažindinti su aromaterapija. Aliejus galima ir lašinti į aromaterapinę vonią, trinti pėdas, praskiedus naudoti masažams. Kaip apsaugą nuo peršalimo (nuo kūno šilumos jie garuoja ir visą dieną saugo mus nuo bakterijų ir virusų) lašinti nematomose vietose ant drabužių.

Parduotuvės, siūlančios eterinius aliejus, kartu siūlo ir jiems skirtus garintuvus. Ar jie – vienintelis pasirinkimas norintiesiems sveikai gyventi?

Nors garintuvai rinkoje jau seniai, bet žmonės iki šiol mėgina garinti aliejų klasikiniu būdu – specialiose žvakidėse, kur apačioje žvakutė, o viršuje įpilama vandens ir įlašinama eterinio aliejaus. Tai nieko blogo, tačiau labai svarbu tokią žvakidę sukonstruoti teisingai. Tarp žvakutės ir vandens su aliejumi turi būti ne mažiau kaip 9–10 cm.

Tokio didelio tarpo reikia, kad aliejus per daug neįkaistų. Mat eterinių aliejų terapinės savybės pasireiškia juos šildant iki 60–70 °C. Aliejui užkaitus per daug arba užvirus kvapas nedingsta, bet terapinių savybių nebeišlieka. Pavyzdžiui, garinant eukaliptų aliejų ir tikintis, kad atsikimš užgulta nosis, nieko panašaus neįvyks, nors eukaliptų kvapą ir jausime. Parduotuvėse dabar gausu gražių, deja, neteisingai sukonstruotų gaminių.

Pagrindinė garintuvų funkcija – skleisti eterinius aliejus, tik po to drėkinti orą.

Šiuo metu rinkoje garintuvų yra labai įvairių. Ar galėtumėte patarti, į ką žiūrėti perkant? Kaip pasirinkti garintuvą?

Garintuvas leidžia kokybiškai mėgautis aromaterapija. Priešingai nei žvakidės, jis veikia šaltuoju principu, aliejaus nekaitina. Jei norime tik drėkinti patalpą, galima garinti vien vandenį, o jei planuojame ją valyti ir aromatizuoti, turime įlašinti eterinio aliejaus.

Perkant garintuvą, svarbu pasidomėti jo talpa. Garintuvai, skirti orui valyti ir aromatizuoti, paprastai būna nuo 50 iki 200 ml talpos. Talpa parodo, kiek į jį pilama vandens, kitaip tariant – kiek jis garuos. Jei norime garinti neilgai, pavyzdžiui, biure, talpa gali būti ir mažesnė. Yra tokie maži garintuvai, jungiami prie kompiuterio USB jungtimi, puikiai tinkami naudoti darbe.

Jei garintuvą norime naudoti sveikatinimuisi, ilgalaikiam oro valymui namuose, garinti jį ir nakties metu, kad nesikimštų nosis, nepultų kosulys, tada reikėtų ieškoti mažiausiai 100–120 ml talpos aparato. Toks garintuvas garuoja 5–6 valandas. Standartinis garintuvas per valandą gali išgarinti apie 25 ml vandens. Taip pat praktiška rinktis garintuvą, kuriam pardavėjas arba gamintojas suteikia garantiją.

Kaip kitaip naudoti eterinius aliejus?

Žmonėms, kurie neturi garintuvo, tačiau nori paskleisti eterinį aliejų patalpose, rekomenduoju pasidaryti oro gaiviklį ir purkšti jį purkštuvu. Į 50 ml šalto vandens, geriau – distiliuoto arba bent virinto, reiktų įlašinti apie 50 lašų eterinių aliejų, mišinį supilti į stiklinį buteliuką (eteriniai aliejai reaguoja su plastiku, dėl to plastikinės taros eteriniams aliejams laikyti netinkamos). Tokiu mišiniu purškiame patalpas. Prieš purškiant, mišinį būtina suplakti, nes eteriniai aliejai su vandeniu nesusimaišo ir per kurį laiką nusistovi.

Beje, eterinių aliejų garintuvas ir oro drėkintuvas nėra tas pats. Jie abu veikia panašiu principu – į rezervuarą įpylus vandens ir paspaudus mygtuką, ultragarsas pradeda skaidyti vandenį. Bet skirtumas tas, kad šiuose aparatuose ultragarsas yra skirtingo dažnio. Garintuvo įranga sukurta taip, kad pirmiausia skaidytų eterinius aliejus, o paskui vandenį. Jo pirminė funkcija – skleisti eterinius aliejus. Oro drėkinimas – tik antrinė funkcija.

Oro drėkintuvas, į kurį taip pat galima pilti eterinių aliejų, pirmiausia skirtas vandens garams skleisti. Jis išgarina gerokai daugiau vandens – 200–300 ml per valandą. Todėl žmonės dažnai stebisi, kodėl į oro drėkintuvą įlašinti eteriniai aliejai nekvepia taip intensyviai, kaip garinant juos garintuvu.

Rudenį ir žiemą populiariausi citrinų, greipfrutų, apelsinų, žaliųjų citrinų, bergamočių eteriniai aliejai.

Kurie eteriniai aliejai yra populiariausi, o nuo kurių nepelnytai nusisukama?

Šiuo metu pirkėjai domisi antivirusiniais eteriniais aliejais. Deja, „antikoroninio“ eterinio aliejaus nėra. Tačiau yra tokių, kurie grynina patalpų orą, lengvina kvėpavimą ir stimuliuoja mūsų imuninę sistemą.

Ieškomiausi šiuo metu – arbatmedžių, eukaliptų, čiobrelių. Dar yra toks „stebuklas“, kuris vadinasi ravensara. Įrodyta, kad ravensaros aliejus – pats stipriausias antivirusinis eterinis aliejus. Jo aromatas malonus, artimas arbatmedžiui ir eukaliptui, šiek tiek gaivus, jaučiamos pipirinės natos. Jį galima puikiai maišyti su arbatmedžių, eukaliptų, citrinų eteriniais aliejais. Tokie dabar būtų šaltojo sezono populiariausieji.

Rudenį ir žiemą kyla citrusinių aromatų paklausa: citrinos, greipfrutai, apelsinai, žaliosios citrinos, bergamotės. Citrusų eteriniai aliejai – tai saulėti kvapai, jie asocijuojasi su vasara, atostogomis, atsipalaidavimu. Kol citrusiniai vaisiai sunoksta, sugeria labai daug saulės šviesos, o jų aliejai, garinami namuose, sukuria labai šviesią, jaukią, saulėtą nuotaiką. Visiems rekomenduočiau juos naudoti.

Yra ir nepelnytai nepopuliarių produktų, kurie mažai žinomi, nors nuostabiai kvepia, turi labai daug terapinių savybių. Pavyzdžiui, retas žino apie rozalinų (viržinių mirtenių) eterinį aliejų. O tai populiariojo arbatmedžio švelnioji rūšis. Arbatmedžių eterinį aliejų ir jo intensyvų kvapą pažįsta daugelis. Rozalinų eterinis aliejus taip pat turi stiprių antibakterinių savybių, stimuliuoja imuninę sistemą, o jo aromatas labai malonus, švelnus. Todėl šį produktą vietoje arbatmedžių aliejaus dažniau renkasi mažus vaikus auginantys, jautrius kvėpavimo takus turintys žmonės, besilaukiančios moterys, jeigu vengia intensyvių kvapų.

Aromaterapeutas gali sumaišyti specialius mišinius, atsižvelgdamas į asmens amžių ir situaciją, nustatyti dozavimą.

Mažus vaikus auginančioms mamoms būtų įdomu, kokie kvapai padėtų mažyliams ramiau miegoti?

Mūsų elektroninėje parduotuvėje miegui rekomenduojamų aliejų skiltyje siūlomi ir pavieniai aliejai, ir paruošti jų mišiniai. Tiek visiems šeimos nariams, tiek mažiems vaikams nurimti padeda ir miegą balansuoja levandų, mandarinų, bergamočių, ramunėlių, pušų eteriniai aliejai. Jie švelnūs ir neįkyrūs. Labai intensyvūs kvapai gali veikti priešingai, negu tikimės, trikdyti miegą. Dėl to nakčiai reikėtų rinktis ir mažesnes eterinių aliejų dozes. Pavyzdžiui, dienos metu į garintuvą lašiname kokius 6–8 lašus, o nakčiai užteks perpus mažesnės dozės.

  Jūratės Kazlaus Kukenienės ir Giedrės Veličkienės nuotraukos 2020-11-30

Dalintis

2024/05/02

ES ėmėsi Nitratų direktyvos reformos

Europos Sąjungos (ES) vykdomoji valdžia – Europos Komisija (EK) – pasiūlė peržiūrėti Nitratų direktyvą ir numatyti platesnes galimybes panaudoti iš gyvulių mėšlo pagamintas trąšas. Taisyklių sušvelninimo rei...
2024/05/02

Vištų klausimo imsis jau net Europos Teisingumo Teismas

Gyvūnų gerove besirūpinančios nevyriausybinės organizacijos Europos Komisiją (EK) apskundė Europos Sąjungos Teisingumo Teismui. Tam nevyriausybininkai ryžosi nesulaukdamos, kada Komisija pateiks siūlymą dėl gyvūnų laikymo sąlygų pagerinimo. D...
2024/05/02

Išplėstas Gedžiūnų miško biosferos poligonas

Aplinkos ministras patvirtino naują Gedžiūnų miško biosferos poligono, kuris driekiasi per Joniškio, Šiaulių ir Pakruojo savivaldybes, ribų planą ir nuostatus. Į poligono teritoriją įtraukus Kruojos ir Mūšos upių slėniu...
2024/05/02

Vilniuje įkurta kairioji partija „KArtu“

Trečiadienį Vilniuje įkurta nauja kairioji partija „KArtu. Kairiųjų aljansas“, jos pirmininke išrinkta buvusi socialdemokratė Jolanta Bielskienė.
2024/05/01

Korupcijos byloje nuteistas buvęs teisėjas, du advokatai – skirtos įspūdingos baudos

Panevėžio apygardos teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje visi kaltinami asmenys buvo pripažinti kaltais dėl korupcinių veikų padarymo: Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjas Rimantas Grigas, du advokatai ir advokato kontoros da...
2024/05/01

Išminuotojas, gelbstintis situaciją

Vienas iš ilgiausiai Ukrainoje kovojančių ir bene patį didžiausią autoritetą įgijęs Lietuvos karys, 58-erių vilnietis Rimas Armaitis „Diedas“ ketina padaryti pertrauką kare ir gydytis traumas. Taip vyriausias iš Ukrainoje...
2024/05/01

Naktiniai taikikliai: dar luktelėkime

Nuo šiandienos, 2024 m. gegužės 1 d., įsigalioja Medžioklės įstatymo pakeitimai, kuriais draudžiami ir leidžiami medžioklėje naudoti įrankiai ir priemonės nustatomi įstatymu, tarp jų ir naktiniai taikikliai. Tačiau kol kas jų naudoti dar ne...
2024/05/01

Pastato stogą bei sienų laikančiąsias konstrukcijas rekonstravo savavališkai – kas gresia?

Nekilnojamojo turto įsigijimas – vienas svarbiausių žingsnių daugelio žmonių gyvenime. Naujakuriai ar jau įsikūrę gyventojai, norintys patogiai įsirengti naują ar perplanuoti seną būstą daugiabučiame name susiduria su įvairiausiais iš...
2024/05/01

Žalioji elektra ar biometanas?

Europos Sąjunga (ES) yra užsibrėžusi labai ambicingus biometano gamybos ir panaudojimo tikslus. Ir Lietuvoje ministerijos kalba apie proveržį, tačiau jų planai nuo realybės skiriasi. Visi sutinka, kad biometano gamyba – žiedinės ekonomikos p...