Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023
Spausdintų leidinių prenumerata
Ashburn +0,1 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 28 Sau 2023

Artėjant linų dienai praverkime kraičio skrynią

2023/01/07


Artėjant linų dienai, praverkime kraičio skrynią Dieveniškių istorinio regioninio parko lankytojų centro vidaus ekspozicijoje, kurioje eksponuojama audinių gausa: juostelės, juostos, rankšluosčiai, staltiesės, lovatiesės. Visa tai – darbščiųjų audėjų palikimas, kuris sukauptas ir eksponuojamas lankytojų centre, kuris dirba ir šeštadieniais nuo 10 val. iki 15 val.

Dieveniškių krašto žmonės saugojo ir tebesaugoja daugelį senųjų tradicijų ir amatų. Audimas – vienas iš jų. Audiniai – seniausia, gražiausia ir turtingiausia liaudies meno šakų. Audinių raštuose, spalvų darnoje atsiskleidžia estetinis skonis, kūrybiniai gebėjimai. Verpti linus, vilną, austi juosteles, juostas, audinius mergaitės pradėdavo būdamos mažos. Kraudavo į kraičių skrynias baltas drobes, raštuotų audeklų rietimus, juostų kamuolius.

Nagingomis, kruopščiomis, sumaniomis audėjomis garsėjo mūsų krašto gatviniai kaimai, kurių pirkiose dūgzdavo verpimo rateliai, audimo staklėse dailiai šaudydavo šaudyklėlės, pievose boluodavo patiestos drobės, kurias reikėdavo baltinti. Jos pačios verpė gijas, verpalus dažydavo augaliniais dažais: lapais, žiedais, šaknimis, medžių žieve, uogomis, samanomis, balų rūda.

Dieveniškių apylinkėse kur kas ilgiau nei kitur vilkėta pačių austais, siūtais drabužiais. Dauguma jais rėdėsi iki XX a. vidurio ir pokario metais dar siūdavosi drabužius iš namie austų audinių.

Kad Dieveniškių krašte audimo amatas nesvetimas byloja ekspozicijoje sukaupti linų apdirbimo, verpimo ir audimo apyvokos daiktų eksponatai: mintuvai linams laužyti, grebenai – medinės šukos linams šukuoti, klastytuvė linams brukti, šerinis šepetys su koteliu linams šukuoti. Mediniai verpimo rateliai, verpstės kuodeliui pririšti, vituškos – suktuvai, stovelis nytims, Vytuvai – matavidlai vynioti ir išvynioti siūlus į matkus. Audimo staklės, skietai, šaudyklės.

Languoti sijonų audiniai – placenkos. Viena gausiausių spalvotų audinių kolekcija, kurių raštuose atsispindi moters estetinis skonis – lovatiesės.

Audimo technika paprasčiausios languotos pakulinės lovatiesės, vadinamos paklotės. Spalvas audėjos parinkdavo įvairiai: vienos neryškios, kitos žaismingai spalvotos.

XX a. pirmoje pusėje austos dvispalvės (vienos spalvos metmenys, kitos – ataudai) diminės lovatiesės, vadinamos divonais. Labai daug įvairiais raštais austa šešianyčių, aštuonnyčių lovatiesių.Tokia lovatiesė vadinta divonas asmerykas. Mėgti keturkampių motyvai, ypač dobilo lapų, kryžių, akėčių, agurkų raštai.

Na o labiausiai vertinamos, gražiausios rinktinės lovatiesės, vadintos atbiranka, austos XX a. 3-4 deš., pokariu, labai vertintos dėl sudėtingos audimo technikos. Audėjos, mokėjusios austi rinktines lovatieses labai didžiavosi. Raštus nusižiūrėdavo iš žymesnių kaimo audėjų.

Ilsisi audėjėlės, nebedūzgia verpimo rateliai, nebeaudžia nutilusios staklelės, nebeauginami ir linai, tačiau turime pilną kraičio skrynią jas menančių audinių. Atvykite, pasigėrėti jų darbais, pajusti jų rankų prisilietimo šilumą ir dvasią.

 

Dzūkijos-Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijos informacija

Dalintis

2023/01/28

Valstybė smūgiuoja veislininkystei – atsikrato įmonių

Veislininkystės įmonių privatizavimą žemdirbių atstovai vadina istorine klaida ir pabrėžia, kad nacionalinę veislininkystę žlugdyti gali tik labai netoliaregiška valdžia. Šioms įmonėms aukciono plaktuku mojavo dar ankstesnės kadencij...
2023/01/28

Braškių pilkojo puvinio sukėlėjo kontrolė eteriniais aliejais

Pastaruoju metu eteriniai aliejai ir ekstraktai tiriami kaip viena iš priemonių, siekiant sumažinti pesticidų naudojimą augalų apsaugos srityje. Alternatyvios priešgrybinės medžiagos yra svarbios ekonominiu atžvilgiu itin žalingų pat...
2023/01/28

Tarptautinį narkotikų gabenimo verslą organizavusiam panevėžiečiui – teismo nuosprendis

Daugiau kaip 300 kg kokaino neteisėtą gabenimą jachta organizavusiam ir beveik 760 kg kanapių dervos pervežimą iš Ispanijos į Rusiją koordinavusiam piliečiui E. M. skirta galutinė 13 metų laisvės atėmimo bausmė.
2023/01/28

Žalumynai ant palangės: nestandartiniai sprendimai

Žalumynų ant palangės galima užsiauginti ir taip, kad jie puoštų namus – tarkim, svogūnų laiškų saldaininėje su akmenukais. Salotoms galima suteikti antrą gyvenimą, o imunitetą sustiprins ir švieži morkų lapeliai.
2023/01/28

Trąšų rinka: ar po sunkių 2022-ųjų galime tikėtis geresnių 2023 metų?

Praėjusieji metai trąšų rinkai buvo sudėtingi. Įtampa dėl kylančių kainų rinkoje buvo jaučiama jau 2021-ųjų pabaigoje. O 2022 m. vasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, situacija tapo dramatiška. Agroverslo bendrovės „Agrochema&ldq...
2023/01/28

Lietuviškos simfonijos pradininką primena viena Plungės gatvė

Juozas Žilevičius – vargonininkas, kompozitorius, pedagogas, choro dirigentas, muzikologas, kultūros veikėjas. Simfonija f-moll, kuri buvo parašyta 1919 m., o po kelerių metų atlikta Kaune – laikoma pirmąją lietuviška sim...
2023/01/28

Ūkininkavimas – perspektyvus verslas

„Nepamenu, kiek tada man buvo metų, dar nedaug, tėvų draugų ūkyje padėjau rinkti akmenis. Nusibodo man tas darbas ir nusprendžiau eiti namo, pareikšdama: „Būsiu ūkininkė, bet akmenų nerinksiu. Ūkininke tapau, bet akmenis vis tie...
2023/01/28

Tėvų ir vaikų santykiai: atviri klausimai bei pagarbus klausymasis atrakina ir labai surūdijusią spyną

Kristina su vyru augina 4 vaikus, vyriausiam dabar 16 metų, o jauniausiam – 7-eri. Baigusi finansų mokslus ir ne vienerius metus dirbusi projektų vadove, šiuo metu moteris vis giliau neria į sritį, susijusią su vaikais. Ji antrus metu...
2023/01/28

Pusryčiai – hamletiškas klausimas

Valgyti pusryčius ar nevalgyti? Tokios mintys aplanko bent pusę mūsų ryte. „Pusryčius suvalgyk pats“, – teigia patarlė, o jai pritaria ir šiuolaikinė dietologija. Kai reikia skubiai nuspręsti, ką valgyti, o laikrodis rodo,...