Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Asociacijos kreipėsi į ministrą: prašo sustabdyti durpynų žemėlapio tikslinimą

2023/10/13


Nuo ateinančių 2024-ųjų bus taikomi kuriam laikui atidėti geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimai, skirti durpynų ir šlapynių apsaugai. Nemalonia staigmena tapo rugsėjo pabaigoje Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) paskelbta informacija.

ŽŪDC priminė ir atkreipė dėmesį,  kad tais atvejais, kai deklaruojami plotai patenka į nustatytus durpynų apsaugos teritorijų plotus (sudaro daugiau kaip dešimtadalį lauko ar jame užima daugiau kaip 1 ha), durpžemių plotus bus draudžiama sausinti, deginti bei juos arti (išskyrus neariminį žemės dirbimą). Už arimą durpžemių plotuose bus taikomos sankcijos dėl GAAB reikalavimų pažeidimo.

Nemaloni staigmena – tai kartu su šiuo priminimu pristatytas durpžemių žemėlapis bei paraginimas pareiškėjams tikslinti žemėlapio duomenis.

Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacija (LMŽSA) ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija (LŽŪBA) bendru raštu kreipėsi į žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką.

Pasak rašto, žemdirbių asociacijos susirūpinimą dėl durpynų žemėlapių tikslumo Žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) išreiškė daugiau kaip metus. Tačiau ši neatsižvelgė į socialinių partnerių pastabas, GAAB2 nutarė taikyti nuo 2024 m.

Ministerijos nurodymu ŽŪDC paskelbė nuorodą su durpynų žemėlapiais ir įpareigojo žemės savininkus, įžvelgus netikslumų, tikslinti durpynų plotus, t. y. daryti nuotraukas, nustatinėti koordinates, daryti 50 cm prakasas, vertikaliai padėjus liniuotę jas kokybiškai nufotografuoti ir su koordinatėmis bei patikslintu durpžemio ploto kontūru skaitmenine forma siųsti ŽŪDC.

„Pirmieji atsiliepimai parodė didelius žemėlapių ir faktinės situacijos neatitikimus“, – tvirtina LMŽSA pirmininkas Algis Gaižutis ir LŽŪBA prezidentas Eimantas Pranauskas. LŽŪBA žiniomis, durpynų identifikavimui panaudota dešimtmečių senumo topografinė medžiaga. Organizacijų teigimu, „tai rodo visišką nepasiruošimą durpynų ir šlapynių identifikavimui“.

Asociacijos taip pat atkreipia dėmesį, kad žemės naudojimo sąlygų keitimas ir įvedami nauji žemės naudojimo apribojimai turi būti suderinami su žemių savininkais, o patiriamos materialinės išlaidos ir nuostoliai – atlyginami.

Kreipdamosi į ministrą asociacijos prašo: „Prašome sustabdyti šį veiksmą. Durpynų ir šlapynių nustatymui pasitelkti tam parengtus specialistus bei Agrocheminių tyrimų laboratoriją, nepaverčiant žemės savininkų dirvotyros specialistais, fotografais, geodezininkais ir pan.“

 

ŪP portalo inf.

Dalintis