Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024
Ashburn +9,6 °C Debesuota
Pirmadienis, 4 Kov 2024

Atradimas virtuvėje – nasturtė

2024/01/14


Skambiai atradimus vadiname geografiniais, archeologiniais, medicininiais, technologiniais. O štai vilnietės Editos Mačiulaitienės pavyzdys rodo, kad ne mažiau įdomūs atradimai vyksta lysvėje ir virtuvėje. Prieš kelerius metus sėkmingų eksperimentų sąrašą ji papildė valgomosiomis gumbinėmis nasturtėmis, savitai ryškiu skoniu lenktyniaujančiomis su daugeliu daržovių.

Derlius – tik po šalnų

Gelsvi ‘Amarillo’ veislės gumbeliai įdomios kūgio formos, nedidelio kiaušinio dydžio ir, kaip E. Mačiulaitienė buvo girdėjusi, ypatingo skonio. Pamačiusi šių gumbelių Lenkijoje, ji nepraleido progos jų įsigyti. Norėdama užsiauginti tokių įdomybių šeimos ūkyje Molėtų rajone, su šiais ilgos vegetacijos augalais ėmė „žaisti“ dar žiemą.

„Vasarį pradėjau gumbelius dauginti vazonėlyje, o kai orai atšilo, persodinusi į didelį vazoną, išnešiau į lauką. Tik gegužės antrąją dekadą, kai užklupo šalnos, nasturčių vazonas laikinai stovėjo šiltnamyje, o vėliau vėl perneštas augo po atviru dangumi“, – pasakojo E. Mačiulaitienė.

Tai trumpos dienos augalai. Nasturtės pradeda formuoti gumbelius tik rugsėjį ir užauga vėlyvą rudenį. Tad pašnekovės augintos nasturtės vegetaciją baigė šiltnamyje: ten jas įnešė rugsėjo pabaigoje ir laikė iki gruodžio 5-osios, derliaus nuėmimo dienos. Iš vieno vazono pavyko iškasti penkiolika gelsvų gumbelių su akutėmis.

Ne veltui žaliuojantis vazonas išlaikytas iki pat stiprių šalnų – jos gumbines nasturtes turi gerokai pakąsti, kad derlius būtų skanesnis.

nasturtės gumbai
‘Amarillo’ veislės gumbeliai.

Skanios virtos ir žalios

Priešingai nei įprastos, gėlių darželyje žydinčios nasturtės, šie žoliniai augalai gali siekti iki 2–4 m aukščio, nors žiedai ne mažiau dekoratyvūs.

Ir nėra ko stebėtis jų palyginimu su bulvėmis – gimtojoje Čilėje, Peru, krakmolingi nasturčių gumbeliai nuo seno kepti ant laužo kaip bulvytės, tik jų skonis buvo kitoks.

Virti gumbeliai E. Mačiulaitienei priminė keptus topinambus, nors buvo aitresni. Nenusivylė ir jų įpjausčiusi į žalias salotas. „Žali gumbeliai sultingi kaip ridikėliai, jaučiasi baziliko ir ypač ryškus anyžiaus skonis, išryškėja aitriųjų paprikų aštrumas“, – dalijasi potyriais vilnietė ir teigia, kad nasturtės puikiai dera įvairių žalių, neapdorotų vaisių ir daržovių salotose.

Deja, dabar Pietų Amerikoje valgomąsias nasturtes, kaip ir daugelį kitų augalų, į užmarštį pamažu stumia iš Europos įvežtos daržovės. Ši gražiai žydinčių augalų rūšis kilusi iš Tropaeolum tuberosum (angl. mashua) šeimos. Iki šiol dar galima aptikti gumbinių valgomųjų nasturčių, natūraliai paplitusių Anduose, ypač Peru ir Bolivijoje, kiek mažiau Ekvadore, Kolumbijoje.

Koks šio augalo amžius, sunku pasakyti, tačiau, remdamiesi archeologiniais duomenimis, mokslininkai spėja, kad pradėtas auginti maždaug 5 500 m. pr. Kr.

 

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Editos MAČIULAITIENĖS nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/03/04

Vieni protestuoja, kiti – puotauja

Tuo metu, kai viena žemdirbių skėtinė organizacija – Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) – planavo ūkininkų protesto akcijas, kurios dabar vilnija po visą Europą, kita – Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) – ruošėsi dviejų dienų ko...
2024/03/03

Ūkininkas V. Genys: „Turiu toliau nešti agronominę žinią“

Ukmergės krašto ūkininko Valentino Genio sėkmės paslaptis – geras derlius be plūgo ir sintetinių trąšų. Agronomo diplomą turintis žemdirbys jau 18 metų žemę dirba ekologiškai ir neįsivaizduoja kitokios ūkininkavimo krypt...
2024/03/03

Pardavęs karves braukė ašaras

Skauda širdis visiems, tik valdininkams neįdomu, kodėl nyksta pieno ūkiai. „Lietuvoje išnyks ūkiai, kuriuose yra iki 100 melžiamų karvių“, – spėja Kupiškio r. Šimonių seniūnijos Pelyšių kaimo...
2024/03/03

Prasideda sulos leidimo sezonas: ką svarbu žinoti?

Pavasarį atšilus orams, kai sulos mėgėjai pradeda leisti pirmąją sulą, Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pataria, kaip tai daryti tinkamai tiek nuosavame miške, tiek valstybei priklausančioje žemėje.  
2024/03/03

„INVL Baltic Farmland“ pelnas pernai išaugo 34 proc. iki 2,64 mln. eurų

Investicijų į žemės ūkio paskirties žemę bendrovės „INVL Baltic Farmland“ audituotas grynasis pelnas 2023 metais siekė 2,64 mln. eurų – 34 proc. daugiau nei 2022 metais.
2024/03/03

Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos vairą perima A. Kulevičius

Kovo 1-ąją įvyko Šalčininkų rajono žemdirbių asociacijos visuotinis narių susirinkimas. Rajono žemdirbiai išsirinko naujos sudėties tarybą ir pirmininką.
2024/03/03

Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?

Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų galima atlikti diagnostinius ar gydomuosius veiksmus. Pacientams dažnai kyla klausimų, kaip viskas vyksta, ar tai saugu, ar jie pra...
2024/03/03

Europos Komisija pagaliau imasi veiksmų: keis vilkų apsaugos statusą

Pastaruosius porą metų Europos Sąjungos (ES) valstybės narės garsiai nerimauja dėl vilkų ir kitų stambiųjų plėšrūnų – lokių ir lūšių – populiacijos gausėjimo. Dėl šios tendencijos kyla grėsmė taikiam sambūviui, nes...
2024/03/03

Verslo partneriams iš Kinijos labūnaviškis padovanojo savo tapytą „Monos Lizos“ kopiją

Kėdainiai („Rinkos aikštė“). Laikrodžiui išmušus 17 valandą verslininkas Audronius VAIDALAUSKAS užveria kabineto duris. Medžio granulių gamyba užsiimančios bendrovės „Eco standartas“ savininkas i&scaron...