Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +23,8 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Žemės ūkiui padarytos žalos mastas paaiškės vėliau

2023/08/16


Kokie yra praėjusią savaitę praūžusios audros su kruša padariniai žemės ūkio sektoriui? Labiausiai nukentėjusių Joniškio ir Panevėžio savivaldybių atstovai pasakė, ko šiandien tikisi nuo gamtos stichijos nukentėję ūkininkai, bendrovės.

Nemokamo saugojimo išeitimi pasinaudoti neskuba

Į žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko viešą prašymą padėti grūdininkams, kurių sandėlių stogai po krušos tapo panašūs į rėtį, operatyviai atsiliepė AB „Jonavos grūdai“. Bene vienintelė sąlyga ūkininkams, norintiems pasinaudoti šios bendrovės nemokamo saugojimo (iki metų pabaigos) paslauga  – turėti savivaldybės pažymą, patvirtinančią, kad grūdų sandėlis yra suniokotas.

Tokia galimybe iki šiol pasinaudojo tik vienas ūkininkas. Jis į „Jonavos grūdus“ pristatė 118 t grūdų.

Kaip parlamentiniame komitete trečiadienį sakė Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė, padėtį į nelaimę patekusiems ūkininkams šiek tiek apsunkina administracinės procedūros.

Rajono žemdirbys į „Jonavos grūdus“ dar numato išvežti apie 300 t rugių. Z. Bakanienės žodžiais, veikia ūkininkų savitarpio pagalba. Kiti ieško kitų sprendimų, grūdus naudoja pašarams.

„Žalą labai sudėtinga apskaičiuoti, nes dar nenuimtas derlius, – detalizavo Žemės ūkio skyriaus vedėja. – Pašarams auginamus pažeistus kukurūzus jau apninka puvinys, naudojant pašarui reikės naudoti atitinkamas priemones, nukenksminti kenksmingas medžiagas.“

Žalos mastas dar neaiškus

Panevėžio rajone, kuriame ekstremalioji situacija pripažinta šešiose seniūnijose, nukentėjo 6,5 tūkst. ha įvairių pasėlių. O kur dar kiti nuostoliai: 100 tūkst. kv. m stogų, apie 75 tūkst. kv. m ūkinių pastatų stogų, 93 automobiliai.

Krušos metu ganėsi apie 500 melžiamų karvių banda. Išsigandę galvijai ištrūko iš aptvarų, nubėgo į mišką. „Produktyvumas dar neatsistatė. Džiaugiamės, kad kritimų nebuvo“, – padėtį apibūdino Z. Bakanienė.

Koks žalos mastas, jo finansinė išraiška žemės ūkiui – dar nėra aišku.

Pasak Panevėžio rajono savivaldybės administracijos skyriaus vedėjos, stogus dengiantys gyventojai dar neturi sąskaitų faktūrų, kai kurie stogų dengimo rūpestį atideda kitiems metams, dabar dairosi pigesnių medžiagų.

Dabar svarbiausia – lengvatinės paskolos

Lengvatinės paskolos, palūkanų kompensavimas – dabar svarbiausia, pripažįsta ŽŪM.

Parlamentiniame komitete ministerijos kancleris Valdas Aleknavičius sakė, kad ministerija dėl situacijos jau kreipėsi į eurokomisarą. „Kreipėmės į komisarą dėl situacijos. Ūkininkai įspėti, kad kuo greičiau fiksuotų force majeure. Dabar yra rengiamos tvarkos, metodikos. Vyriausybės krizių valdymo grupei kitą savaitę turės būti pristatyta, kaip bus skaičiuojamas žalos atlyginimas“, – KRK dėstė V. Aleknavičius. Jis leido, suprasti, kad rūpestį dėl nuotolių kompensavimo iš ministerijos, tikėtina, perims Nacionalinis krizių valdymo centras.

Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius taip pat akcentavo, kad apyvartinių lėšų stoka šiuo metu yra pagrindinė problema – kreditai reikalingi stogams dengti, pastatams remontuoti. Taip pat jis atkreipė dėmesį, kad 90 proc. stogų yra asbestiniai, o šios stogų dangos keitimas yra susijęs su milžiniška aplinkos tarša. Meras tikisi, kad bendromis jėgomis pavyks išjudinti ir asbestinių stogų keitimo programą.

 

ŪP portalo informacija

Panevėžio rajono savivaldybės nuotr.

Dalintis