Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +9,4 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Žemės ūkiui padarytos žalos mastas paaiškės vėliau

2023/08/16


Kokie yra praėjusią savaitę praūžusios audros su kruša padariniai žemės ūkio sektoriui? Labiausiai nukentėjusių Joniškio ir Panevėžio savivaldybių atstovai pasakė, ko šiandien tikisi nuo gamtos stichijos nukentėję ūkininkai, bendrovės.

Nemokamo saugojimo išeitimi pasinaudoti neskuba

Į žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko viešą prašymą padėti grūdininkams, kurių sandėlių stogai po krušos tapo panašūs į rėtį, operatyviai atsiliepė AB „Jonavos grūdai“. Bene vienintelė sąlyga ūkininkams, norintiems pasinaudoti šios bendrovės nemokamo saugojimo (iki metų pabaigos) paslauga  – turėti savivaldybės pažymą, patvirtinančią, kad grūdų sandėlis yra suniokotas.

Tokia galimybe iki šiol pasinaudojo tik vienas ūkininkas. Jis į „Jonavos grūdus“ pristatė 118 t grūdų.

Kaip parlamentiniame komitete trečiadienį sakė Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė, padėtį į nelaimę patekusiems ūkininkams šiek tiek apsunkina administracinės procedūros.

Rajono žemdirbys į „Jonavos grūdus“ dar numato išvežti apie 300 t rugių. Z. Bakanienės žodžiais, veikia ūkininkų savitarpio pagalba. Kiti ieško kitų sprendimų, grūdus naudoja pašarams.

„Žalą labai sudėtinga apskaičiuoti, nes dar nenuimtas derlius, – detalizavo Žemės ūkio skyriaus vedėja. – Pašarams auginamus pažeistus kukurūzus jau apninka puvinys, naudojant pašarui reikės naudoti atitinkamas priemones, nukenksminti kenksmingas medžiagas.“

Žalos mastas dar neaiškus

Panevėžio rajone, kuriame ekstremalioji situacija pripažinta šešiose seniūnijose, nukentėjo 6,5 tūkst. ha įvairių pasėlių. O kur dar kiti nuostoliai: 100 tūkst. kv. m stogų, apie 75 tūkst. kv. m ūkinių pastatų stogų, 93 automobiliai.

Krušos metu ganėsi apie 500 melžiamų karvių banda. Išsigandę galvijai ištrūko iš aptvarų, nubėgo į mišką. „Produktyvumas dar neatsistatė. Džiaugiamės, kad kritimų nebuvo“, – padėtį apibūdino Z. Bakanienė.

Koks žalos mastas, jo finansinė išraiška žemės ūkiui – dar nėra aišku.

Pasak Panevėžio rajono savivaldybės administracijos skyriaus vedėjos, stogus dengiantys gyventojai dar neturi sąskaitų faktūrų, kai kurie stogų dengimo rūpestį atideda kitiems metams, dabar dairosi pigesnių medžiagų.

Dabar svarbiausia – lengvatinės paskolos

Lengvatinės paskolos, palūkanų kompensavimas – dabar svarbiausia, pripažįsta ŽŪM.

Parlamentiniame komitete ministerijos kancleris Valdas Aleknavičius sakė, kad ministerija dėl situacijos jau kreipėsi į eurokomisarą. „Kreipėmės į komisarą dėl situacijos. Ūkininkai įspėti, kad kuo greičiau fiksuotų force majeure. Dabar yra rengiamos tvarkos, metodikos. Vyriausybės krizių valdymo grupei kitą savaitę turės būti pristatyta, kaip bus skaičiuojamas žalos atlyginimas“, – KRK dėstė V. Aleknavičius. Jis leido, suprasti, kad rūpestį dėl nuotolių kompensavimo iš ministerijos, tikėtina, perims Nacionalinis krizių valdymo centras.

Joniškio rajono meras Vitalijus Gailius taip pat akcentavo, kad apyvartinių lėšų stoka šiuo metu yra pagrindinė problema – kreditai reikalingi stogams dengti, pastatams remontuoti. Taip pat jis atkreipė dėmesį, kad 90 proc. stogų yra asbestiniai, o šios stogų dangos keitimas yra susijęs su milžiniška aplinkos tarša. Meras tikisi, kad bendromis jėgomis pavyks išjudinti ir asbestinių stogų keitimo programą.

 

ŪP portalo informacija

Panevėžio rajono savivaldybės nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...