Columbus +0,5 °C Nedidelis lietus
Šeštadienis, 8 Vas 2025
Columbus +0,5 °C Nedidelis lietus
Šeštadienis, 8 Vas 2025

Augalai sinoptikai

2023/03/10


Darže, o ypač ekologiniame, stebėdami gamtos siunčiamus signalus, galime numatyti oro prognozes. Gamtos pasaulyje ­žinoma apie 400 nuostabių augalų-barometrų, pagal kuriuos galima nuspėti orų permainas.

Kambaryje dažnai auginama nuostabioji monstera (Monstera deliciosa) prieš lietų, ypač drėgnuose kambariuose, lapų viršūnėse išskiria vandens lašus. Taip įvyksta dėl padidėjusios vandens garų koncentracijos atmosferoje. Sulėtėja augalų transpiracija, todėl vandens perteklių augalas pašalina lašeliais per lapus.

Oro permainas rodo augalų lapų padėties pasikeitimas: prieš lietų kiškiakopūsčių (Oxalis) ir dobilų (Trifolium) lapeliai susiglaudžia. Taip jie saugosi, kad lietus neišplautų mineralinių medžiagų.

Balti pelkinio žinginio (Calla palustris) pažiedlapiai taip pat rodo oro pasikeitimą: prieš lietų jie nulinksta į šoną, o kai oras giedras, vėl pakyla vertikaliai, taip saugodami žiedyną nuo per didelio drėgmės garinimo ir perkaitimo.

Jei daržinės žliūgės (Stellaria media) žiedai neišsiskleidžia iki 9 valandos ryto, tą dieną lis. Prieš lietų žiedų neišskleis ir daržinė pienė (Sonchus Oleradecus), dirvinis vijoklis (Convolvulus arvensis), paprastoji kiaulpienė (Taraxacum officinale) bei aitrusis vėdrynas (Ranunculus acris).

Atvirkščiai, prieš lietų išsiskleidžia šilokų (Sedum), miškinės zuiksalotės (Mycelis muralis), mažosios ožiažolės (Pimpinella saxifraga) ir kitų augalų žiedai.

Įprastai oro drėgnumas nustatomas hidrometru, o augaliniu hidrometru gali tapti paprastasis dalgutis (Erodium cicutarium). Augalo pavadinimas susijęs su jo vaisiaus panašumu į dalgį. Augalas sugeba įsirausti į dirvą spirališku smaigaliu, kuris ir yra svarbiausia hidrometro dalis.

Pritvirtinus dalgučio vaisių nubrėžto rato centre, pažymima jo smaigalio padėtis sausu ir drėgnu metu. Stebint vaisiaus smaigalio padėties kitimą, galima prognozuoti oro pasikeitimą.

Analogišką prietaisą galima pasidaryti iš kitų augalų: ašuotės (Stipa sp.), tuščiosios avižos (Aventa fatua), gelsvosios raganės (Clematis vitaiba) hidroskopiškų vaisių.

 

 

Gintarė GUMBREVIČIENĖ

Konsultavo biomedicinos mokslų daktarė, knygos ,,Darnus daržas“ bendraautorė dr. Honorata Danilčenko.

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis