Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 24 Vas 2024
Ashburn +6,0 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 24 Vas 2024

Augalinės produkcijos eksporto į Jungtinę Karalystę naujovės

2023/12/07


BTOM taikomas augalams ir augaliniams produktams, gabenamiems į Jungtinę Karalystę (JK) suprantamas kaip jų tiekimas į Angliją, Škotiją ir Velsą. Tuo tarpu Šiaurės Airija išlaiko vietą vidinėje Europos Sąjungos (ES) rinkoje ir joje galioja tokie patys reikalavimai kaip ir kitose ES valstybėse narėse, informuoja Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT).

Pagal naująjį pasienio veiklos modelį kontrolė augalams, augaliniams produktams ir kitiems objektams bus taikoma atsižvelgiant į tai, kokiai rizikos kategorijai minėtas produktas priklauso. Visi reguliuojami augalai ir augaliniai produktai ir kiti objektai suskirstomi į tris kategorijas: žemos, vidutinės ir aukštos rizikos. Kuo aukštesnė rizikos kategorija – tuo griežtesni reikalavimai yra taikomi. Taip pat parengtas augalų ir augalinių produktų, kurie nėra reguliuojami, sąrašas.

Reikalavimai, kurių privaloma laikytis jau dabar ir nuo 2024 m.:

  • Aukštos rizikos augalams ir augaliniams produktams. Šiai kategorijai priklauso visi sodinti skirti augalai, bulvės, panaudota žemės ūkio technika, tam tikros sėklos ir mediena.
  • Eksportuojant aukštos rizikos augalinę produkciją iš ES į JK jau dabar privaloma pateikti išankstinį pranešimą (angl. pre-notification) IPAFFS sistemoje ir fitosanitarinį sertifikatą. Kroviniai tikrinami 5–100 proc. dažnumu, atsižvelgiant į riziką ir į panašių prekių, importuojamų iš ne ES valstybių, patikrinimų dažnumą.
  • Nuo 2024 m. balandžio 30 d. aukštos rizikos augalų ir (arba) augalinių produktų iš ES patikrinimai iš paskirties vietos (angl. points of Destination) bus perkelti į pasienio kontrolės postus (angl. Border Control Post) arba kontrolės punktus (angl. Control Point). Čia bus atliekami krovinių fiziniai bei tapatybės patikrinimai.
  • Vidutinės rizikos augalams ir augaliniams produktams. Šiai kategorijai priklauso augalai ir augaliniai produktai, kuriems yra identifikuota tam tikra kenkėjų ir (arba) ligų rizika.
  • Eksportuojant vidutinės rizikos augalus ir augalinius produktus iš ES į JK jau dabar privaloma pateikti išankstinį pranešimą IPAFFS sistemoje.
  • Nuo 2024 m. sausio 31 d. vidutinės rizikos augalams ir augaliniams produktams bus privalomas fitosanitarinis sertifikatas.
  • Nuo 2024 m. balandžio 30 d. pasienyje bus atliekami krovinių dokumentiniai ir tapatybės bei fiziniai patikrinimai. Bus taikomas 3 proc. patikrinimų dažnumas importui iš ES ir 5 proc. – importui ne iš ES šalių. Tam tikrais atvejais, atsiradus papildomiems rizikos veiksniams, nurodyti patikrinimų dažnumai gali keistis.

Žemos rizikos augalai ir augaliniai produktai

Šiai kategorijai priklauso augalai ir augaliniai produktai, išimties tvarka neišvardyti kitur. Tai švieži produktai, kurie nekelia nustatytos kenkėjų ir (arba) ligų rizikos JK.

  • Eksportuojant žemos rizikos augalus ir augalinius produktus iš ES į JK jau dabar privaloma pateikti fitosanitarinį sertifikatą.
  • Nuo 2024 m. sausio 31 d. žemos rizikos augalams ir augaliniams produktams nebebus taikoma sisteminga kontrolė pasienyje, todėl nebereikės fitosanitarinio sertifikato ir nebus prašoma išankstinio pranešimo. Tai apima daugumą vaisių ir daržovių. Vietoj to šiai produkcijai bus taikoma sustiprinta stebėsena ir kontrolė šalies viduje, kurią vykdys augalų sveikatos inspektoriai.
  • Nuo 2024 m. balandžio 30 d. bus sušvelninami reikalavimai iš ES nepriklausančių šalių: nebebus reikalaujama pateikti fitosanitarinį sertifikatą ir nebebus atliekami reguliarūs patikrinimai.

Krovinių patikrinimai, remiantis rizika

eksportas

Daugiau informacijos apie dabar taikomus reikalavimus ir naujų reikalavimų įsigaliojimą galite rasti adresu: ČIA 

Aukštos, vidutinės ir žemos rizikos augalai ir augaliniai produktai skelbiami adresu: ČIA

Reglamento (ES) 2019/2072 XI priedo C dalyje išvardinti augalai ir augaliniai produktai: bananai, ananasai, kokosai, durijai bei datulės nėra reguliuojami ir į JK gali būti importuojami be fitosanitarinio sertifikato bei fitosanitarinės patikros. Jiems netaikomas rizika pagrįstas patikrinimo rėžimas. Nuorodą į reglamentą (ES) 2019/2072: ČIA

Galimi rizikos kategorijos pakeitimai kai kuriems vaisiams ir daržovėms, bet pakeitimai nebus atliekami anksčiau nei 2024 m. balandžio mėnesį.

Atkreipiame dėmesį, kad išankstinis pranešimas turi būti pateikiamas importuotojo (arba jo įgalioto asmens) per JK informacinę sistemą – IPAAFS (angl. UK Import of Products, Animals, Food and Feed System). Taip pat turi būti užpildoma ir muitinės deklaracija. Svarbu pastebėti, kad išankstinis pranešimas turi būti pateikiamas ne vėliau nei prieš 4 valandas iki krovinio atvykimo į JK.

Jį užregistravus IPAAFS sistemoje yra išduodamas unikalus krovinio identifikavimo numeris (angl. reference number), kuris privalo būti nurodytas muitinės deklaracijoje. Muitinės deklaracija turi būti pateikta dar prieš kroviniui pasiekiant išvykimo iš Europos pasienio kontrolės postą.

Eksportuotojas turi įsitikinti, kad importuotojas pateikė visą reikiamą dokumentaciją: išankstinį pranešimą ir muitinės deklaraciją, kad būtų išvengta krovinio sulaikymo pasienio postuose.

Atkreipiame dėmesį, kad gabenant į JK siuntas, kurių atramai, apsaugai ar palaikymui naudojama medinė pakavimo medžiaga (medinės dėžės, mediniai padėklai, medinės paletės, siuntos tvirtinimo detalės, kabelių ritės ir t. t.), medinė pakavimo medžiaga turi atitikti Tarptautinio fitosanitarinių priemonių standarto Nr. 15 „Reikalavimai medinei pakavimo medžiagai tarptautinėje prekyboje“ reikalavimus, t. y. privalo būti apdorota vienu iš ISPM 15 nurodytų būdų ir tinkamai paženklinta.

Lietuvos įmonių, turinčių teisę ženklinti medinę pakavimo medžiagą sąrašą galite rasti skiltyje „Aktuali informacija“.

 

VAT informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis
2024/02/24

Jan Udo Sparenborg: „Reikia kovoti už mūsų ateitį!“

Į sausio pabaigoje Vilniuje surengtą žemdirbių protesto akciją iš tolimoje Žarėnų gyvenvietėje, Šiaulių rajone, įsikūrusio UAB „Klauso ūkis“ išvyko trys traktorininkai, du sunkvežimių vairuotojai ir pats ūkio vadov...
2024/02/24

Vertikalioji daržininkystė: Dubajuje – klesti, Europoje – stagnuoja

Visai neseniai bendrovė „Lietuvos oro uostai“ pranešė, kad šių metų spalį startuos tiesioginiai reguliarūs skrydžiai tarp Vilniaus oro uosto ir Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sostinės Dubajaus. Beveik tuo pat met...
2024/02/24

Ar esame patenkinti savo gyvenimu?

Kainų lygis, kariniai ir politiniai neramumai bei asmeninio pobūdžio realijos prisideda prie to, kaip kiekvienas iš mūsų vertina savo pasitenkinimą gyvenimu. O kaip sekasi visai Lietuvai šioje srityje – ar esame gyvenimu patenk...
2024/02/24

Ekologinės sistemos – EK pertvarkų akiratyje

Europą drebinant žemdirbių protesto akcijoms ir Europos Komisijai (EK) skubiai ieškant būdų, kaip palengvinti ūkininkų gyvenimą – sumažinti jų veiklai keliamus reikalavimus ir palengvinti galimybes jų produkcijai konkuruoti su importu...
2024/02/24

Vaikui už prarastą regėjimą priteista 160 tūkst. eurų

Lietuvos apeliacinis teismas paliko nepakeistą apygardos teismo sprendimą, kuriuo mažamečiam berniukui, dėl medikų kaltės praradusiam regėjimą viena akimi, priteista 160 000 Eur neturtinė žala. Valstybinė ligonių kasa ginčijo nustatytą neturtinės ...
2024/02/24

Ar interneto aplinkoje yra ne sukčių? Turbūt, bet – tikrinkite

Praėjusiais metais Lietuvoje fiksuota 350 romantinio sukčiavimo atvejų, gyventojai sukčiams mėgino pervesti daugiau nei 1 mln. Eur. Ne visi šie atvejai manipuliatorius pradžiugino abipusiais jausmais ar, svarbiausia – svetimais piniga...
2024/02/24

Dirvožemio degradacijos „vaistas“ – atkuriamoji žemdirbystė

Mokslininkai įspėja – per ateinančius 50 metų, dirvožemio degradacija gali apimti tokius mastus, jog nebebus įmanoma išauginti pakankamai maisto siekiant išmaitinti žmoniją. Dėl to vis daugiau dėmesio skiriama tausiam ūkininkav...
2024/02/24

Šiltas sultinys – didžiausias skrandžio džiaugsmas

Nesvarbus, koks metų laikas, nesvarbus – rytas ar vakaras, sultinys organizmui bus ir maistas, ir vaistas, ir prevencinė priemonė. Svarbiausia jį virti lėtai ir ilgai. Na, o išvirus, leisti dar šiek tiek „pailsėti“ ...
2024/02/24

Tyrimas atskleidė, kiek vaikų Lietuvoje gali patirti smurtą

Visuomenė geriau atpažįsta smurtines situacijas, tačiau vis dar didelė dalis žmonių fizines bausmes laiko auklėjimo priemone ir yra linkę smurtą prieš vaikus pateisinti – tokie rezultatai išryškėjo vaiko teisių gynėjų už...