Columbus +24,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +24,6 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Augalų kaimynystė: draugai ir priešai

2024/03/11


Kaip žmonės, taip ir augalai turi draugų ir priešų. Jau seniai pastebėta, kad augdami greta daro įtaką vienas kitam: vienais atvejais teigiamą, kitais – neigiamą. Taip nutinka todėl, kad augalai per šaknis išskiria biochemines medžiagas, kurios arba padeda kitiems augalams augti, arba juos nukonkuruoja. Tad kaip teisingai sodinti augalus, kad jie ne kenktų, bet padėtų vienas kitam?

Po žeme – įnirtinga konkurencija

Šiam reiškiniui apibūdinti naudojama sąvoka alelopatija. Tai iš graikų kalbos kilęs žodis: allelo – abipusis ir paty – kančia. Kiekvienam augalui svarbu išgyventi. Nukonkuravęs kitas rūšis, jis išplečia maitinimosi plotą, gauna daugiau drėgmės, maisto medžiagų. Tai padaryti jam padeda ir dirvoje esantys su augalu simbiozės ryšius kuriantys mikroorganizmai. Norėdamas prisivilioti geruosius dirvos mikroorganizmus, augalas išskiria alelochemikalų, padedančių konkuruoti su kitomis augalo rūšimis. Priviliota gyvybė išskiria įvairiausias chemines medžiagas, veikiančias kaip antibiotikai ir saugančias augalą šeimininką.

Neretai pasitaiko, kad pasodintas augalas neišgyvena, o pasigilinus išaiškėja, kad jis atsidūrė netinkamoje kaimynystėje. Dėl to svarbu žinoti, kurie augalai pasižymi stipriomis alelopatinėmis savybėmis, ir prie jų nesodinti kitos rūšies augalų.

Pavyzdžiui, greta juodojo riešutmedžio tikrai neaugs pomidorai, paprikos, bulvės, baklažanai, azalijos, pušys, obelys, avietės, gervuogės. Bet šio medžio kaimynystė tinka svogūnams, burokėliams, melionams, morkoms, moliūgams, pupelėms, pastarnokams, kraujažolėms, kukurūzams.

Stipriomis alelopatinėmis savybėmis pasižymintys augalai:

medetkos, saulėgrąžos, agurkai, rozmarinai, garstyčios, kopūstai, ridikai, rododendrai, forsitijos, paparčiai, eraičinai, klevai, pušys, kadagiai, graikiniai riešutai, grikiai, avižos, rugiai.

Kaip gauti naudos?

Ekologinėje sodininkystėje ir daržininkystėje augalų alelopatinėmis savybėmis galima kontroliuoti piktžolių, kenkėjų ir ligų plitimą. Sumaniai jas pasitelkus galima ne tik atsisakyti herbicidų, bet ir dirvoje sumažinti piktžolių. Pomedžiuose ar daržo pakraščiuose augančios avižos, burokėliai, žirniai, rugiai neleis augti piktžolėms. Šiaudų mulčias jas mažina ne tik dėl to, kad pridengia šviesą ir neleidžia daigeliams prasibrauti. Šiaudų išskiriamos alelopatinės medžiagos padeda kontroliuoti nepageidaujamas žoles. Yrantys šiaudai mažina kenkėjų ir ligų pavojų, dirvožemį papildo azotu.

Gerai parinkti augalų kaimynai gali padėti apsaugoti juos nuo kenkėjų, tad nereikės naudoti insekticidų. Pavyzdžiui, sode ar darže augantys bazilikai, laiškiniai česnakai, mėtos ar petunijos gali atbaidyti amarus ir kitus kenkėjus.

Kaip sumažinti nepageidaujamą poveikį?

Alelopatinėmis savybėmis pasižyminčių vienmečių augalų (agurkų, kopūstų, brokolių, ridikų, saulėgrąžų ir t. t.) nerekomenduojama palikti dirvoje, kurioje planuojama tais pačiais metais ką nors auginti. Geriau juos išrauti ir kompostuoti arba naudoti kaip mulčią vaismedžiams. Kol nepavirsta į kompostą, šie augalai gali išskirti cheminių medžiagų ir blokuoti kitų augalų augimą ar sėklų dygimą.

Jei užsiimate ekologine daržininkyste ar sodininkyste, niekada nelaikote dirvos tuščios ir ten paliekate augalų liekanas, alelopatinių augalų poveikį galite sumažinti jas užbėrę kompostu. Po kompostu augalų likučiai greičiau suirs.

pipirmėtės
Pipirmėtės nuo daržovių ir dekoratyvinių augalų atbaido amarus.

Augalų derinimo taisyklės galioja ir darže, ir dekoratyviniame želdyne. Geriausia, kai augalai „draugai“ auga šalia ir vienas kitam padeda kovoje su kitais augalais, kenkėjais ir ligomis.

Dažniausiai tai – prieskoniniai augalai, išskiriantys eterinius aliejus ir atbaidantys ne tik kenkėjus, bet ir kai kuriuos augalus konkurentus. Prieskoninių augalų ir daržovių poros:

  • mairūnai su svogūnais, morkomis;
  • ramunėlės su česnakais, porais, salierais, špinatais, ridikėliais, kopūstais;
  • bazilikai su svogūnais, pomidorais, cukinijomis, agurkais;
  • čiobreliai su salotomis, pupelėmis, burokėliais, svogūnais;
  • šalavijai su žirniais, pupelėmis, kopūstais, morkomis;
  • kalendros su žirniais, pomidorais, agurkais, morkomis, kopūstais;
  • pipirmėtės su kopūstais, pupelėmis, pomidorais, salotomis, žirniais;
  • agurklės su svogūnais, burokėliais, salierais, cukinijomis, pomidorais, agurkais, braškėmis.

 

„Rasų“ informacija

Asociatyvios 123rf nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis