Columbus +1,8 °C Debesuota
Šeštadienis, 18 Sau 2025
Columbus +1,8 °C Debesuota
Šeštadienis, 18 Sau 2025

Augalų kolekcionavimas ir mainytuvės – dar ne taškas

2023/06/16


Galima sakyti, kad klaipėdiškės Dainoros Vaitekūnaitės norą kolekcionuoti retuosius ir kitus jai įdomius augalus išprovokavo karantinas. Šis užsiėmimas padėjo atsipalaiduoti po šurmulio tiesioginiame darbe, užpildyti nišą, kurią padarė įstaigų ir parduotuvių užsidarymas, žmonių skatinimas atsitverti sienomis. Kaip tik tada pašnekovei persikrausčius į namą, vieną po kitos palanges užėmė kambarinių augalų kolekcijos. O kiek vėliau ji sėkmingai įkūrė „gyvas“ augalų mainytuves. Ir tuo Dainoros sumanymai dar nesibaigia.

Namai tapo „džiunglėmis“

„Augalais pradėjau domėtis visiškai netikėtai 2019 metais, – prisimena D. Vaitekūnaitė. – Įsikraustėme į naujus namus, svetainėje buvo didelė, tuščia, su virtuve sujungta erdvė, kuriai trūko jaukumo, tad atkeliavo pirmieji augalai. Netrukus prasidėjo karantinas, kai restoranai buvo uždaryti patys pirmieji, o aš būtent ir dirbau šioje srityje. Atsirado daug laisvo laiko, visos parduotuvės po truputį buvo uždarinėjamos – ir augalai buvo siūlomi pirkti su didelėmis nuolaidomis, tad po truputį augalais dar labiau užpildžiau namų erdvę ir nė nepajutau, kaip įsivėliau... Dienos slinko lėtai, nežinomybė apie ateitį ir karantino trukmę kėlė stresą, tad labai džiaugiausi atradusi augalus, besirūpindama jais užmiršdavau niūras mintis ir atsipalaiduodavau, pajusdavau ramybę pabuvusi tarp jų.“

Dainora Vaitekūnaitė

Beieškodama internete informacijos apie augalus, Dainora atrado feisbuko augalų mylėtojų grupes ir ten pradėjo dalintis savo „laimikiais“, susipažino su daugybe bendraminčių. Kadangi keliavimas ir bendravimas buvo apribotas, bendravimas internete su augalų mėgėjais teikė džiaugsmo, o pasiklausinėti apie augalų priežiūrą buvo naudinga. Tose grupėse pašnekovė aptiko įvairiausių augalų, kurie sužavėjo, tačiau Lietuvoje tuo metu visos parduotuvės, išskyrus maisto prekių, jau buvo uždarytos, – ir teko ieškoti, kaip įsigyti augalų kitais būdais, nes norėjosi vis naujų...

Bendraminčiai internete pasidalindavo Dainorai naudinga informacija apie interneto parduotuves tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Dainoros žodžiais tariant, netrukus namai netikėtai virto „džiunglėmis“, bet buvo kupini gyvybės ir jaukumo. Karantinui besitęsiant, alkiui augalams nemažėjant, buvo peržiūrėta begalė užsienio augalų mylėtojų vaizdo įrašų „youtube“ kanale, plėtėsi žinios apie augalus ir jų priežiūrą.

Alocasia melo

Augalų „ligai“ progresuojant ir trokštant jų vis daugiau, teko sugalvoti, kaip įsigyti vis įdomesnių, neišleidžiant daug pinigų. Atsirado noras pabandyti eksperimentuoti su augalais, padalinti juos ir pasimainyti su kitais mėgėjais, nes ne visada galėdavo sau leisti įsigyti įdomesnį augalą, kurie klaipėdiškės norų sąraše darėsi vis brangesni...

Kur nuves augalai?

Pasibaigus karantinui, pašnekovė grįžo į darbą restorane, bet augalais nenustojo žavėtis ir domėtis: „Grįžusi namo, bėgdavau prie jų. Pastebėjau, kad jie padeda nuraminti mintis, nes po pusės metų ramybės namuose nebuvo lengva vėl staiga grįžti į šurmulį ir darbus. Labai džiaugiausi turėdama užsiėmimą, kuris padeda nurimti ir atsipalaiduoti. Belaukiant kūdikio ir išėjus į atostogas, vėl atsirado daugiau laisvo laiko, tad kilo idėja instagrame sukurti pomėgiui skirtą profilį. Taip atsirado paskyra „@crazy_jungle_girl“, kurioje pradėjau dalytis savo kelione su augalais, atradau nemažai augalų mėgėjų paskyrų.“

Per keletą metų Dainoros augalų mėgėjų ratas nuolat plėtėsi, kol vieną dieną ji sugalvojo, kad būtų smagu pasimatyti „gyvai“, pasidalyti patirtimi ir pasimainyti augalais. Augalų mainytuvės – ši idėja greitai realizuota, vos tik gimusi.

Begonia chlorosticta (raudonoji forma)

Pirmosios mainytuvės Klaipėdoje suorganizuotos 2022 m. rugsėjį, o artėjant pavasariui augalų mėgėjai pradėjo klausinėti apie kitą susitikimą, tad dar vienas toks renginukas įvyko šiemet gegužę. Ir buvo dar įdomiau, nes pavyko pritraukti rėmėjų: netrūko nei dovanų, nei kitokių malonių staigmenų, naujovių.

„Mano svajonė – pomėgį paversti veikla ir ateitį sieti su augalais, – prisipažino D. Vaitekūnaitė. – Minčių turiu visokių, bet dar tiksliai nežinau, kur mane nuves pomėgis, tad mėgaujuosi šia kelione. Domiuosi augalais ir jų auginimo naujovėmis. Džiaugiuosi, kad žmonės į mane kreipiasi patarimų apie gėles.“

Nuo alokazijų iki antūrių

Šiandien pašnekovės kolekcijoje – daugiau nei 150 augalų, bet tai ne pabaiga. Nors namuose įspūdinga retų ir mažiau retų augalų įvairovė, skaitytojams pristatome tik nedidelį šios kolekcijos kampelį – vieną kitą alokaziją, antūrį, begoniją, papartį...

Nedidukas šiltnamukas su drėgmę mėgstančiais augalais.

Alokazijos Dainorą sudomino sparčiu augimu ir dideliais lapais. Pradėjusi nuo įprastinių, tokių kaip A. gageana, ‘Portadora’, ‘Regal Shields’, ‘Polly’, ‘Zebrina’, pamažu perėjo prie šiek tiek retesnių, kurios ilgainiui tapo jau ir ne tokios retos Lietuvoje, nes lengvai dauginamos. Pašnekovė, rinkdamasi augalus, ne tiek madų paiso, kiek vadovaujasi skoniu.

Alocasia macrorrhizos var. variegata – alokazija, kurios kiekvienas lapas kaip meno kūrinys, unikalus raštais.

A. melo – alokazija tvirtais lapais, įspūdingais vingiais jų paviršiuje, primenančiais vėžlio kiautą.

‘Jacklyn’ – alokazija įspūdingos formos lapais, kurių spalva ir formos gražėja sulig kiekvienu lapu, padengtu nedideliais šereliais.

„Augalų kelionės pradžioje buvau labai nekantri, norėjosi iškart didelių, subrendusių augalų, tačiau laikui bėgant supranti, kad didžiausią malonumą teikia pačios nuo mažyčio užaugintas augalas, – prisipažįsta Dainora. – Tada augalas džiugina stipriau, nes matai procesą ir žinai, kad tau pavyko su juo susidraugauti, suteikti jam tinkamas sąlygas ir už tai esi apdovanojama nuostabiais lapais.“

Žavieji šiltnamio gyventojai.

Sudomino ir begonijų lapų įvairovė bei žavesys. Štai keletas jų rūšių iš kolekcijos.

Begonijos (Begonia chlorosticta) raudonoji forma – pašnekovės viena mėgstamiausių, tamsiai vyšniniais lapais su žaliais taškeliais. Ši reta begonija reikalauja drėgmės, tad įkurdinta nediduke šiltnamyje, su kitais drėgmę mėgstančiais augalais.

Kita begonijos rūšis – B. ferox – tarp begonijų didžiausia Dainoros numylėtinė. Žali lapai papuošti įspūdingais juodais spygliais. Interneto platybėse rašoma, kad jai reikalinga 90–100 proc. drėgmė, tačiau per rudenį ir žiemą adaptavosi ir auga visiškai įprastomis sąlygomis.

Begonija B. brevirimosa – ryškiausia kolekcijoje. Įsigytas mažytis lapelis su šaknele buvo vos švelniai rausvas, o šiandien jau džiugina nuostabiais ryškiai rožinės spalvos raštais ir didesniais už delną lapais.

Augalų mainytuvės Klaipėdoje.

Iš paparčių itin įspūdingas Davallia fejeensis – dėl savo švelnių plaukuotų „kojyčių“ dar vadinamas triušio letenėle. Jis užaugo į milžinišką žalią gaublį. Galima formuoti ir vis atidengti „kojas“, tačiau Dainora nusprendė palikti augti taip, kaip jam norisi.

Papartis Microsorum musicolium akį traukia išskirtiniais lapų raštais. Lietuvoje jų pašnekovė matė tik vienoje specializuotoje augalų parduotuvėje, tačiau užsienyje jau galima rasti gana lengvai ir už labai prieinamą kainą.

Anturių kolekcijoje išskirtinis Anthurium papillilaminum ‘X-One’ – atkeliavęs iš Slovėnijos. Jis įspūdingas pailgais tamsiais, tarsi velvetiniais lapais.

Kitas – vadinamasis sidabrinis anturis A. crystalinum atkeliavo tiesiai iš Ekvadoro. Augalų importas turi savo kainą, ypač jei siunčiamasi augalus šaltuoju periodu. Kelionėje augalas neteko abiejų lapų, tačiau jau sėkmingai adaptavosi ir augina naujus.

A. corrugatum – šis anturis atkeliavęs iš Vokietijos, įspūdingai rauplėtais lapais.

A. luxurians – mažytis anturis, atgabentas taip pat iš Vokietijos. Šiuo metu jau didžiulis. Tamsūs, tvirti lapai žavi savo vingiais.

 

Dainoros Vaitekūnaitės nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis