Traukė grįžti namo
Pernai nusipirkę arbūzų veislės ‘Sugar Baby’ sėklų, pradėję nuo 5 daigų ir pasidžiaugę 3–5 kg svorio arbūzais, Dapkai, rudenį patirties sėmėsi iš kaimynės V. Rakauskaitės-Žukienės ir šiemet skyrė jiems gerokai daugiau vietos. Tai nebuvo sunku, nes daržovių augina nedaug. Ir mažus, ir didelius nudžiugino ne tik saldūs ir sultingi arbūzai, bet ir iš tolo medumi kvepiantys melionai.
„Namuose užauginti arbūzai tikrai skanesni negu iš parduotuvės, natūraliai užaugusius maloniau ir valgyti, – pastebėjo Laura. – Apie savo daržą svajojome šešerius metus. Grįžę su vyru Giedriumi ir sūnumis Kajumi bei Oskaru iš Anglijos, Daniūnų kaime nebrangiai nusipirkome pusę namuko ir žemės sklypą šalia – ir jau šiandien to žingsnio nesigailime. Tiesa, gyvendami užsienyje irgi auginomės daržovių, bet kiemai ten nedideli, vietos mažoka, norėjosi didesnės erdvės ir traukė grįžti pas artimuosius.“
Daigino ilgai, puoselėjo kantriai
Arbūzų ir melionų sėklas L. Dapkuvienė pradėjo daiginti balandžio 15–18 d. Prieš dėdama sėklytes į sudrėkintus vatos diskelius, pamirkė kalio permanganato tirpale, laikė prie krosnies. Vienos sėklos dygo lėčiau, kitos greičiau, bet užteko ir daigų, ir derliaus. Sudygusius augalus perkėlė į 1 l talpos indus su žemėmis. Kai jie išleido tris tikruosius lapelius, pirmąkart patręšė universaliomis trąšomis.
Šiuos indus šiltnamyje laikė iki gegužės 15 d., po to daugumą daigų perkėlė į daržą. Paskutinius daigus į lysves susodino pirmomis birželio dienomis. Pirmąsias kelias savaites, kol prigijo, lauke daigus laikė uždengtus agroplėvele. Dalis jų vis tik nunyko, bet pavyko užauginti apie 50 arbūzų ir 20 melionų daigų.
„Sodindami arbūzus į duobutes lysvėse, dėjome žuvies miltų, o į vėliau sodintų duobutes – ir po saują žolių, – atkreipė dėmesį L. Dapkuvienė. – Vis dėlto vėliau persodinti arbūzai augo sunkiau. Bitučių mažai buvo, teko pačiai skinti vyriškus žiedus ir „bučiuoti“ moteriškus taip apdulkinant. O kur dar ankstyvos šaltos naktys, kurios stabdė arbūzų ir melionų augimą... Ką jau šnekėti apie krušą, kuri ledukais iškapojo lapus. Giedrius sakė kitąmet geriau pamiršti arbūzus, su kuriais tiek daug vargo, bet sunoko derlius ir nutarėme, kad netgi priešingai – kitąmet jų plotą dar labiau išplėsime.“
Tręšti daug neprireikė. Vos pradėjusius megzti arbūzus ir melionus vienąkart palaistė pelenų ištrauka. Vis dėlto augintojų naujokų šią ne itin palankią vasarą neaplenkė nė ligos – nuo vytulio arbūzus teko vienąkart netgi purkšti fungicidu „Previcur“ ir šiek tiek padėjo. Ir dar viena pamoka: geriau apsaugoti profilaktiškai, kiek anksčiau.
Melionų daigai, nors auginami panašiai kaip arbūzų, šilumos reikalauja kiek daugiau. Tad kitais metais Dapkai melionams, prasčiau augantiems lauke, planuoja statyti specialų nedidelį šiltnamį, o arbūzų daiginti dar daugiau.
Veislės – mažiau ar daugiau girdėtos
Dapkų šeima nevengė rizikuoti ir startuoti su Lietuvoje seniai išbandytomis, patikimomis veislėmis, pavyzdžiui, arbūzai ‘Sugar Baby’, bet ir paeksperimentuoti su rečiau auginamų arbūzų ir melionų veislėmis. Dalį jų čia aptarsime.
‘Hošimina’ – viena iš Lietuvoje kol kas ne itin žinomų, bet įspūdingų savo dryžiais melionų veislių. Sunokę jie tampa oranžiniai dryžuoti, o skonis primena ananasus. Ją Laura augina pirmiausia dėl grožio. Maždaug iki 250 g sveriantys vaisiai užauga maždaug per 35 dienas, dera gana gausiai.
‘Ethiopka’ – Lietuvoje jau išpopuliarėjęs ankstyvasis melionas, užauga per 80 dienų. Sunokęs tampa gelsvas, iš tolo kvepia medumi.
‘Mančester F1’ – hibridinė žaliai dryžuoto arbūzo veislė. Ant krūmo auga keli labai stambūs vaisiai raudonu, saldžiu vidumi. Jų svoris gali siekti iki 9–12 kg.
‘Arašan F1’ – kitas ligoms atsparus hibridinis arbūzas, gausiai mezgantis nemažus vaisius. Dapkų šeimoje šie arbūzai užaugo iki 9 kg. Šios veislės dryžiaus vidus raudonas, labai sultingas ir toks saldus, kad kitąmet sąraše bus pažymėtas pirmuoju numeriu.
‘Celnolistnyj’ – arbūzai balta žieve ir raudonu vidumi. Taisyklingai apvalūs arbūzai primena kamuolius, užauga iki 5 kg, minkštimas raudonas. Kadangi šie arbūzai vėlyvesni, gali iki šalnų būti lysvėje ir laikosi ilgiau nei daugelis kitų.
‘Moon and stars’ – dėl išorinio žavesio (geltonos dėmelės žaliame fone) Lietuvoje išpopuliarėjusi veislė. Lauros lysvėje arbūzai sunoko 5–7 kg svorio. Vidus raudonas, gaiviai saldus. Lapai tai pat taškuoti kaip ir arbūzų. Kiek pastebėjo augintoja, ši veislė mažiau serga nei kitos.
‘Sugar Baby‘ – atsparūs įvairiems gamtos iššūkiams (sausroms ir lietaus pertekliui), nedidukai arbūzai, kurių svoris nesiekia nė 5 kg. Minkštimas raudonas, traškus, itin saldus.
Lauros DAPKUVIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.