Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Augina, mokosi ir teikia džiaugsmą vaikams

2023/08/27


Lauros Dapkuvienės šeima iš Panevėžio rajono, Daniūnų kaimo, grįžusi iš emigracijos Anglijoje ir įsikūrusi patyrusios arbūzų augintojos Vilmos Rakauskaitės-Žukienės kaimynystėje, nuo jos užsikrėtė šiuo sveiku „virusu“. Antrieji arbūzų ir melionų auginimo metai buvo ne tik sėkmingi, bet ir turtingi Lietuvoje dar mažai regėtų veislių.

Traukė grįžti namo

Pernai nusipirkę arbūzų veislės ‘Sugar Baby’ sėklų, pradėję nuo 5 daigų ir pasidžiaugę 3–5 kg svorio arbūzais, Dapkai, rudenį patirties sėmėsi iš kaimynės V. Rakauskaitės-Žukienės ir šiemet skyrė jiems gerokai daugiau vietos. Tai nebuvo sunku, nes daržovių augina nedaug. Ir mažus, ir didelius nudžiugino ne tik saldūs ir sultingi arbūzai, bet ir iš tolo medumi kvepiantys melionai.

„Namuose užauginti arbūzai tikrai skanesni negu iš parduotuvės, natūraliai užaugusius maloniau ir valgyti, – pastebėjo Laura. – Apie savo daržą svajojome šešerius metus. Grįžę su vyru Giedriumi ir sūnumis Kajumi bei Oskaru iš Anglijos, Daniūnų kaime nebrangiai nusipirkome pusę namuko ir žemės sklypą šalia – ir jau šiandien to žingsnio nesigailime. Tiesa, gyvendami užsienyje irgi auginomės daržovių, bet kiemai ten nedideli, vietos mažoka, norėjosi didesnės erdvės ir traukė grįžti pas artimuosius.“

arbūzai, melionai
Naminiais arbūzais ir melionais Laura Dapkuvienė susidomėjo dėl natūralaus gaivinančio skonio ir smalsių vaikų.

Daigino ilgai, puoselėjo kantriai

Arbūzų ir melionų sėklas L. Dapkuvienė pradėjo daiginti balandžio 15–18 d. Prieš dėdama sėklytes į sudrėkintus vatos diskelius, pamirkė kalio permanganato tirpale, laikė prie krosnies. Vienos sėklos dygo lėčiau, kitos greičiau, bet užteko ir daigų, ir derliaus. Sudygusius augalus perkėlė į 1 l talpos indus su žemėmis. Kai jie išleido tris tikruosius lapelius, pirmąkart patręšė universaliomis trąšomis.

Šiuos indus šiltnamyje laikė iki gegužės 15 d., po to daugumą daigų perkėlė į daržą. Paskutinius daigus į lysves susodino pirmomis birželio dienomis. Pirmąsias kelias savaites, kol prigijo, lauke daigus laikė uždengtus agroplėvele. Dalis jų vis tik nunyko, bet pavyko užauginti apie 50 arbūzų ir 20 melionų daigų.

arbūzai
Gražuolis melionas ‘Hošimina’: sunokęs tapo oranzinis ir kvepia ananasu.

„Sodindami arbūzus į duobutes lysvėse, dėjome žuvies miltų, o į vėliau sodintų duobutes – ir po saują žolių, – atkreipė dėmesį L. Dapkuvienė. – Vis dėlto vėliau persodinti arbūzai augo sunkiau. Bitučių mažai buvo, teko pačiai skinti vyriškus žiedus ir „bučiuoti“ moteriškus taip apdulkinant. O kur dar ankstyvos šaltos naktys, kurios stabdė arbūzų ir melionų augimą... Ką jau šnekėti apie krušą, kuri ledukais iškapojo lapus. Giedrius sakė kitąmet geriau pamiršti arbūzus, su kuriais tiek daug vargo, bet sunoko derlius ir nutarėme, kad netgi priešingai – kitąmet jų plotą dar labiau išplėsime.“

Tręšti daug neprireikė. Vos pradėjusius megzti arbūzus ir melionus vienąkart palaistė pelenų ištrauka. Vis dėlto augintojų naujokų šią ne itin palankią vasarą neaplenkė nė ligos – nuo vytulio arbūzus teko vienąkart netgi purkšti fungicidu „Previcur“ ir šiek tiek padėjo. Ir dar viena pamoka: geriau apsaugoti profilaktiškai, kiek anksčiau.

Melionų daigai, nors auginami panašiai kaip arbūzų, šilumos reikalauja kiek daugiau. Tad kitais metais Dapkai melionams, prasčiau augantiems lauke, planuoja statyti specialų nedidelį šiltnamį, o arbūzų daiginti dar daugiau.

arbūzai
‘Celnolistnyj’ – baltas kaip kamuoliukas arbūziukas.

Veislės – mažiau ar daugiau girdėtos

Dapkų šeima nevengė rizikuoti ir startuoti su Lietuvoje seniai išbandytomis, patikimomis veislėmis, pavyzdžiui, arbūzai ‘Sugar Baby’, bet ir paeksperimentuoti su rečiau auginamų arbūzų ir melionų veislėmis. Dalį jų čia aptarsime.

‘Hošimina’ – viena iš Lietuvoje kol kas ne itin žinomų, bet įspūdingų savo dryžiais melionų veislių. Sunokę jie tampa oranžiniai dryžuoti, o skonis primena ananasus. Ją Laura augina pirmiausia dėl grožio. Maždaug iki 250 g sveriantys vaisiai užauga maždaug per 35 dienas, dera gana gausiai.

‘Ethiopka’ – Lietuvoje jau išpopuliarėjęs ankstyvasis melionas, užauga per 80 dienų. Sunokęs tampa gelsvas, iš tolo kvepia medumi.

melionai
Medumi kvepiantys melionai ‘Ethiopka’.

‘Mančester F1’ – hibridinė žaliai dryžuoto arbūzo veislė. Ant krūmo auga keli labai stambūs vaisiai raudonu, saldžiu vidumi. Jų svoris gali siekti iki 9–12 kg.

‘Arašan F1’ – kitas ligoms atsparus hibridinis arbūzas, gausiai mezgantis nemažus vaisius. Dapkų šeimoje šie arbūzai užaugo iki 9 kg. Šios veislės dryžiaus vidus raudonas, labai sultingas ir toks saldus, kad kitąmet sąraše bus pažymėtas pirmuoju numeriu.

‘Celnolistnyj’ – arbūzai balta žieve ir raudonu vidumi. Taisyklingai apvalūs arbūzai primena kamuolius, užauga iki 5 kg, minkštimas raudonas. Kadangi šie arbūzai vėlyvesni, gali iki šalnų būti lysvėje ir laikosi ilgiau nei daugelis kitų.

‘Moon and stars’ – dėl išorinio žavesio (geltonos dėmelės žaliame fone) Lietuvoje išpopuliarėjusi veislė. Lauros lysvėje arbūzai sunoko 5–7 kg svorio. Vidus raudonas, gaiviai saldus. Lapai tai pat taškuoti kaip ir arbūzų. Kiek pastebėjo augintoja, ši veislė mažiau serga nei kitos.

‘Sugar Baby‘ – atsparūs įvairiems gamtos iššūkiams (sausroms ir lietaus pertekliui), nedidukai arbūzai, kurių svoris nesiekia nė 5 kg. Minkštimas raudonas, traškus, itin saldus.

arbūzai
‘Sugar Baby’: mažas, bet patikimas arbūziukas.

 

Lauros DAPKUVIENĖS nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Angelai sargai su šaulio uniforma

Tiek tarpukariu, tiek atgavus nepriklausomybę Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) šauliai talkino įvairioms valstybės institucijoms, tarp jų – ir policijai. Vis dėlto tai, kas vyksta Vilniuje – unikalu: jau bene de&scar...
2023/10/02

Didiesiems prekybininkams atsisakius rusiškų trąšų jos vis dar keliauja į Lietuvą

Nepaisant Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir Lietuvos draudimo vežti baltarusiškas kalio trąšas, kai kurios Lietuvos įmonės vis dar importuoja tūkstančius tonų rusiškų trąšų – joms Europos Sąjungos (ES) sankcijos t...
2023/10/02

„Žemaitijos pienas“: grynasis pelningumas didėjo sumažinus veiklos sąnaudas

AB „Žemaitijos pienas“ per Vilniaus vertybinių popierių biržą pranešė šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus. Sumažinus gamybos sąnaudas, padidėjo grynasis pelningumas. Pelnas viršijo 7 mln. eurų ir buvo &sca...
2023/10/02

Vijoklinės pupelės – margos it putpelių kiaušinukai

Kaunietė Vilija Bacevičienė šį rugsėjį galėjo džiaugtis gražiu vijoklinių margaspalvių pupelių ‘Borlotto Lingua di Fuoco 2’ derliumi, subrandintu Dzūkijoje. Nors šių pupelių vegetacijos periodas ilgokas, pastaroji vasara ...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.