Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,4 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Australijos ūkininkai grūdus pradėjo eksportuoti be tarpininkų

2023/11/26


Du ryžtingi Australijos ūkininkai, Andrew Weidemann ir Barry Large, ryžosi užsiimti grūdų eksportu be tarpininkų. Vyrai įkūrė įmonę ir ištisus metus ruošėsi, tačiau sėkmingai išplukdė pirmąjį krovinį į Omano sultonatą.

Istoriją, kuri padrąsina ir įkvepia ne vienos kitos šalies žemdirbius, papasakojo Australijos žiniasklaidos kanalas ABC. Šaltinio teigimu, Australijos ūkininkai šiemet į Omaną išsiuntė 35 tūkst. t kviečių siuntą.

Krovinys į Artimuosius Rytus iškeliavo iš geografiškai artimiausio Džilongo uosto. Grūdai čia buvo vežami tiesiog iš ūkių. Schema paranki Viktorijos valstijos augintojams. Šioje valstijoje ūkininkauja ir vienas iš iniciatorių A. Weidemann. Panašiai komplektuojama ir antroji siunta. Ji pat turėtų sudaryti apie 35 tūkst. t.

Tuo tarpu Vakarų Australijos valstija, kurioje yra Barry Large ūkis, yra per toli nuo ūkininkų eksporto krantinės. Tačiau ponas Large nenusimena. „Tikimės, kad ilgainiui rasime uostą, kur galėsime pakrauti šiek tiek kviečių (...), nes būtent tai ir yra svarbiausia – mes bandome parduoti savo kviečius“, – australų ūkininką cituoja „ABC“.

Džiulongo uoste
Džilongo uoste grūdai kraunami į laivus. GeelongPort nuotr.

Pirkėjai vertina kokybę, tiekimo grandinės atsekamumą

Du bendraminčiai ūkininkai iš skirtingų Australijos valstijų prieš kelerius metus įkūrė įmonę „LW Investments“, turėdami tikslą kviečius patys tiekti Omano sultonato rinkai. Tokį sprendimą paskatino nepatikimi supirkėjai: dėl grūdų supirkėjų nemokumo per pastaruosius metus augintojai prarado dešimtis milijonų dolerių. Tačiau atsiranda ir kitų argumentų.

Agroverslininkai įsitikino, kad Omane norima daugiau sužinoti apie Australijos ūkininkavimo sistemas, yra vertinama ne tik aukšta kviečių kokybė, bet ir tiekimo grandinės atsekamumas. Štai kodėl galutiniai vartotojai, tokie kaip Omano malūnai, linkę pirkti grūdus tiesiog iš augintojų.

Kita vertus, yra pačių Australijos augintojų susidomėjimas. Ne visiems tas pat, kur nukeliauja ir kam panaudojami jų užaugintas derlius.

Apie ūkininkų drąsų sprendimą atsisakyti tarpininko Australijos spauda rašė dar vasario mėnesį. Iššūkis įspūdingas, vis dėlto Australijos didžiausi eksporto tarpininkai, tokie kaip „Graincorp“ ar „Viterra“, valdo visą eksporto logistiką. Tuo tarpu ūkininkams teko pradėti nuo nulio, perprasti sudėtingą tarptautinės laivybos logistiką.

Žemdirbių bendruomenių lyderiai

Abu ūkininkai yra žemdirbių bendruomenių lyderiai, didžiausios grūdų augintojų organizacijos „Grain Producers Australia“ (GPA) veikėjai. GPA atstovauja visos Australijos grūdų auginimo verslo interesams. Barry Large yra dabartinis GPA pirmininkas, Vakarų regiono direktorius, o Andrew Weidemann – Pietų regiono direktorius bei vienas iš GPA kūrėjų.

Organizacijos interneto svetainėje pateikiami lyderių pristatymai.

A. Weidemann yra trečiosios kartos ūkininkas. Jo šeimos ūkis Viktorijos valstijoje valdo 3 500 hektarų žemės. Tai novatoriai, vieni pirmųjų diegiantys naujas technologijas ir pelnę įvairių agroverslo apdovanojimų. Investuoja į mokslinius tyrimus savo ūkyje. Andrew ėjo aukštas pareigas Viktorijos ūkininkų federacijoje, buvo ūkininkų žemės ūkio tyrimų ir plėtros organizacijos (Birchip croppping Group) vienas iš vadovų. Šiuo metu dirba keliuose komitetuose, kuriančiuose mokslinių tyrimų, technologinės plėtros, rinkų ir prekybos strategijas. 2020 m. įvertintas Australijos ordino medaliu už nuopelnus Australijos grūdų pramonei.

Barry Large valdo 8500 ha šeimos ūkį Vakarų Australijoje. 6 000 ha plote sėja javus, lubinus, aliejinius augalus. Taip pat augina 10 000 merinosų bandą, eksportui ruošia šieną. Yra daugelio nacionalinių žemės ūkio pramonės organizacijų narys, turi didelę patirtį sektoriaus atstovavimo ir vadovavimo srityje, specializuojasi biologinio saugumo politikos ir patekimo į rinką srityse.

Australijos ūkininkai
Australijos ūkininkai Barry Large ir Andreč Weidemann. GPA nuotr.

Grūdai – strateginė eksporto prekė

Australija yra viena didžiausių pasaulyje grūdų eksportuotojų. 2021–2022 m. eksporto apimtis pasiekė 40,6 mln. t (rinkos analizės biuletenio „CCC Bulk Grain“ duomenys), arba 22 proc. daugiau nei per ankstesnį sezoną, kuris taip pat buvo vertinamas kaip itin sėkmingas.

Grūdininkystė, kaip ir žemės ūkis apskritai, klesti Viktorijos valstijoje. Kaip patvirtina oficiali statistika („Agriculture Victoria“), paskelbta šių metų pradžioje, grūdai čia yra pirmoji žemės ūkio ir maisto sektoriaus eksporto prekė. 2021–2022 m. valstija eksportavo per 8 mln. t grūdų, taigi apie penktadalį viso Australijos eksportuoto kiekio. Palyginti su tokiomis apimtimis ūkininkų eksportas atrodo labai kukliai, tačiau tai yra pradžia, nauja tendencija.

Viktorijos valstijos eksportas
Australijos Viktorijos valstijos žemės ūkio ir maisto eksporto TOP 6, vertė Australijos doleriais ir kiekiai. Šaltinis: Agriculture Victoria.
Viktorijos valstijos eksporto kryptys
Viktorijos valstijos žemės ūkio ir maisto produktų eksporto kryptys ir vertė Australijos doleriais. Šaltinis: Agriculture Victoria.

Didelė dalis šios produkcijos iškeliauja iš Džilongo uosto, kuris yra įdiegęs pažangią krovos sistemą. Grūdai iš transporto priemonių specialiu konvejeriu keliauja tiesiog į laivą.

 

ŪP portalo informacija

Titulinė – 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

IKMIS: pasėlių stebėjimas ir LŽŪKT konsultantų rekomendacijos

Pavasaris vis krečia išdaigas. Belieka tikėtis, kad, sniegui nutirpus, nebus didesnio šaltuko ir sulaukę šiltesnių dienų augalai vystysis visavertiškai. Ūkininkų laukia nemažas iššūkis – persiplanuot...
2024/04/25

Lietuvos parlamentas metams pratęsė sankcijas rusams ir baltarusiams

Rusijai tęsiant karą Ukrainoje, Lietuvos Seimas metams pratęsė nacionalines sankcijas Rusijos ir Baltarusijos piliečiams. Nors būta siūlymų baltarusiams nustatyti naujų ribojimų, parlamentarai jiems nepritarė.
2024/04/25

Investuoti į žemės ūkio valdas ūkininkai gali ir su projekto partneriais – iš viso paramai skirta beveik 100 mln. eurų

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, iki gegužės 31 d. kviečiami teikti paraiškas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas&ldqu...
2024/04/25

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti vertingas knygas iš Europos bibliotekų grobę asmenys

Šią savaitę Lietuvos, Prancūzijos, Latvijos, Lenkijos, Šveicarijos bei Sakartvelo teisėsaugos pareigūnai įvykdė tarptautinę operaciją, kurios metu sulaikyti, įtariama, organizuotos nusikalstamos grupuotės nariai, iš Europoje e...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...