Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024
Kaunas +1,2 °C Nedidelis sniegas
Sekmadienis, 8 Grd 2024
Tradicinis štrudelis. freepik.com nuotr.

Asta RAICEVIČIENĖ
ŪP korespondentė 

Austriškas štrudelis gali būti ne tik iš obuolių

2024/11/29


Vilma Wiesenbauer Austrijoje gyvena jau 25 metus. Kaip pasakoja, iš Kauno atvažiavusi tiesiai į Austrijos kaimą – Karintiją. Jos draugė čia gyveno ir pakvietė į svečius. Viešnagės metu supažindino su būsimu vyru. Taip ji ir atsidūrė Austrijoje ne vieneriems metams. „Vyras buvo ūkininkas. Aš kaimą visada labai mėgau ir dabar jokiu būdu nekeisčiau į miestą. Prieš 15 metų likau našlė. Ūkininkavimo, kaip pragyvenimo šaltinio, teko atsisakyti. Šiuo metu ūkyje dirbu viena. Laikau paukščių, turiu sodą, daržą“, – taip apie save trumpai kalba V. Wiesenbauer, sutikusi su „Ūkininko patarėjo“ skaitytojais pasidalyti marmeladinių saldainių, tradicinio austriško obuolių štrudelio ir mėsos štrudelio receptais.
Vilma Wiesenbauer
Vilma Wiesenbauer.

Austriškas obuolių štrudelis

Tešlai reikės: 250 g miltų; 1 kiaušinio; 80 ml šilto vandens; 1 v. š. aliejaus; žiupsnelio druskos.

Įdarui reikės: 1 kg nuluptų, be sėklų obuolių; 50 g sviesto; 100 g maltų džiūvėsėlių; 80 g cukraus; 1 a. š. cinamono; 50 g razinų (jei patinka).

Gaminimas. Visus tešlai skirtus produktus minkyti tol, kol nelips prie rankų. Tik tešla turi būti ne per kieta, lengvai minkoma. Galima pareguliuot vandens ar miltų kiekiu. Suminkytą tešlą uždengti skepetėle ir palikti pusvalandžiui. Obuolius sutarkuoti griežinėliais. Sviestą ištirpinti, truputį pakepinti džiūvėsėlius. Ant iškočiotos ir rankomis ištampytos tešlos, o tešla turi būti kuo plonesnė, nes tada štrudelis bus skanesnis, apteptos sviestu su džiūvėsėliais (3 trečdalių tešlos), tolygiai sudėti obuolius, apibarstyti cukrumi, cinamonu, razinomis. Aplankstyti iš šonų ir iš viršaus. Ir suvynioti į suktinį – štrudelį. Perkelti ant skardos, išklotos kepimo popieriumi. Kepti 50 min. iki 180 °C įkaitintoje orkaitėje.

strudelis

strudelis
Austriško obuolių štrudelio gamyba.

Obuolių marmeladiniai saldainiai

Reikės: 1 kg obuolių; 350 g cukraus.

Gaminimas. Obuolius supjaustyti, sudėti į puodą ir užpilti cukrumi. Virti apie porą valandų vis pamaišant, kol masė sumažėja apie 80 proc., panašiai, kaip virtume obuolių sūriui. Išvirtą masę užtepti ant kepimo popieriaus ir leisti išdžiūti. „Aš džiovinau šiltos krosnies orkaitėje per naktį. Elektrinėje džiovyklėje galima padžiovinti gal 2 val. 80 °C temperatūroje. Po to supjaustyti kvadratėliais ir apvolioti smulkiame cukruje, kad nebūtų lipnūs. Aš į stiklainiuką įdėjau šaukštą cukraus ir truputį citrinos rūgšties, bet tik žiupsnelį, kad nebūtų labai saldu. Reikėtų pakratyti stiklainėlyje sudėtus gabaliukus, jie puikiai apsicukruoja. Ir štai – savos gamybos guminukai!“ – pataria V. Wiesenbauer ir priduria, kad šiems gardėsiams pagaminti geriausia naudoti žieminių veislių obuolius.

Mėsos austriškas štrudelis

ŪP pašnekovė pasakoja, kad mėsos štrudelis taip pat yra austriškas patiekalas. Pjaustytas gabalėliais jis dedamas į skaidrias sriubas. Anksčiau tokios sriubos dar būdavo galima gauti užeigose, bet šiais laikais tai yra didelė retenybė, nes šis patiekalas reikalauja daug darbo.

Pasak V. Wiesenbauer, mėsos štrudelio tešla gaminama taip pat, kaip ir obuolių štrudelio, tik ant tešlos nereikia pilti sviesto ir džiūvėsėlių. Mėsos įdarui naudojami kiaulienos subproduktai. Plaučiai ir širdis verdama, sumalama, prieskoniuojama, pilama sultinio, kuriame virė subproduktai, ir tepama ant štrudelio tešlos. Vyniojama ir kepama. Keptą mėsos štrudelį galima valgyti iš karto, bet galima ir užsišaldyti.

„Aš labai mėgstu tokius sriubos „paruoštukus“. Mano šaldiklyje visada turi būti mėsos štrudelio, kad jeigu kada skubi, būtų galima įmesti į verdamą sriubą. Austrijoj labai populiarios skaidrios sriubos. Ir dirbančioms moterims šaldyti mėsos štrudelį labai patogu. Aš pati išsiverdu puodą sultinio, laikau šaldytuve. O iš šaldiklio belieka pietums išsiimti pagamintą „paruoštuką“ sriubai. Kai yra laiko, galima pagaminti štrudelį su daržovėmis, tinkantį barščiams“, – praktiškais receptais su ŪP dalijasi Austrijoje gyvenanti lietuvė.

 

Vilmos WIESENBAUER nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas