Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024
Kaunas -3,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 14 Grd 2024

„Avis aprengs ir pamaitins 2022“ apdainuos Lietuvos vietines šiurkščiavilnes

2022/09/02


Rugsėjo 10-ąją Šeduvoje vyks jubiliejinė 10-oji specializuota avininkystės paroda „Avis aprengs ir pamaitins 2022“. Parodą organizuoja Lietuvos avių augintojų asociacija (LAAA). Žemės ūkio ministerija šiam sektoriui  teikia paramą – grynaveislių gyvūnų kilmės knygoms tvarkyti, konkursams, prekybos mugėms, parodoms, skirtoms ūkinių gyvūnų veislininkystei populiarinti.

Lietuvos avių augintojų asociacija, Avis aprengs ir pamaitins 2022, Gintarė Kisielienė, Gintautas Odinas

Parodos lankytojų laukia įdomybės

LAAA vadovė Gintarė Kisielienė „Ūkininko patarėjui“ teigė, kad kaip ir kiekvienais metais, parodoje bus galima apžiūrėti avių veislių ekspoziciją, kuri nebus mažesnė nei pernai. Planuojama, kad pasirodys ir nauji veislinių bandų savininkai, kurie pasiekė tikrai gerų rezultatų ir prisideda prie veislinių avių auginimo bei plėtros.

G. Kisielienės teigimu, kasmet parodoje vykdavo parodomasis avių kirpimas, tačiau šiemet organizatoriai ketina surengti avių kirpėjų varžytuves ir išrinkti geriausią avių kirpėją Lietuvoje.

„Užsiregistravę šeši varžovai, bet gal atsiras ir daugiau norinčiųjų pasivaržyti, – kalbėjo G. Kisielienė. – Yra numatytas ir prizinis fondas, kurį skirs parodos  „Avis aprengs ir pamaitins 2022“ rėmėjai. Tai turėtų būti azartiškas ir jaudinantis reginys tiek parodos organizatoriams, tiek dalyviams, tiek žiūrovams, nes varžytis tikrai bus verta. Keliose paskutinėse parodose lankytojus vaišinome uzbekišku plovu, o šiemet planuojame pavaišinti ėrienos šiupinine, kurios išdalinsime 800 porcijų. Porcijų skaičius ribotas, todėl pirmieji užsukę į parodą gaus kuponus, kuriuos galės iškeisti į lėkštę ėrienos troškinuko. Planuojame, kad lankytojai galės nusipirkti ir kitų šeimininkės Danutės gaminamų patiekalų: šilkinės košės, šašlykų, cepelinų, biguzo ir kt., atsigaivinti namine gira.“

Pasak LAAA vadovės, jau kelinti metai parodą puošia parodomieji žirgų konkūrai, veisliniai triušiai, angoros ožkos, avis ganančių šuniukų pasirodymai bei retro automobilių paradas. Lankytojų lauks tautodailininkų, amatininkų bei avininkystės reikmenų mugė, o tikriems avių augintojams profesionalams bus organizuojama net keletas švietėjiškų renginių – seminarai, kurie aktualūs tiek pradedantiems avių laikytojams, tiek pažengusiems veisėjams. Tarp parodos eksponatų – ir avininkystės ūkiui reikalinga technika bei įranga, kita produkcija, reikalinga avims šerti, auginti bei prižiūrėti.

Lietuvos avių augintojų asociacija, Avis aprengs ir pamaitins 2022, Gintarė Kisielienė, Gintautas Odinas

„Na, o mažųjų parodos lankytojų lauks smagios pramogos, užduotys ir edukacijos. Taigi kviečiame visus, bus smagu. Šią jubiliejinę parodą dedikuojame Lietuvos vietinei šiurkščiavilnei aviai, norime atkreipti augintojų ir valdžios atstovų dėmesį, kad šios veislės avys labai sparčiai nyksta, mažėja grynaveislių bandų, o Lietuva yra įsipareigojusi FAO išsaugoti šią veislę. Suprantame, kad rinkai ši veislė nėra aktuali, nes gaunama skerdena yra mažos išeigos, tačiau gal atėjo laikas į šią veislę pažvelgti kitaip ir atrasti kitų naudingų savybių. Juk šių avių vilna puikiai veliasi ir yra tinkama veltiems gaminiams gaminti, todėl parodoje planuojame eksponuoti gaminius iš vilnos, kai kurie, manau, nustebins ne vieną. Amatininkai galės pasisemti naujų idėjų, o lankytojai galbūt atras nežinomų vilnos savybių“, – pasakojo G. Kisielienė.

Jos teigimu, šios avys yra gana egzotiškos išvaizdos, nėra reiklios, tinka kaimo turizmo sodybose pagražinti kraštovaizdį. Neatsitiktinai parodos viešinimui pasirinktos naudoti būtent Lietuvos vietinių šiurkščiavilnių veislės avių nuotraukos, jomis noriai pasidalino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Gyvulininkystės instituto Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių apsaugos koordinavimo centras, kuriame yra laikomas didžiausias Lietuvos vietinių šiurkščiavilnių avių branduolys.

Veislės branduolys – dviejuose ūkiuose

LSMU Gyvulininkystės instituto Lietuvos ūkinių gyvūnų genetinių išteklių apsaugos koordinavimo centro vadovės dr. Rūtos Šveistienės teigimu, Gyvulininkystės instituto šiurkščiavilnių avių branduolys yra vienas pagrindinių veislinės medžiagos platintojų Lietuvoje, kur per metus gaunama daugiau negu 100 ėriukų.

„Remiantis LAAA duomenimis, 2021 m. Lietuvoje buvo 14 šiurkščiavilnių avių augintojų, iš kurių stambiausi – Gyvulininkystės institutas ir Margininkų kaimo (Skuodo r.) ūkininkas Gintautas Odinas. Tik šie ūkiai pernai laikė daugiau nei šimtą tokios veislės avių“, – redakcijai pasakojo R. Šveistienė.

Bet G. Odinas KPP retų veislių programoje nebedalyvauja, nes, jo teigimu, paramos dydis yra nepakankamas nuostoliams kompensuoti. Jis ŪP sakė dalį Lietuvos vietinių šiurkščiavilnių pradėjęs kergti su tekselių veislės avinais. „Tai gerina mėsos kokybę ir ėriukų sveikatingumą. Ėriukai būna atsparūs ligoms, o pastarųjų mėsos kokybė – nuostabi, – džiaugėsi G. Odinas. – Aišku, kiekvienas turi teisę rinktis kaip jam geriau.“

Bendras Lietuvoje esančių veislinių avių skaičius, palyginti su 2020–2021 m., sumažėjo 5 proc., o ėriavedžių skaičius padidėjo 2 proc.

Lietuvos avių augintojų asociacija, Avis aprengs ir pamaitins 2022, Gintarė Kisielienė, Gintautas Odinas              

Redakcijos ir socialinio tinklo nuotraukos

2022.09.02

ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

Susijusios temos - skaitykite: Avis aprengs ir pamaitins 2022, Gintarė Kisielienė, Gintautas Odinas

Dalintis