Žemių neteko, įsipareigojimai liko
Iš valstybės nuomojamų ganiavos ir pašarų ruošimo plotų UAB „Genetiniai ištekliai“ neteko, kai Vyriausybė iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) paėmė 340 ha žemės Vokietijos „Rheinmetall“ amunicijos gamyklos statybai. Prarasti plotai universitetui buvo kompensuoti perdavus Šeduvos avininkystės padaliniui priklausiusius 340 ha.
Kitaip sakant, LSMU žemės plotų neprarado, tik jie persikėlė į kitas vietas, o UAB „Genetinių išteklių“ Šeduvos avininkystės padalinys neteko kelių šimtų hektarų žemės.
„Dabar mes turime 30 ha žemės ir esame tarp dangaus ir žemės. Neturime jokio rašto, kas laukia genofondo, ar jis bus naikinamas, ar atiduodamas į privačias rankas. Pašarais žiemai esame apsirūpinę, pagrindinę bandą, kokia yra mūsų strateginiuose planuose, išlaikysime, bet ateis 2025 m. vasara ir mes turime didelį rūpestį, kur ganysime avis“, – „Ūkininko patarėjui“ kalbėjo UAB „Genetiniai ištekliai“ Šeduvos avininkystės padalinio, esančio Radviliškio r., vadovas Rimantas Kairys. Nežinioje pakibęs ir darbuotojų likimas, o didelę patirtį turinčius specialistus, padalinio vadovo nuomone, reikėtų vertinti ir jų žinias prasmingai panaudoti.
Anot R. Kairio, Šeduvos avininkystės padalinyje laikoma 1 600 avių banda (vasarą padidėjanti iki 2 400 avių), kurią sudaro 835 Lietuvos juodgalvių veislės ir 33 vietinės šiurkščiavilnės ėriavedės. Likusi bandos dalis – avinai ir prieauglis. Dominuoja juodgalvės avys, o šiurkščiavilnių, kurių branduolys formuojamas nuo 2017 m., yra kiek daugiau nei 100. Ypač saugotinos vietinės šiurkščiavilnės, nes ir visoje šalyje jų priskaičiuojama tik apie 500.
„Juodgalvių avių veislės avinukais ir avytėmis aprūpiname visą Lietuvą, anksčiau jų išveždavome ir į užsienį. Turime avinukų penėjimo centrą, kuriame nustatome iš ūkininkų paimtų avinų palikuonių mėsines, veislines savybes, kartu su Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos laboratorijos centru atliekame tyrimus, turime ir skerdyklą, veikia avių surinkimo centras“, – apie padalinio veiklą pasakojo vadovas.
Išsaugoti šalies avių genofondą įpareigoja tarptautiniai įsipareigojimai, nes Lietuva yra pasirašiusi „Biologinės įvairovės konvenciją“. Be to, bendrovė Nacionalinei mokėjimo agentūrai yra įsipareigojusi iki 2027 m. išlaikyti 905 Lietuvos juodgalvių ir 34 vietinių šiurkščiavilnių veislių avis. Dėl susiklosčiusios situacijos UAB „Genetiniai ištekliai“ kreipėsi į ŽŪM, Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, Nacionalinę žemės tarnybą, LSMU, atskirus Seimo narius. „Tačiau pastaruoju metu einame link to, kad visi valstybiniai ūkiai būtų privatizuoti, – įsitikinęs R. Kairys. – Jei liekame be žemių, kokia bus išeitis, labai daug priklausys nuo ŽŪM ir pasirinktų sprendimo būdų. Viena išeitis galėtų būti, kad mes taptume LSMU padaliniu ir avininkystės centras išliktų. Tačiau jei LSMU išreikš norą šį padalinį įsigyti, nežinia, kaip tai vertins naujasis Seimas ir Vyriausybė.“ ŪP pašnekovo teigimu, genofondinės avys buvo iki mūsų, yra dabar ir turi būti po mūsų.
Perduota Turto bankui
Bendrovė „Genetiniai ištekliai“ įkurta 2019 m. sujungus „Šeduvos avininkystę“ (kuri buvo įkurta 1963 m. ir vadinosi „Šeduvos eksperimentinis avininkystės ūkis“) ir Upytės eksperimentinį ūkį. „Ankstesnis žemės ūkio ministras nematė reikalo, kad Lietuvoje būtų saugomas avių genofondas, nes, valdžios nuomone, avių Lietuvoje ir taip yra daug. Pasikeitus ministrui, keičiasi ir požiūris“, – prošvaistę avininkystei įžvelgė R. Kairys.
2023 m. rudenį UAB „Genetiniai ištekliai“ buvo perduota Turto bankui. Jis paskelbė, kad aukcione už beveik 2,8 mln. Eur pradinę kainą ketina parduoti 100 proc. bendrovės akcijų, kurias iki tol valdė ŽŪM.
Be avininkystės padalinio veiklos, UAB „Genetiniai ištekliai“ augina mėsinius ir pieninius galvijus, vysto javų, pluoštinių ir aliejinių augalų sėklininkystę bei vykdo eksperimentinę ir mokomąją veiklą. Bendrovei iki tol, kol LSMU perdavė 340 ha žemės, priklausė 168 ha, dar 1,6 tūkst. ha ji nuomojosi.
Ateitis neaiški
Galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo“ elektroninę leidinio versiją
arba popierinę: el. paštu: platinimas@up.lt,
tel. +370 603 75 963
https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt
bei Perlo terminaluose.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.