Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024
Kaunas +0,7 °C Debesuota
Trečiadienis, 4 Grd 2024

Avokadas apsipylė pumpurais ir žiedais

2023/03/21


Eksperimentuoti su augalais pamėgusi  Stasė JOKŠIENĖ avokadą iš kauliuko užsiaugino ne tiek dėl naudos, kiek dėl įdomumo. Atsidėkodamas egzotiškas šiltųjų kraštų augalas šį kovą apsipylė žiedais, bet šilutiškės bandymams – dar ne pabaiga...

Siurprizo laukė ketverius metus

Suvalgiusi pamėgtus avokadus, dukters Sandros pirktus prekybos centre, S. Jokšienė keletą vandenyje pamirkytų kauliukų gegužę, atšilus orams, pasodino šiltnamyje. Ir po mėnesio praskleidus bei apgenėjus vieno vyšninio pomidoro lapus, pasirodė sprindžio dydžio atžalėlė, kuri, dažnokai ir gausiai, palaistoma per vasarą dar labiau išsistiebė ir sulapojo. Rugsėjo pabaigoje persodintas į vazoną, augalas žiemojo namuose – tai verandoje, tai saulės atokaitoje, ant palangės. Ir taip vis vasarojant kieme, o žiemojant namuose, po ketverių metų ant daugiau kaip pusmetrio vešlaus augalo moteris sulaukė gausybės žiedų.

Augalui pražydus, savininkė tikisi sulaukti ir derliaus.

Žemė įprastinė, kasmet pakeičiama iš šiltnamio. S. Jokšienė pastebėjo, kad avokadas mėgsta „pasimaudyti“, tad pasirūpina jį apipurkšti. Tačiau kai kam bene įdomiausi gali pasirodyti natūralūs tręšimo būdai: „Žemę su augalu palaistau atvėsintu bulvių ar kiaušinių vandens nuoviru. Dar vietoj trąšų tinka ir vanduo, kuriame nuplaunu skustas bulves. Dar geresnė trąša – sutrinti kiaušinių lukštus, užpilti šaltu vandeniu, o po paros ar kelių dienų palaistyti žemę. Tinka vietoj trąšų naudoti ir nuo česnakų skiltelių nupiltą vandenį. Taip tręšiu daugelį kitų augalų, tarp jų ir retesnius, kurių atžalėlių anksčiau parsiveždavau ir Vokietijos. Lapai būna sodrūs, blizgūs, tvirti.“

Avokadą šilutiškei pavyko išgelbėti net nuo įkyriųjų skydamarių: gelbėjo ūkinis ir žaliasis muilai, naudojo spiritines priemones, nuo kurių ant lapų liko juodų dėmelių.

Ką gi pašnekovė darys, kad sulauktų vaisių? Ir vėl eksperimentuos: kadangi gelsvi avokado žiedeliai gana trapūs, lengvai perbrauks per juos su šluotele, skirta dulkėms valyti.

Eksperimentuoti mėgstanti S. Jokšienė mėgins dulkėms valyti skirta šluote apdulkinti avokado žiedus.

Vietoj sviesto ir prie žuvies

Anksčiau su antsvorio problemomis susidūrusi ir daugybę augalinių terapijų išbandžiusi S. Jokšienė įsitikino ir avokadų nauda: „Juos dedu ant duonos ir valgau vietoj sviesto. Dar mėgstame avokadus valgyti su žuvies konservais, kurių pasigaminame patys, nes vyras Algimantas – patyręs žvejys.“

Ir iš tiesų ne paslaptis, kad savo tėvynėje Amerikoje tūkstantmečius populiarūs avokadai mažina cholesterolio kiekį kraujyje, mat juose daug lecitino, mažinančio kraujo klampumą, valančio kraujagyslių sieneles, apsaugančio kepenis nuo riebalų kaupimosi. Ir ką bešnekėti apie vitaminus: avokaduose daug A, C, riboflavino, niacino.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Stasės Jokšienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis