Indinis rododendras (Rhododendron indicum), dar vadinamas azalija, užauga iki 30–50 cm aukščio. Lapai tamsiai žali, odiški iki 3,5 cm ilgio. Žiedai raudoni, alyviniai, dideli, 5–7 cm skersmens. Žydi birželį. Sukurta daug veislių vienspalviais – baltais, rožiniais, gelsvai rausvais, dvispalviais, tuščiaviduriais, pilnaviduriais žiedais.
Simso rododendras (R. simsii) užauga iki 1–1,5 m aukščio, stipriai šakojasi. Lapai 2–5 cm ilgio. Žiedai 3,5–5 cm skersmens, rožiškai raudoni, kartais rausvi arba balti. Žydi žiemą.
Specialistė pataria rinktis azaliją su keletu išsiskleidusių žiedų ir daugybe žiedpumpurių, tuomet galėsite džiaugtis puošniu žydėjimu labai ilgai. Naujai įsigytą ar dovanų gautą žydintį augalą (jei substratas sausas) 15–20 min. panardinkite į kambario temperatūros vandenį iki vazono viršaus, kad gerai permirktų visas žemės gniužulas. Naudinga tai daryti kas dvi savaites, nes rupus azalijų substratas neilgai išlaiko drėgmę.
Kadangi šios gėlės kilusios iš švelnaus, šilto ir drėgno subtropikų klimato, todėl jas auginant kambaryje, pašnekovė pataria sudaryti panašias sąlygas. Tinkamai prižiūrimos kambaryje gali išgyventi 20 metų ir daugiau. Be šviesos, šilumos ir oro drėgmės, didelę reikšmę azalijoms turi substratas, vazonų dydis, savalaikis laistymas ir tręšimas, taip pat genėjimas.
Jeigu augimo sąlygos nepanašios, kaip tėvynėje, azalijos kambaryje blogai augs, sirgs ir greičiausiai sunyks.
Vieta. J. Varkulevičienės teigimu, jos mėgsta šviesą, bet nepakenčia tiesioginių saulės spindulių – tinka rytinė ir vakarinė palangė.
Temperatūra. Oranžerijos specialistė pataria žiemą azalijas laikyti vėsiai, 8–10 °C temperatūroje (galima net 5–6°C) ir laistyti tiek, kad žemė būtų nuolat drėgna, bet ne šlapia. Laikant šaltai ir šlapiai, pradeda pūti šaknys ir pašviesėja ūglių viršūnėlės.
Laistymas. Pašnekovė pataria azalijas laistyti tik nekalkėtu, minkštu vandeniu ir auginti tik rūgščiame substrate, nes jos – rūgštaus dirvožemio augalai. Kaip minėjo, žemė nuolat turi būti drėgna. Perdžiūvus, augalas numeta lapus, o žiedpumpuriai paruduoja ir neišsiskleidžia. Taigi augalams kenkia tiek drėgmės trūkumas, tiek jo perteklius, nes šaknys negauna pakankamai oro ir pradeda pūti, todėl patartina plastikinio vazono šonuose padaryti papildomų skylučių.
Tręšimas. Žydinčius augalus J. Varkulevičienė pataria tręšti kas antrą savaitę ar kartą per mėnesį azalijoms skirtomis trąšomis ir kartą per mėnesį palaistyti parūgštintu vandeniu ar naudoti specialų parūgštintoją. Vietoje parūgštintojo dar galima į vandenį įlašinti vieną lašą citrinos rūgšties dviem litrams vandens.
„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.