Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Debesuota
Penktadienis, 19 Bal 2024

Balandis: bitės atgauna jėgas ir pradeda medunešį

2023/04/10


Balandis bityne itin svarbus mėnuo. Apsiskraidžiusi šeima turi sustiprėti, joje vyksta intensyvi bičių kartų kaita: dalis miršta, o jas pakeičia naujos. Kaip tik dabar pasirūpinkite, kad jūsų darbštuolės nenusilptų, padėkite joms pasistiprinti ir įgauti jėgų.

Sustiprinkime silpną šeimą

Pasak VDU Žemės ūkio akademijos Biologijos ir maisto mokslų katedros docento dr. A. Amšiejaus, pavasarį sparčiai vystosi tik tos bičių šeimos, kurioms sudaromos palankios sąlygos: pasirūpina, kad nestigtų maisto atsargų, kad avilys būtų sausas, gerai ventiliuotųsi, o viduje būtų šilta.

Aviliuose išliks šiluma, jeigu pakeisite pagalves sausomis, ant lizdo uždėsite kelis kartus perlenkto laikraštinio popieriaus, jis sumažins temperatūrų svyravimus. Dažnai pavasarį šalta, lyja, todėl daug išskridusių bičių žūva – pasirūpinkite girdyklomis su šiltu vandeniu.

Bitininkas primena, kad šiuo metu kiekviename koryje, aptūptame bičių, turi būti ne mažiau nei 1 kg maisto. Todėl, bitėms apsiskraidžius, patikrinkite lizdą ir įvertinkite, kaip jos žiemojo, įsitikinkite, ar yra motina, kaip ji deda kiaušinėlius.

Jų balandį pradeda dėti vis daugiau. Ritasi perai. Šeima po truputį ima stiprėti. Bitėms reikia daugiau medaus, bičių duonos (meduje fermentuotų žiedadulkių), vandens.

„Nepamirškite pasidomėti, ar bitės sveikos, – primena A. Amšiejus. – Sergančios dažniausiai viduriuoja, teršia ant avilio sienų ir korių. Todėl nešvarius korius išimkite ir pakeiskite švariais. Duokite vidutinio tirštumo cukraus sirupo. Jei bitės serga nozematoze, jas perkelkite į švarius, išdezinfekuotus avilius.“

Jei šeima neaptupia 4 standartinių Dadano korių, neteko motinėlės ar pakenkė pelės, pasak pašnekovo, ji yra silpna. Orui atšilus, temperatūrai pakilus iki 14 °C, bitininkas pataria jas sujungti. Reikėtų panaikinti ir traninę šeimą, ją įleidžiant į kitą su stipria motinėle.

Jei silpnų šeimų nedaug, jas junkite su stipriomis. Be to, silpnesnes galite pastiprinti besiritančiais stiprios šeimos perais.

Dažnai bičių šeimos nusilpsta pasenus motinai. Jas galėsite pakeisti gegužę, tačiau jau balandį užsisakykite naujų pas jas auginančius bitininkus.

„Atkreipkite dėmesį į avilių lakos dydį. Silpnų šeimų lakos dydį sumažinkite, kad vagiliautų (o taip nutikti gali) bitės iš stipriųjų šeimų, šitaip jos dar labiau sustiprina savo šeimas, – pataria specialistas. – Į avilius, kuriuose bitės serga varoatozė, įdėkite „statybinių“ rėmelių, kad į juos siūtų traninius korius. Juos mėgsta erkės, ten sulenda apie 80 proc. kenkėjų. Paskui tokius korius išpjaukite ir sunaikinkite.“

Kai sužydės blindės, serbentai, agrastai, bus pats laikas praplėsti bičių lizdus, nes tuo metu bitės lengvai skiria vašką. Į avilius dar įdėkite korių, vaškuolių.

Nektaringieji augalai

Pasak bitininko, šiuo metu pražysta bitėms labai reikalingi augalai: lazdynai, blindės, gluosniai, klevai, baltalksniai, juodalksniai, ankstyvosios gėlės: snieguolės, krokai, plukės, – jos yra baltymingo maisto šaltinis. Saulėtą, šiltą pavasarį, bitėms lengviau parsinešti žiedadulkių ir vandens.

Blindė – pirmasis augalas, iš kurio bitės gauna apčiuopiamą nektaro kiekį. Kauno rajone bityną laikantis pašnekovas pastebi, kad blindės šiose apylinkėse pražysta apie balandžio 12 dieną – tada ir prasideda medunešis, bitės ima siūti korius, jie pabąla nuo sunešto nektaro.

Jeigu netoli bityno blindės neauga, pasirūpinkite, kad avilyje maisto būtų tiek, kad bitėms visiškai pakaktų iki balandžio pabaigos ar gegužės pradžios – agrastų, serbentų, Kaukazo slyvų žydėjimo.

Girdyklos sutaupys bitėms jėgų

Pasak A. Amšiejaus, pavasarį bitės geria keliskart daugiau vandens, todėl po apsiskraidymo, įrenkite girdyklas.

Vasarą vienai bičių šeimai per dieną reikia apie 3 l vandens. Įdomu, kad bitės vandens nepila, tarkim, į korio akutes, kad turėtų atsargų. Kai kurios jų yra vandens nešėjos, gyvi rezervuarai: prisigėrusios atiduoda toms, kurioms reikia.

„Manęs dažnai klausia, kaip bites pripratinti prie girdyklų. Sako, ir medumi tepiau, ir cukraus pyliau – neina, ir tiek. Taip nutinka dėl to, kad ankstyvą pavasarį įjunkusios į žvalgių surastą vandens šaltinį, tik į ir skraido, – paaiškina bitininkas. – Todėl ankstyvą pavasarį nesuvėluokite įrengti girdyklos ir pašildyti vandenį, kol bitės pačios nesusirado kito.“

A. Amšiejus atkreipia dėmesį, kai nėra nektaro, bitėms gali trūkti kai kurių mineralinių medžiagų. Todėl anksti pavasarį galima pagaminti skysto cukraus sirupo (santykiu 1:1). Į litrą skysto sirupo įberkite nubrauktą arbatinį šaukštelį druskos ir padalykite penkioms šeimoms – į kiekvieną maitintuvę įpilkite po 200 g.

Kartais sausame, smėlingame dirvožemyje, pavyzdžiui, Dzūkijoje, trūksta kobalto, labai svarbaus bičių motinos vaisingumui. Jo trūkstant, motina nededa kiaušinėlių, todėl kartais bitininkai į vandens girdyklas įmeta kobalto tablečių.

„Esu atlikęs bandymą. Savo bityne Kauno rajone pastačiau 3 girdyklas: gėlo vandens, vandens su druska ir vandens su kobaltu, – pasakojo A. Amšiejus. – Pirmiausia bitės išbaigė vandenį su druska, paskui gėlą ir tik tada atskrido prie vandens su kobaltu. Tai buvo ženklas, kad kobalto joms netrūksta.“

Žvilgsnis iš arčiau į bičių šeimą

„Bičių šeima, tai superorganizmas. Mokslininkų jau įrodyta, kad ji sugeba sąmoningai galvoti. Bitės komunikuoja šokdamos, darbus avilyje skirsto pagal amžių. Nuo seno sakoma, bitutė darbščioji, kad žmonės taip pat sulipdytų tokius tvirtus ir geranoriškus santykius kaip bitės“, – sako A. Amšiejus.

Ne tik bitininkai žino, kad šių bičių šeimą sudaro bitė motinėlė, tranai ir darbininkės. Valdymo funkcijos „bičių šeimos serverio“ paskirstytos pavydėtinai sumaniai. Motinėlė atsakinga už šeimos reprodukciją ir vidutiniškai gyvena iki 5 metų. Tačiau produktyviausia būna 2–3 metų, tuo metu ji pajėgi padėti nuo 1 500 iki 2 000 kiaušinėlių per parą. Sava indėlį į reprodukciją įdeda tranai, jų šeimoje yra iki kelių šimtų, tačiau gyvena tik vieną sezoną.

Bitės darbininkės, specialistų teigimu, yra lytiškai neišsivysčiusios motinėlės, jų skaičius šeimoje keičiasi skirtingais metų laikais: pavasarį iki 15–20 tūkst., vasarą 40–80 tūkst., o rudenį vėl sumažėja iki 20–25 tūkst. Vidutiniškai bitės darbininkės gyvena 35–42 dienas, tačiau liekančios žiemoti išgyvena 6–7 mėnesius, nes jų gyvenimas nebe toks aktyvus. Aktyviuoju periodu jos siuva korius, neša nektarą, gamina medų, vašką, pikį, nuodus, bičių duoną.

Bitės kaip žmonės turi valdžią – sargybinius, kurie prie lakos į vidų įleidžia tik savo avilio bites, kad neužklystų ir nevagiliautų svetimos. Sargybiniai intensyviai dirba, kad atpažintų apie 60 tūkst. savo šeimos narių. Kitos bitės maitina perus ir bičių motinėlę pieneliu.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...
2024/04/19

Vilniaus oro uoste – terapiniai šunys

Lietuvos oro uostuose pirmą kartą išbandyta nauja praktika – keleiviams skirti trumpi terapiniai užsiėmimai su šunimis. Vilniaus oro uosto išvykimo zonoje skrydžių laukę keleiviai galėjo patirti profesionaliai parengtų t...
2024/04/19

PSO: žmonių užsikrėtimo paukščių gripu atvejai kelia didžiulį susirūpinimą

Ženeva, balandžio 19 d. (AFP-BNS). Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl didėjančio paukščių gripo H5N1 viruso potipio plitimo į naujas gyvūnų rūšis, įskaitant žmones, kurių mir&s...