Ashburn +13,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024
Ashburn +13,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 28 Vas 2024

Balandis: bitės atgauna jėgas ir pradeda medunešį

2023/04/10


Balandis bityne itin svarbus mėnuo. Apsiskraidžiusi šeima turi sustiprėti, joje vyksta intensyvi bičių kartų kaita: dalis miršta, o jas pakeičia naujos. Kaip tik dabar pasirūpinkite, kad jūsų darbštuolės nenusilptų, padėkite joms pasistiprinti ir įgauti jėgų.

Sustiprinkime silpną šeimą

Pasak VDU Žemės ūkio akademijos Biologijos ir maisto mokslų katedros docento dr. A. Amšiejaus, pavasarį sparčiai vystosi tik tos bičių šeimos, kurioms sudaromos palankios sąlygos: pasirūpina, kad nestigtų maisto atsargų, kad avilys būtų sausas, gerai ventiliuotųsi, o viduje būtų šilta.

Aviliuose išliks šiluma, jeigu pakeisite pagalves sausomis, ant lizdo uždėsite kelis kartus perlenkto laikraštinio popieriaus, jis sumažins temperatūrų svyravimus. Dažnai pavasarį šalta, lyja, todėl daug išskridusių bičių žūva – pasirūpinkite girdyklomis su šiltu vandeniu.

Bitininkas primena, kad šiuo metu kiekviename koryje, aptūptame bičių, turi būti ne mažiau nei 1 kg maisto. Todėl, bitėms apsiskraidžius, patikrinkite lizdą ir įvertinkite, kaip jos žiemojo, įsitikinkite, ar yra motina, kaip ji deda kiaušinėlius.

Jų balandį pradeda dėti vis daugiau. Ritasi perai. Šeima po truputį ima stiprėti. Bitėms reikia daugiau medaus, bičių duonos (meduje fermentuotų žiedadulkių), vandens.

„Nepamirškite pasidomėti, ar bitės sveikos, – primena A. Amšiejus. – Sergančios dažniausiai viduriuoja, teršia ant avilio sienų ir korių. Todėl nešvarius korius išimkite ir pakeiskite švariais. Duokite vidutinio tirštumo cukraus sirupo. Jei bitės serga nozematoze, jas perkelkite į švarius, išdezinfekuotus avilius.“

Jei šeima neaptupia 4 standartinių Dadano korių, neteko motinėlės ar pakenkė pelės, pasak pašnekovo, ji yra silpna. Orui atšilus, temperatūrai pakilus iki 14 °C, bitininkas pataria jas sujungti. Reikėtų panaikinti ir traninę šeimą, ją įleidžiant į kitą su stipria motinėle.

Jei silpnų šeimų nedaug, jas junkite su stipriomis. Be to, silpnesnes galite pastiprinti besiritančiais stiprios šeimos perais.

Dažnai bičių šeimos nusilpsta pasenus motinai. Jas galėsite pakeisti gegužę, tačiau jau balandį užsisakykite naujų pas jas auginančius bitininkus.

„Atkreipkite dėmesį į avilių lakos dydį. Silpnų šeimų lakos dydį sumažinkite, kad vagiliautų (o taip nutikti gali) bitės iš stipriųjų šeimų, šitaip jos dar labiau sustiprina savo šeimas, – pataria specialistas. – Į avilius, kuriuose bitės serga varoatozė, įdėkite „statybinių“ rėmelių, kad į juos siūtų traninius korius. Juos mėgsta erkės, ten sulenda apie 80 proc. kenkėjų. Paskui tokius korius išpjaukite ir sunaikinkite.“

Kai sužydės blindės, serbentai, agrastai, bus pats laikas praplėsti bičių lizdus, nes tuo metu bitės lengvai skiria vašką. Į avilius dar įdėkite korių, vaškuolių.

Nektaringieji augalai

Pasak bitininko, šiuo metu pražysta bitėms labai reikalingi augalai: lazdynai, blindės, gluosniai, klevai, baltalksniai, juodalksniai, ankstyvosios gėlės: snieguolės, krokai, plukės, – jos yra baltymingo maisto šaltinis. Saulėtą, šiltą pavasarį, bitėms lengviau parsinešti žiedadulkių ir vandens.

Blindė – pirmasis augalas, iš kurio bitės gauna apčiuopiamą nektaro kiekį. Kauno rajone bityną laikantis pašnekovas pastebi, kad blindės šiose apylinkėse pražysta apie balandžio 12 dieną – tada ir prasideda medunešis, bitės ima siūti korius, jie pabąla nuo sunešto nektaro.

Jeigu netoli bityno blindės neauga, pasirūpinkite, kad avilyje maisto būtų tiek, kad bitėms visiškai pakaktų iki balandžio pabaigos ar gegužės pradžios – agrastų, serbentų, Kaukazo slyvų žydėjimo.

Girdyklos sutaupys bitėms jėgų

Pasak A. Amšiejaus, pavasarį bitės geria keliskart daugiau vandens, todėl po apsiskraidymo, įrenkite girdyklas.

Vasarą vienai bičių šeimai per dieną reikia apie 3 l vandens. Įdomu, kad bitės vandens nepila, tarkim, į korio akutes, kad turėtų atsargų. Kai kurios jų yra vandens nešėjos, gyvi rezervuarai: prisigėrusios atiduoda toms, kurioms reikia.

„Manęs dažnai klausia, kaip bites pripratinti prie girdyklų. Sako, ir medumi tepiau, ir cukraus pyliau – neina, ir tiek. Taip nutinka dėl to, kad ankstyvą pavasarį įjunkusios į žvalgių surastą vandens šaltinį, tik į ir skraido, – paaiškina bitininkas. – Todėl ankstyvą pavasarį nesuvėluokite įrengti girdyklos ir pašildyti vandenį, kol bitės pačios nesusirado kito.“

A. Amšiejus atkreipia dėmesį, kai nėra nektaro, bitėms gali trūkti kai kurių mineralinių medžiagų. Todėl anksti pavasarį galima pagaminti skysto cukraus sirupo (santykiu 1:1). Į litrą skysto sirupo įberkite nubrauktą arbatinį šaukštelį druskos ir padalykite penkioms šeimoms – į kiekvieną maitintuvę įpilkite po 200 g.

Kartais sausame, smėlingame dirvožemyje, pavyzdžiui, Dzūkijoje, trūksta kobalto, labai svarbaus bičių motinos vaisingumui. Jo trūkstant, motina nededa kiaušinėlių, todėl kartais bitininkai į vandens girdyklas įmeta kobalto tablečių.

„Esu atlikęs bandymą. Savo bityne Kauno rajone pastačiau 3 girdyklas: gėlo vandens, vandens su druska ir vandens su kobaltu, – pasakojo A. Amšiejus. – Pirmiausia bitės išbaigė vandenį su druska, paskui gėlą ir tik tada atskrido prie vandens su kobaltu. Tai buvo ženklas, kad kobalto joms netrūksta.“

Žvilgsnis iš arčiau į bičių šeimą

„Bičių šeima, tai superorganizmas. Mokslininkų jau įrodyta, kad ji sugeba sąmoningai galvoti. Bitės komunikuoja šokdamos, darbus avilyje skirsto pagal amžių. Nuo seno sakoma, bitutė darbščioji, kad žmonės taip pat sulipdytų tokius tvirtus ir geranoriškus santykius kaip bitės“, – sako A. Amšiejus.

Ne tik bitininkai žino, kad šių bičių šeimą sudaro bitė motinėlė, tranai ir darbininkės. Valdymo funkcijos „bičių šeimos serverio“ paskirstytos pavydėtinai sumaniai. Motinėlė atsakinga už šeimos reprodukciją ir vidutiniškai gyvena iki 5 metų. Tačiau produktyviausia būna 2–3 metų, tuo metu ji pajėgi padėti nuo 1 500 iki 2 000 kiaušinėlių per parą. Sava indėlį į reprodukciją įdeda tranai, jų šeimoje yra iki kelių šimtų, tačiau gyvena tik vieną sezoną.

Bitės darbininkės, specialistų teigimu, yra lytiškai neišsivysčiusios motinėlės, jų skaičius šeimoje keičiasi skirtingais metų laikais: pavasarį iki 15–20 tūkst., vasarą 40–80 tūkst., o rudenį vėl sumažėja iki 20–25 tūkst. Vidutiniškai bitės darbininkės gyvena 35–42 dienas, tačiau liekančios žiemoti išgyvena 6–7 mėnesius, nes jų gyvenimas nebe toks aktyvus. Aktyviuoju periodu jos siuva korius, neša nektarą, gamina medų, vašką, pikį, nuodus, bičių duoną.

Bitės kaip žmonės turi valdžią – sargybinius, kurie prie lakos į vidų įleidžia tik savo avilio bites, kad neužklystų ir nevagiliautų svetimos. Sargybiniai intensyviai dirba, kad atpažintų apie 60 tūkst. savo šeimos narių. Kitos bitės maitina perus ir bičių motinėlę pieneliu.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2024/02/27

Žemės ūkio ministrai sutarė dėl atsako į krizinę padėtį žemės ūkyje

Atsižvelgdami į tebesitęsiančius ūkininkų protestus ir remdamiesi pirmininkaujančios Belgijos informacija bei Europos Komisijos parengtu neoficialiu dokumentu dėl reikalavimų supaprastinimo, Europos žemės ūkio ministrai vasario 26 d. Taryboje...
2024/02/27

Prof. Robertas Van Vorenas: šiandien Rusija yra praradusi teisę egzistuoti

„Teoriškai kalbant, nematau priežasties, kodėl Rusija negalėtų grįžti į civilizuotą pasaulį. Juk Vokietija tai padarė po Antrojo pasaulinio karo, po visų žiaurumų, masinių žudymų ir naikinimų. Tačiau su Rusija bus gerokai sudėtingiau:...
2024/02/27

Elektros kaina biržoje artėja prie mažiausios praėjusių metų kainos

Vidutinė elektros energijos kaina vasario 1–27 d. siekė 0,075 Eur/kWh be PVM, o tai 36 proc. mažiau už šių metų sausio mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,117 Eur/kWh be PVM. Biržoje „Nord Pool“ vidutinė elektros kaina &sc...
2024/02/27

Tarptautinės operacijos metu sulaikyti asmenys, neteisėtai per Lietuvoje veikusią finansų įstaigą legalizavę daugiau kaip 2 mlrd. eurų

Šiandien Lietuvos, Latvijos ir Italijos teisminės ir teisėsaugos institucijos tarptautinės operacijos metu sulaikė du asmenis, įtariamus neteisėtu lėšų legalizavimu per anksčiau Lietuvoje veikusią finansų įstaigą. Įtariama, kad nuo 2...
2024/02/27

APVA: 12 mln. eurų saulės elektrinėms išdalinta per pusantros valandos

Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) antradienį pradėjus priimti paraiškas paramai gyventojų saulės elektrinėms įsirengti, tam skirta 12 mln. eurų suma išdalinta per pusantros valandos, sako APVA atstovė Eglė Pliuskuvienė.
2024/02/27

EP pritarė planui atkurti 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų

Antradienį, vasario 27 d., Europos Parlamento (EP) nariai patvirtino gamtos atkūrimo įstatymą, kuriuo siekiama iki 2030 m. atkurti bent 20 proc. ES sausumos ir jūrų teritorijų, o iki 2050 m. – visas nualintas ekosistemas.
2024/02/27

Nuo žmogaus papilomos viruso paskiepyta 13 tūkstančių berniukų

Nuo praeitų metų vasario Lietuvoje pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių žmogaus papilomos viruso vakcina pradėti skiepyti 11 metų sulaukę berniukai. Per pirmuosius vakcinacijos metus Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis n...
2024/02/27

Smulkiajam verslui apie atsiskaitymų priėmimo negrynaisiais pinigais galimybes

Vartotojų galimybės pasirinkti jiems priimtiną atsiskaitymo būdą gerėja, tačiau dalis gyventojų vis dar susiduria su situacijomis, kai prekybos vietoje negali atsiskaityti norimu būdu. Verslo atstovai svarsto, koks būdas priimti atsiskaitymus jiem...
2024/02/27

2 iš 10 lietuvių mokėtų gynybos mokestį, trečdalis – prieš daugiau lėšų krašto apsaugai

Du iš dešimties Lietuvos gyventojų pritartų siūlymui patys mokėti vadinamąjį gynybos mokestį, tačiau daugiau nei trečdalis apskritai nemano, kad lėšų krašto gynybai reikia skirti daugiau, rodo BNS užsakymu „Vilmor...