Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +13,3 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Be jokių išvedžiojimų – kaip užauginti sveikus daigus

2024/03/07


Sėklų daiginimas – tai pirmas žingsnis, bet ne mažiau atsakingas darbas – išauginti sveikus, stiprius daigus. Per ilgai stovėję ant palangės jie taps nekokybiški, duos mažiau derliaus. O ką daryti, jei ištįso? Kokia žemė daigams iš tiesų tinkama? Ar būtina pikuoti? Klausimų daug, tad pravartu išgirsti specialistės atsakymus.

Nepamirškime, kad ir daigų kokybė lemia gerą derlių. Kad užaugtų kokybiški, tinkamai pasirinkime substratą ir sėjos laiką, kuris kiekvienai daržo augalų grupei yra skirtingas. Pasėjus per anksti, gali pakenkti šalnos, per vėlai – dirva perdžiūva, sėklos blogai dygsta, augalus puola ligos ir kenkėjai. Į šaltą dirvą pasėtos sėklos gali ir supūti. Todėl labai svarbu kuo daugiau žinoti apie norimus auginti augalus, įvertinti jų biologines ir ūkines savybes.

Kada geriausia sėti?

Ne veltui sakoma, kad kovas yra sėjos mėnuo. Nuo ko pradėti? Pirmiausia, nuspręskime, kur auginsime augalus – šiltnamyje ar lauke. Ir dar – šiltnamis bus šildomas ar ne. Nuo to ir priklausys sėjos laikas.

Pavyzdžiui, jei pomidorus auginsite šildomame šiltnamyje, juos sėkite kovo pradžioje. Į nešildomą šiltnamį planuojamus sodini agurkus sėkite balandžio pabaigoje. Jeigu saldžiąsias paprikas taip pat auginsite nešildomame šiltnamyje, jų sėklas sėkite antroje kovo pusėje.

Jau pirmoje kovo pusėje rekomenduojama pasėti ankstyvųjų kopūstų, ilgos vegetacijos šakninių salierų, šilumą mėgstančių paprikų ir pomidorų.

Ar reikia pikuoti?

Daigus galima auginti dviem būdais: pikuojant ir nepikuojant. Jei turime mažai vietos, daigus verta ir pikuoti. Patariama sėti į dėžutes, daigyklas ar tiesiog į didesnio skersmens vazonėlius, užpildytus paruošto durpių substrato ir smėlio mišinio (3 dalys durpių substrato ir 1 dalis smėlio) – šiltnamyje ar tiesiog ant šiltos palangės.

Atsižvelgiant į sėklų stambumą, sėjama į 0,5–2 cm gylio griovelius. Labai smulkias sėklas patariama sėti pakrikai, jas prispaudžiant ir lengvai užsijojant smėliu. Kai jauni daigeliai suformuoja du tikruosius lapelius, pikuojame į didesnio skersmens vazonėlius ar kasetes.

Jei daigų nesiruošiame pikuoti, sėklas sėkime į durpių substrato pripildytas kasetes ar puodukus, į kiekvieną dėdami po 2–3 sėklas, o joms visiškai sudygus ir suformavus 1–2 tikruosius lapelius išraukime palikdami stipriausią.

KOKIE DAIGAI KOKYBIŠKI?

• Saldžiųjų paprikų daigai turi būti apie 30 cm aukščio ir turėti 10–12 lapų.

• Pomidorų daigų aukštis turėtų būti 30–35 cm.

• Agurkų daigai turi būti 25–30 cm aukščio.

• Neperaugusių ir sveikų daigų šaknys būna baltos.

Drėgmė garuos lėčiau, bus sudarytos palankesnės sąlygos sėkloms dygti, jeigu pridengsime polietileno plėvele. Nepamirškime kasdien vėdinti, nukeldami plėvelę maždaug dviem valandoms, o sėkloms sudygus – ją nuimti. Tam galima panaudoti ir agrodangą, kuri gerai praleidžia orą, ilgiau palaiko drėgmę žemėje (tada nereikia nudengti laistant).

Agurkų daigus geriau auginti sėjant tiesiai į durpinius ar polietileno puodelius (nepikuojant). Pomidorus, paprikas galima sėti dviem būdais – į dėžutes ir vėliau pikuoti arba tiesiai į puodelius. Jei turime pakankamai vietos, sėkime augalus taip, kad nereikėtų pikuoti, tiesiog į kasetes ar vazonėlius, durpinius puodelius.

Kaip auginti?

Daigams auginti rekomenduojama naudoti smulkesnės struktūros (iki 20 mm) durpių substratą. Sėkloms sudygti optimali oro temperatūra yra 18–25 °C. Kai visai sudygsta, temperatūra mažinama. Kad daigai būtų tvirtesni ir geriau formuotųsi šaknų sistema, geriausia palaikyti 16–18 °C temperatūrą saulėtomis dienomis ir 12–14 °C naktimis.

Labai svarbu palaikyti tinkamą substrato (žemės) drėgmę. Laistoma pagal poreikį vidutiniškai 25 °C vandeniu. Geriausia laistyti pirmoje dienos pusėje, nes šaltas vanduo jaunus daigelius veikia kaip stiprus nuodas.

TRUMPI PATARIMAI

• Agurkų daigus laistykime retai, bet gausiai 22–25 °C vandeniu pirmoje dienos pusėje.

• Paprikų daigus laistykime pagal poreikį šiltu vandeniu. Stebėkime, kad puodeliai neperdžiūtų.

• Pomidorų daigus laistykime retai, bet gausiai šiltu vandeniu.

• Žemė puodelyje turi būti drėgna, bet ne šlapia

Daigai pikuojami į dėžutes vidutiniškai 5 cm atstumais. Kasetės lizdas taip pat turėtų būti ne mažesnio kaip 5 cm skersmens. Pomidorų, paprikų, agurkų, moliūgų, patisonų, krukniakų, cukinijų, aguročių, baklažanų, dumplūnių, artišokų daigus geriausia auginti 10–12 cm skersmens puodeliuose ar vazonėliuose.

Patalpa, kurioje jie auga, turi būti nuolat vėdinama. Svarbu nesudaryti skersvėjų. Likus maždaug savaitei iki sodinimo, palaipsniui daigai pratinami prie lauko sąlygų, t. y. grūdinami, mažiau laistomi.

Prireikus daigai tręšiami per lapus, naudojant kalio ar tiesiog amonio salietrą: 20 g į 10 l vandens. Ar būtina tręšti, rodo daigų būklė: jeigu lapija šviesi, auga silpnai – reikia azoto; jei lapijos pakraščiai pradeda gelsti ir silpnai formuojasi stiebai – trūksta kalio. Paprastai gerame substrate esančių maisto medžiagų daigams augti beveik ir pakanka.

JEI DAIGAI IŠTĮSO:

• gali būti, kad per aukšta oro temperatūra

• nepakankamai šviesos

• daigai auginami per tankiai

• pertręšti daigai

Kiek auga daigai?

Auginant daigus svarbu žinoti jų augimo trukmę. Per ilgai augę daigai senėja, kokybė prastėja, derlius mažėja. Priklausomai nuo daržovių rūšies, daigų augimo trukmė skiriasi. Moliūginių daržovių daigai užauga per mėnesį (30 d.), o saldžiųjų ir aitriųjų paprikų, salierų daigai auga du mėnesius (60 d.).

Ankstyvųjų kopūstų, brokolių, žiedinių kopūstų, pomidorų, porų ir daugelio aromatinių augalų daigai visiškai užauga vidutiniškai per 50 dienų, o baklažanų, vidutinio vėlyvumo ir vėlyvųjų kopūstų, dumplūnių daigai – per 40 dienų. Todėl labai svarbu laiku pasėti.

Nepamirškime, kad daigams augti iki balandžio reikalingas papildomas apšvietimas. Ir dar – vėliau pasėti daigai greičiau ir auga.

daigai
Tinkami sodinti pomidorų daigai.

Palanki temperatūra

  • Agurkų daigams augti optimali temperatūra saulėtą dieną – 22–24 °C, apniukusią – 20–22 °C, o naktį – 16–18 °C. Santykinis oro drėgnis – 60–70 proc., o dirvos temperatūra – 18–20 °C.
  • Pomidorų daigams augti optimali oro temperatūra saulėtą dieną – 20–22 °C, apsiniaukusią – 17–19 °C, naktimis – 15–17 °C. Santykinis oro drėgnis 60–70 proc., dirvos temperatūra – 16–18 °C.
  • Paprikų daigams augti optimali oro temperatūra saulėtą dieną – 22–26 °C, apsiniaukusią – 19–20 °C, naktį – 18–20 °C. Santykinis oro drėgnis – 60–70 proc., o dirvos temperatūra – 18–20 °C.

 

Nijolė MAROČKIENĖ, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro SDI Daržo augalų selekcijos ir technologijų skyrius

Autorės nuotraukos

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Vienas „Vičiūnų“ vadovų: verslo Rytuose pardavimo kaina nėra džiaugsminga

Kauno mero Visvaldo Matijošaičio iš dalies valdomai žuvies bei kitų maisto produktų gamybos ir prekybos „Vičiūnų grupei“ po beveik dvejus metus trukusio proceso pagaliau pardavus verslą Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose N...
2024/04/24

Kova su nesąžiningos prekybos praktika maisto tiekimo grandinėje: EK įžvalgos

Šiandien Komisija paskelbė Direktyvos dėl nesąžiningos prekybos praktikos (NPP) įgyvendinimo maisto tiekimo grandinėje ataskaitą. 2019 m. priimta vadinamąja apsaugos nuo NPP direktyva draudžiama 16 praktikų, kurios gali turėti žalingą povei...
2024/04/24

Kuo daugiau uždaroma bankų skyrių – tuo didesni pelnai

„Vien tik auksas valdo mus, žmonės jam tarnauja!“ (J. V. Goethe, Mefistofelio sparnuota frazė dramoje „Faustas“) Lietuvos komerciniai bankai, žarstantys įspūdingus pelnus, regionuose uždaro skyrius, gyventojai lieka be...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...
2024/04/24

VMVT kviečia diskusijai: kodėl geriausią žmogaus draugą kaustome grandinėmis?

Balandžio 24 dieną minima Šuns diena. Anot Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistų, tokios progos minėjimas skatina atkreipti dėmesį į problemas, keisti požiūrį į augintinius ir elgesį su jais. Anksčiau šuo bu...
2024/04/24

Gyventojai dažniau skundžiasi dėl keliamo triukšmo

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, Tarptautinę triukšmo suvokimo dieną, kasmet minimą balandžio paskutinį trečiadienį, atkreipia dėmesį į triukšmo žalą sveikatai ir primena, kur kreiptis, kai ramybės neduod...