Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Begonijų populiarumo paslaptys

2023/01/29


Begonijos – vieni iš gražiausių žydinčių augalų, auginamų gėlynuose, soduose, balkonuose, terasose. Jų žiedai puošnūs ir išraiškingi, forma primenantys rožes, kamelijas ar bijūnus. Begonijų pasaulis didelis ir spalvingas, bet išradingi selekcininkai atranda vis naujų derinių. Tad su šių gėlių išskirtinėmis savybėmis ir naujovėmis supažindina gėlių augintoja, botanikė Rasa DAVIDAVIČIENĖ.

Atpažįstamos iš pirmo žvilgsnio

Tikriausiai jau nieko nenustebinsime begonijomis. Šios gėlės gražios, bet taip dažnai matomos tiek sodybose, tiek viešosiose erdvėse, kad, regis, galėtų nukonkuruoti ir pačias pavasario karalienes tulpes.

Stambiažiedės, tuščiavidurės, pilnavidurės, pusiau pilnavidurės, svyrančios... Jos tinka tiek gėlynams, tiek dekoratyviniais augalais apželdinti skirtiems lauko vazonams, o žemyn besileidžiančios žiedų kaskados gali papuošti terasą, pavėsinę ar pagrindines lauko duris. Spalvinga žiedų spalvų paletė dar labiau sužadina vaizduotę ir jau norisi begonijas sodinti visur, kur tinka. Jokių abejonių, kad toks platus jų pritaikymas yra viena pagrindinių populiarumo priežasčių.

Stambiažiedės gumbinės begonijos

Patogu ir tai, kad vienos puikiai auga pavėsingesnėje vietoje, o kitos nesunkiai ištveria ir kaitresnį orą saulei atviresnėje kiemo vietoje. Štai, tarkime, stambiažiedės gumbinės begonijos, pasak R. Davidavičienės, gerai auga ir žydi šviesioje, saulėtoje vietoje, neblogai jaučiasi ir daliniame šešėlyje, mėgsta užuovėjas. Joms tinka rytinės ir vakarinės saulės spinduliai, bet kaitri pietų saulė, spiginanti 12–16 val. per dieną, neleis joms atskleisti savo grožio.

Gumbinė begonija (Begonia tuberhybrida) yra kelių begonijos rūšių hibridai, išvesti tolimosios hibridizacijos būdu. Augalai išauga kaip 30–35 cm aukščio krūmeliai, suformuoja gumbus, kuriuos galima išlaikyti iki kito sezono. Jeigu sandėliukas gerai vėdinamas ir pakankamai vėsus, gėlių gumbus nesunkiai išlaikysite iki birželio, o tada jau galėsite juos sodinti kur tik širdis ir akis norės.

„Šių begonijų gumbai sodinami birželio pradžioje, – primena botanikė. – Augalai atrodys gražiau susodinti grupelėmis gėlynuose, dekoratyviniuose pakabinamuose ar pastatomuose krepšiuose. Tik parinkite neužmirkstančią, humusingą ir purią dirvą.“

Jeigu renkatės pagal žiedo formą ir sandarą, prisiminkite – gumbinės begonijos skirstomos į tuščiavidures, pusiau pilnavidures ir pilnavidures su lygiais, garbanotais, karpytais, dantytais ar gofruotais vainiklapiais. Jums patiks ir apvalaini, skirtingo dydžio, pilkšvai žalsvi lapai. Paklausta, kurios stambiažiedžių gumbinių begonijų veislės gražiausios, R. Davidavičienė išvardija favoričių penketuką: ‘Salmon’, ‘Orange’, ‘Yellow’, ‘Dark Red’, ‘Vermilion Red’. Išsiskleidusių žiedų skersmuo siekia 10–20 cm, įvairiaspalviai – tikrai verti gražuolių vardo.

Svyrančios žiedų kaskados

Smulkesniais (6–8 cm skersmens) pilnaviduriais ir pusiau pilnaviduriais žiedais, bet ilgais, iki 45 cm ir daugiau žemyn besileidžiančiais stiebais pasižymi gumbinė stambiažiedė svyranti begonija (B. tuberhybrida pendula fl. plena). Ji taip pat užaugina gumbus, kuriuos galima išsaugoti iki kito sezono. Svyrančios begonijos geriausiai auga pusiau pavėsyje, bet pakenčia ir saulėtą vietą. Tik pašnekovė primena, kad auginant saulėkaitoje reikia gausiai laistyti, kartais net du kartus per dieną.

„Šiuos augalus patartina sodinti į aukštesnius indus ar pakabinamus vazonus, kad išryškėtų svyrančių ūglių ir žiedų grožis. Ypač puošnūs Chanson serijos hibridai: ‘Clear Red’ F1, ‘Bicolor Pink and White’ F1 – dvispalviais rožiniai baltais žiedais, ‘Salmon’ F1, ‘Pink’ F1, ‘Creamy Yellow’ F1“, – dar vieną gražuolių sąrašą pateikia R. Davidavičienė.

Saulės vonių mėgėjos

Kartais atrodo, kad nelengva rasti augalų, tinkamų mažai saulės apšviestoms vietoms papuošti, bet nors kiek pasigilinę, atrandame tikrai nemenką pavėsį ar šešėliuotą vietą mėgstančių gėlių. Bet augalų, galinčių ne tik ištverti, bet ir puošniai žydėti saulėkaitoje tikriausiai rastume mažiau. Gėlių augintoja atkreipia dėmesį, kad itin puošni bolivinė begonija (Begonia boliviensis), galinti augti pavėsyje, labai pakanti ir karščiui bei sausrai, toleruoja tiek sausras, tiek lietingus orus. Be to, užaugina stambius gumbus. Tinka auginti kabamuosiuose krepšiuose ir aukštuose pastatomuose vazonuose, pakeltuose gėlynuose.

Jų svyrantys ūgliai ištįsta 30–40 cm, žiedai varpelio formos, 6–7 cm ilgio, įvairių spalvų. Puikiai auga saulėtoje vietoje ir pavėsyje. Vieni iš gražiausių Copacabana F1 serijos hibridų: ‘Orange’, ‘Salmon’, ‘Red’, ‘White’, ‘Yellow’, ‘Tricolor’ – žiedai abrikosinės, kreminės ir gelsvos spalvų derinio.

Tarprūšinės begonijos

Žinoma apie 1 000 begonijų rūšių augalų, o kur dar nesuskaičiuojama daugybė jų veislių. Kai tokia didelė įvairovė, regis, ką naujo būtų galima sukurti. Šias populiariąsias gėlės pamėgusi botanikė šypsosi ir noriai dalijasi begonijų pasaulio naujienomis.

„Pastaruoju metu populiarėja kompaktiški, stipriai besišakojantys hibridai. Jie patrauklūs puošniais, pilnaviduriais, 4–4,5 cm skersmens žiedais. Krūmeliai užauga 60–70 cm. Vienų lapai tradiciškai žali, kitų – rudi. Jos kuriamos kryžminant skirtingas begonijų rūšis, – pasakoja R. Davidavičienė. – Itin puošnūs ir atsparūs augimo sąlygoms ‘Sensation White’ F1, ‘Sensation Pink’ F1. Labai tinka auginti dideliuose vazonuose, sudėtinuose gėlynuose. Rudalapės veislės nuostabiai dera su pilkalapiais augalais: žilėmis, šlamučiais ar kiečiais.“

Yra dar vienas tarprūšinių begonijų privalumas – puikiai auga ir saulės atokaitoje, ir pavėsyje, pakenčia tiek sausras, tiek lietingus orus, jas paprasta prižiūrėti.

Gražu nuo vasaros iki šalnų

Tikriausiai nesuklysime sakydami, kad pirmiausia gėlę vertiname pagal jos žiedo grožį, o tada būtinai pasidomime, kaip ilgai ji žydi. Abu kriterijus visiškai atitinka gėlynuose ir augalų kompozicijose nuo vasaros pradžios iki rudeninių šalnų žiedus skleidžiančios visažydės begonijos (Begonia semperflorens) hibridinės veislės. Jos mėgsta saulėtą vietą, pakenčia karščius, tačiau gali būti auginamos ir pusiau pavėsyje. Nesijaučia vienišos augdamos atskirai nuo kitų augalų, bet nebijo ir jų draugijos.

Skirtingų spalvų žiedais žydi pilnavidurės hibridinės veislės ‘Balta Fėja’ F1, ‘Raudona Fėja’ F1 ir ‘Rožinė Fėja’ F1. Augalai užauga iki 20–25 cm, stipriai šakojasi. Žiedai iki 4 cm skersmens, pilnaviduriai ar pusiau pilnaviduriai, peržydėję nukrenta patys. Išskirtiniai žiedai labai gražiai atrodo vazonuose.

Išsiauginkime ir iš sėklų

Pasak augintojos, begonijų sėklos labai mažytės, viename grame net iki 65 tūkst. Jos daigios 1–2 metus. Supakuotos plastikinėse pakuotėse (ampulėse) arba folijos maišeliuose sėklos apsaugomos nuo aplinkos poveikio, todėl ilgesnį laiką išlaiko didelį daigumą. Taip supakuotų sėklų galite nusipirkti parduotuvėse. Pačios sėklos labai smulkios, todėl dažniausiai dražuotos (su apsauginiu apvalkalu).

Sėjai geriausia tinka sterilus, lengvas, purus, hunusingas, smulkus durpinis substratas, silpnai rūgščios arba neutralios (pH 5,0–6,5) reakcijos. Naudojamos naujos plastikinės skaidrios (tik ne medinės) dėžutės arba išdezinfekuotos kalio permanganato ar previkuro tirpalu.

„Begonijas sėkite sausį, nes tai ilgos vegetacijos augalai, – pataria R. Davidavičienė. – Prieš sėją substratą profilaktiškai paliekite preparato „Previcur N“ 0,15 proc. tirpalu (1 l vandens/1,5 ml). Sėklas berkite ant gerai sudrėkinto (bet ne šlapio) substrato ir lengvai prispauskite, bet neužberkite žemėmis! Indus uždenkite polietileno plėvele arba stiklu, nes sėkloms sudygti reikia šilumos (20–24 °C ) ir didelės oro drėgmės. Daiginkite šviesoje, bet tik ne ant palangės.“

Tinkamiausia šviesi vieta ant šildomų grindų ar ant pakylos šalia radiatoriaus. Sėklos sudygs per 10–14 dienų. Jei substratas pradžiūva, laistykite atsargiai, kad neišplautumėte smulkių sėklų.

Jei daigai pradeda pūti, „Previcur N“ 0,15 proc. tirpalu paliekite dar kartą ir sumažinkite oro temperatūrą. Sudygę daigeliai auginami 16 °C temperatūroje. Įsidėmėkite, indus su daigais kasdien reikia vėdinti (atidengti 20–30 min.).

Pastaba. Sėkloms dygstant, reikia, kad dienos ilgumas siektų 16 val., vėliau, augalams augant, ne mažiau kaip 14 val. per parą, tad būtina juos papildomai apšviesti lempomis. Kuo geresnis apšvietimas, tuo geriau auga ir vystosi daigeliai. Jei neturite sąlygų įrengti papildomo apšvietimo, daigelius auginkite pačioje šviesiausioje vietoje.

Pikiavimas. Maždaug po 3–4 savaičių nuo sudygimo daigelius su gerai išsivysčiusiais keliais tikraisiais lapeliais medine lazdele pikuokite į durpinį substratą ir auginkite 20 °C temperatūroje. Po 4–6 savaičių ūgtelėjusius daigus išsodinkite į didesnius, 10–12 cm skersmens, vazonėlius, pripildytus stambesnės frakcijos samaninės durpės, neutralios ar šiek tiek rūgščios reakcijos (pH 5,5–6,5) substrato. Kadangi begonijų šaknys auga stambios, geriau tinka ne smulkus, o stambus substratas, taip jos geriau kvėpuos.

Kad daigeliai neištįstų, temperatūrą sumažinkite iki 18 °C, o dar vėliau iki 16 °C, atsižvelgiant į šviesos sąlygas.

Tręšimas. Praėjus dviem savaitėms po daigų prigijimo, augalus tręškite kas 10–14 dienų kompleksinėmis trąšomis su didesniu azoto kiekiu. Kai tik augalai pradeda krauti žiedinius pumpurus, naudokite kompleksines trąšas su mažesniu azoto, bet didesniu fosforo ir gausiu kalio kiekiu.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

Rasos Davidavičienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...
2023/03/31

Žemės ūkio parodos tendencijos: technologijos, dirbtinis intelektas ir dėmesys aplinkosaugai

Vytauto Didžiojo Universiteto žemės ūkio akademijoje net tris dienas vyksta tarptautinė paroda „Ką pasėsi... 2023“. Tai yra vienas didžiausių žemės ūkio sektoriaus renginių, kuriame agroverslo atstovai pristato savo veiklas ir svarbiau...
2023/03/31

Socialinis pasitikėjimas Lietuvoje yra žemas

Socialinis pasitikėjimas – rodiklis, nurodantis žmonių pasitikėjimo pažįstamais ir nepažįstamais asmenimis bei institucijomis laipsnį. Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkų teigimu, Lietuvoje jis yra žemas, o tai lemia žemesnį d...