Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Bendra Lietuvos, Estijos, Latvijos ir Lenkijos parlamentų pirmininkų deklaracija praėjus metams nuo Rusijos karinės invazijos į Ukrainą

2023/02/24


2023 m. vasario 24 d. sukanka vieni metai, kai Rusija pradėjo plataus masto neišprovokuotą ir neteisėtą karinę invaziją į Ukrainą. Besitęsiantis Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą sukėlė milžiniškas Ukrainos tautos kančias ir paveikė milijonus žmonių visame pasaulyje. Jis pakenkė Europos ir viso pasaulio saugumui ir stabilumui, nes tai – rimtas išpuolis prieš taisyklėmis grindžiamą tarptautinę tvarką.

Šiandien mes, Lietuvos Respublikos, Estijos Respublikos, Latvijos Respublikos ir Lenkijos Respublikos parlamentų pirmininkai, dar kartą patvirtiname savo visišką solidarumą su Ukrainos žmonėmis ir labai vertiname jų drąsą bei ryžtą ginti Ukrainos laisvę ir suverenitetą. Reiškiame pagarbą visiems, kurie paaukojo savo gyvybę už Ukrainos nepriklausomybę, ir nuoširdžią atjautą bei užuojautą besitęsiančios Rusijos agresijos prieš Ukrainą aukų šeimoms.

Dar kartą reiškiame savo tvirtą paramą ir įsipareigojimą Ukrainos nepriklausomybei, suverenitetui ir teritorijos vientisumui, laikantis tarptautiniu mastu pripažintų jos sienų. Mūsų šalys pasiryžusios ir toliau teikti Ukrainai politinę, ekonominę, karinę ir humanitarinę paramą tiek, kiek reikės. Raginame kitas šalis didinti paramą Ukrainai, siekiant užtikrinti, kad ji sugebėtų apginti savo nepriklausomybę ir atkurti teritorijos vientisumą. Pritariame Ukrainos Prezidento Volodymyro Zelenskio pasiūlytai 10-ies punktų taikos formulei, kuria siekiama užtikrinti ilgalaikį Ukrainos ir regiono saugumą.

Kartu su kitais partneriais toliau dėsime pastangas, kad būtų remiamas Ukrainos, įskaitant jos sugriautą infrastruktūrą, atsigavimas ir atstatymas.

Ukraina puoselėja mūsų bendras vertybes – demokratiją, teisinę valstybę ir pagarbą žmogaus teisėms. Ukrainiečiai moka didžiausią kainą už tai, kad gina mūsų bendras vertybes ir Europos saugumą. Ukrainos vieta – euroatlantinėje laisvų ir demokratinių šalių šeimoje. Esame pasiryžę toliau remti Ukrainos siekius tapti Europos Sąjungos ir NATO nare.

Šių liūdnų Rusijos karinės invazijos į Ukrainą metinių proga dar kartą griežčiausiai smerkiame prieš Ukrainą vykdomą Rusijos agresiją. Griežtai nepritariame ir niekada nepripažinsime neteisėtos Ukrainos Krymo, Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižios teritorijų aneksijos. Esame rimtai susirūpinę dėl Baltarusijoje vis gausėjančių Rusijos karinių pajėgų, kurios didina grėsmę regiono saugumui.

Pakartojame savo reikalavimą nedelsiant nutraukti Rusijos karo veiksmus prieš Ukrainą, visus prieš civilius gyventojus ir civilinę infrastruktūrą nukreiptus tyčinius ir beatodairiškus išpuolius ir visiškai, nedelsiant ir besąlygiškai išvesti visas Rusijos pajėgas ir karinę techniką iš Ukrainos teritorijos, laikantis tarptautiniu mastu pripažintų jos sienų. Raginame Baltarusijos ir Irano valdžios institucijas nustoti remti Rusijos karą prieš Ukrainą. Taip pat raginame kitas šalis nutraukti visus veiksmus, kuriais sudaromos sąlygos Rusijos agresijai.

Mūsų šalys ir toliau stiprins kolektyvinį spaudimą Rusijai, kad ji nutrauktų šį karą ir išvestų savo karius iš Ukrainos, didindamos agresijos kainą Rusijai, toliau griežtindamos ir plėsdamos Rusijai taikomas ribojamąsias priemones ir toliau visais įmanomais formatais ir visose srityse stiprindamos tarptautinę Rusijos izoliaciją. Smerkiame pastangas grąžinti Rusijos ir Baltarusijos sportininkus į tarptautines varžybas.

Už agresijos nusikaltimą, karo nusikaltimus, genocidą ir nusikaltimus žmoniškumui Rusija ir visi kaltininkai bei bendrininkai turi būti patraukti atsakomybėn. Palaikome Tarptautinio Baudžiamojo Teismo pradėtą tyrimą, kuriuo siekiama nustatyti karo nusikaltimus, genocidą ir nusikaltimus žmoniškumui Ukrainos teritorijoje įvykdžiusius asmenis ir patraukti juos baudžiamojon atsakomybėn. Raginame skubiai įsteigti specialų Jungtinių Tautų remiamą tarptautinį tribunolą, kad būtų galima patraukti atsakomybėn agresijos prieš Ukrainą kaltininkus – Rusijos politinę ir karinę vadovybę.

Rusija turi atlyginti Ukrainai padarytą žalą. Kartu su savo sąjungininkais ir partneriais sieksime, kad įšaldytas Rusijos turtas būtų panaudotas Ukrainos atstatymui ir reparacijai.

Tironija ir teroras privalo žlugti. Turi įsivyrauti taika ir laisvė. Ukrainos pergalė – vienintelis būdas atkurti taiką Europoje. Mes – kartu su Ukraina.

 

Viktorija ČMILYTĖ-NIELSEN, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė

Jüri RATAS, Estijos Respublikos Rygikogo Pirmininkas

Edvards SMILTĒNS, Latvijos Respublikos Saeimos Pirmininkas

Elżbieta WITEK, Lenkijos Respublikos Seimo Maršalka

Dalintis

2023/04/01

Bronis Ropė: „Valdžia negirdi ūkininkų, kuriuos užklupo pieno krizė“

Pieno supirkimo kainos krenta rekordiškai – šių metų sausio mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo net 12 proc. mažesnė palyginus su praėjusiu mėnesiu ir sudarė 443,75 eurų sumą už toną. Sausio ir kovo mėnesiais ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...
2023/04/01

Traukiasi dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas

Penktadienį BNS, remdamasis LRT naujienų portalu, paskelbė, kad „Birštono elektra“ nuo gegužės 1-osios nutraukia elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą.
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...