Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Bendras Europos šalių parlamentų pirmininkių pareiškimas: „Dėl sąžiningos ir pasiturinčios visuomenės: lyčių lygybė“

2023/03/08


Kiekvienais metais Kovo 8-ąją visuomenės nuomonėse dominuoja reikalavimas užtikrinti lyčių lygybę. Šia proga žemiau pasirašiusios Europos šalių parlamentų pirmininkės siekia prisijungti prie reikalaujančiųjų užtikrinti visišką vyrų ir moterų lygybę, nes lyčių lygybė – tai vienas iš pagrindinių mūsų demokratinių valstybių konsensusų ir tuo pačiu Europos, kaip politinio projekto, skiriamasis požymis.

1979 m. Simone Veil buvo pirma moteris, išrinkta Europos Parlamento Pirmininke. Nuo to laiko Europos moterys pasiekė didelės pažangos dalijantis politine valdžia. Daugiau moterų pradėjo dirbti ir parlamentuose, ir vyriausybėse. Parlamentinės asamblėjos pirmininkė jau ne išimtis, kaip galėjo atrodyti 1979-aisiais. Tačiau dar laukia ilgas kelias, nes Europos lyčių lygybės instituto rengiamas indeksas mus perspėja: skalėje, kai 100 balų reiškia visišką lygybę naudojantis politine galia, Europos Sąjungos šalių vidurkis siekia 60,2 balo.

Mary Wollstonecraft, pareiškusi, kad prieštarauja galios demonstravimui remiantis išankstinėmis nuostatomis, kad ir kokios senos jos būtų, nurodė šaknis diskriminacijos, dėl kurios moterys kentėjo nuo senų laikų ir šiandien vis dar kenčia, nepaisant visų dedamų pastangų. Diskriminacija dėl lyties turi struktūrinį pobūdį, nes jos šaknys glūdi šimtmečių senumo seksistiniuose elgesio modeliuose, apibrėžusiuose moterų žemesnę socialinę padėtį. Tradiciškai moterims buvo taikomos daugialypės atskirties formos ir joms buvo užkraunama nelygi našta dėl socialinių taisyklių, organizacijų ir sprendimų.

Siekdami įveikti ir perkeisti šias kliūtis, trukdančias moterims laisvai vystytis ir visiškai įsitraukti į visas visuomenės sritis, turime sutelkti savo nacionalinių parlamentų ir Europos Sąjungos jėgas.

Lygi visuomenė – tai sąžininga visuomenė. Nes kovoti už lyčių lygybę reiškia kovoti už laisvę. Už moterų laisvę visavertiškai, savarankiškai, saugiai, oriai ir su savigarba gyventi savo gyvenimą. Kovoti su visokio pobūdžio smurtu lyties pagrindu turi būti visų mūsų prioritetas.

Lygi visuomenė – tai klestinti visuomenė. Atotrūkio tarp lyčių mažinimas pagerina žmogiškąjį kapitalą ir darbo našumą. XXI amžiuje mūsų žiniomis ir inovacijomis grindžiama ekonomika negali apsieiti be moterų talento ir kūrybiškumo. Dėl šios priežasties lygybė yra ir privalo būti vienas iš mūsų laikų ekonomikos variklių.

Savo inauguracinėje kalboje Europos Parlamente Simone Veil teigė, kad taika, laisvė ir gerovė yra iššūkiai Europos Sąjungai, ir paragino juos įveikti siekiant Europos solidarumo, nepriklausomybės (ypač energetinės) ir bendradarbiavimo. Ir šiandien šių gairių didžioji dalis yra kaip niekada aktuali, kai susiduriame su iššūkiais dėl Rusijos sukelto karo.

Vieningas atsakas į šią agresiją – tai geriausias būdas europiečiams apginti savo vertybes. Vertybes, kurios ugdo ukrainiečių moterų ir mergaičių drąsą. Mes giname savo tapatybę kaip taikos, laisvės ir gerovės Sąjungą. Bet šiandien turime pripažinti, kad be lygybės nebus ir Europos. Europos vyrai ir moterys siekia kurti savo šalių demokratiją su lygiomis teisėmis ir vienodomis galimybėmis visiškai įsitraukdami į visas socialinės, politinės ir ekonominės galios sritis su sąžiningesnės ateities vizija visiems.

 

Deputatų Kongreso Pirmininkė Meritxell BATET, Ispanija

Senato Pirmininkė Stephanie D´HOSE, Belgija

Atstovų Rūmų Pirmininkė Eliane TILLIEUX, Belgija

Atstovų Rūmų Pirmininkė Annita DEMETRIOU, Kipras

Seimo Pirmininkė Viktorija ČMILYTĖ-NIELSEN, Lietuva

Laikinai einanti Senato Pirmininko pareigas Vicepirmininkė Alina-Ştefania GORGHIU, Rumunija

Nacionalinės Asamblėjos Pirmininkė Urška KLAKOČAR ZUPANČIČ, Slovėnija

Atstovų Rūmų Pirmininkė Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, Čekija

 

 

Pranešimą išplatino LRS

Bendro parlamentų kreipimosi vaizdo įrašo sustabdytame kadre Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...