Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023
Ashburn +5,8 °C Debesuota
Penktadienis, 8 Grd 2023


BNS

 

Besitraukiantys ekologiniai ūkiai nori paskatinimo, ministras stebi mažėjantį vartojimą

2023/09/13


Lietuvoje traukiantis ekologiniams ūkiams šio verslo atstovai prašo valdžios labiau juos remti, sudaryti lankstesnes sąlygas ūkininkauti. Tuo metu žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas pastebi, kad visoje Europoje mažėja ekologinės produkcijos suvartojimas.

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos vadovas Mindaugas Petkevičius sako, kad Lietuvos strateginiuose dokumentuose suplanuota, jog iki 2027 metų ekologinis ūkininkavimas siektų 12–13 proc. visų pasėlių, o iki 2030 metų – 15-16 proc., tačiau, anot jo, per metus šių ūkių sumažėjo apie 12 procentų.

„Ministerija gal norėtų sakyti, kad tai yra 6 proc. sumažėjimas, bet išnagrinėjus statistiką matosi, kad ministerija valdo statistiką tik tų, kurie prašė išmokų. Ir remdamiesi „Ekoagros“ informacija matome, kad tarp 10 ir 18 tūkst. ha ūkininkai neprašydavo išmokų“, – Seimo Kaimo reikalų komitete trečiadienį sakė M. Petkevičius.

„Turėtų būti neatsisakoma ambicijų siekti iki 2030 metų turėti 15 proc. žemės ūkio naudmenų ploto“, – teigė jis.

Asociacijos atstovai sako, kad sunkumų kelia ir ekologinio ūkininkavimo taisyklės, kurios turėtų būti lankstesnės.

„Matome ir ekologinės gyvulininkystės susitraukimą – išeina apie 34 ūkiai, kurie laiko daugiau nei 50 sąlyginių galvijų, nes nemato ateities“, – teigė M. Petkevičius.

„Dabar taisyklėse tokie punktai, kad ekologinis ūkis gyvulininkystėje, jei eina į programą, turi būti 100 proc. ūkyje laikomi visi gyvuliai sertifikuoti. Bet jei eini su ekologinėmis pieninėmis karvėmis ir turi dešimt vištų, kurios nesertifikuotos, o registruotos, tai tu netinkamas paramai“, – teigė buvęs asociacijos vadovas Saulius Daniulis.

K. Navickas pabrėžė, kad ekologinės produkcijos suvartojimas mažėja visoje Europoje. Anot jo, ambicijos dėl ekologinių ūkių plėtros atsisakyti neketinama, bet ją reikėtų peržiūrėti.

„Tai, kad ekologinės produkcijos supirkimo mastai pas mus kai kuriuose segmentuose sumažėjo iki 40 proc., tai didelis klausimas ir tą reikia taip pat matyti. Nekalbu, kad norim atsisakyti ambicijos, bet apie ambicijos peržiūrėjimą kalba pati Europa. Spalio mėnesio Taryboje (ES žemės ūkio ministrų taryboje – BNS) kelsime šį klausimą“, – posėdyje teigė ministras.

„Vartotojas neparodė ištikimybės savo įsitikinimams dėl ekologinės produkcijos, čia yra daug lemiančių veiksnių. Ne tik apie skatinimą, bet ir ką daryti su vartojimu. Sprendimų ieškome, ieškosime ir, manau, kas priklauso nuo mūsų, maksimaliai pakeisime palankumo link, bet yra dalykų, kurių negalime pakeisti. Jei neatsistatys vartojimas, nežinau, kaip mums seksis su iššūkiais tvarkytis“, – teigė K. Navickas.

Parlamentaras, liberalų sąjūdžio frakcijos narys Juozas Baublys teikė, kad ekologinių ūkių modernizavimui galėtų būti skirta atskira paramos priemonė. Jis taip pat siūlė, kad ūkininkai neprivalėtų įsipareigoti kaskart pratęsti ekologinį ūkininkavimą penkeriems metams.

„Nemažai ūkininkų, kurie ekologiškai ūkininkauja 10–15 metų, kelia klausimų, kodėl kaskart reikia prisiimti penkerių metų įsipareigojimą. Jei ūkis daug metų ekologiškas, tai leisti jam pasirinkti dar metus ar dvejus pratęsti ir tiek, kiek gali jis, tiek ir ūkininkauja. O bijo prisiimti įsipareigojimus ar dėl amžiaus ar dėl dar ko, tai dėl to jis pasitraukia“, – posėdyje teigė parlamentaras.

Žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis pabrėžė, kad nepaisant prašymų didinti finansavimą, Lietuvoje jis didesnis nei, pavyzdžiui, Estijoje, tačiau pastarojoje šalyje ekologinio ūkininkavimo plotai yra didesni.

„Jei žiūrim į Estiją, už javus ten du kartus mažesnė išmoka nei pas mus, už daugiametes pievas – aštuonis kartus mažesnė išmoka, daržovės ir vaisiai – panašiai, kaip ir pas mus. Bet kai žiūrime į skaičius ir procentus, Estijoje yra 23 proc. ploto (ekologinio ūkininkavimo – BNS), o Lietuvoje iki šiol buvo 8,9 proc. ploto“, – sakė viceministras.

„Lietuva skiria 9,4 proc. nuo strateginio plano biudžeto – turim virš 4 mlrd. eurų, tai per penkerius metus skiriama 300 mln. eurų, estai skiria tris kartus mažiau – 3,9 proc., Austrija – lyderė ekologinių ūkių Europoje – beveik 26 proc. ekologinio ploto, o nuo strateginio plano skiria 0,2 procento. Mes tikrai negalime pasakyti, kad skiriame per mažai dėmesio“, – pridūrė jis.

 

Autorė Erika Alonderytė-Kazlauskė/BNS

Asociayvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/07

Žemės ūkio ateitis neaiški, tai šiandien paaiškėjo dar kartą

Šiomis dienomis Vilniuje yra susirinkęs gražus būrys prekinės žemės ūkio produkcijos gamybos lyderių: žemės ūkio bendrovių vadovai, vyriausieji finansininkai, specialistai. Gruodžio 7–8 d. vyksta Lietuvos žemės ūkio bendrovių aso...
2023/12/07

VMVT ragina atsisakyti gyvūnų demonstravimo „gyvose prakartėlėse“

Į gyvais gyvūnais apgyvendintą prakartėlę per šventę Druskininkuose dar vakar dėmesį atkreipė gyvūnų apsaugos organizacijos „Tušti narvai“ vadovė Gabrielė Vaitkevičiūtė ir kėlė klausimą, kodėl Valstybinės maisto ir veteri...
2023/12/07

„Auga Group“ kitąmet tikisi 23,3 mln. eurų EBITDA pelno

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse žemės ūkio investicijų grupių „Auga Group“ 2024 metais planuoja uždirbti 23,3 mln. eurų pelno prieš palūkanas, mokesčius ir...
2023/12/07

Ar medijos paverčia politiką pigiu šou?

Įprasta kritikuoti tiek ats­kirus politikus, tiek ir po­li­­­tiką bendrai – piktintis jos neprofesionalumu, pa­vir­šu­tiniškumu bei sa­va­nau­­diš­kumu. Šiuo met...
2023/12/07

Pelkėse verda tikra pekla (II)

„Ūkininko patarėjas“ toliau plėtoja pelkininkystės temą, kurios pradžia buvo publikuota 2023 m. gruodžio 2 d. numeryje. Tęsiame žurnalistinį tyrimą, kurio esmė – sužinoti, kodėl Europos Sąjungos (ES) ir valstybės lėšos kre...
2023/12/07

LSMU Veterinarijos akademijoje – pokyčiai

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) praneša apie pokyčius universiteto Veterinarijos akademijoje – LSMU Senatas penkerių metų kadencijai patvirtino naujus dviejų fakultetų dekanus.
2023/12/07

Lietuvoje vidutinės degalų kainos mažesnės nei Lenkijoje

Vidutinės degalų kainos per savaitę Lietuvoje pakito skirtingai: benzino kaina sumažėjo 0,7 proc., o dyzelino padidėjo 0,2 proc. Skirtumas tarp šių degalų kainų padidėjo iki 0,04 Eur/l. Pirmą kartą šiais metais vidutinės degalų kaino...
2023/12/07

COVID-19 ir medus: bičių produktai kovoje su virusine infekcija ir jos padariniais

Pasaulį užklupus SARS-CoV-2 viruso sukeltai COVID-19 pandemijai sveikatos sistema susidūrė su nauju iššūkiu – ligos diagnostika ir gydymu. Sergantiems pacientams gydyti buvo naudojami įvairūs vaistai, tačiau tikslios terapijos ...
2023/12/07

Augalinės produkcijos eksporto į Jungtinę Karalystę naujovės

BTOM taikomas augalams ir augaliniams produktams, gabenamiems į Jungtinę Karalystę (JK) suprantamas kaip jų tiekimas į Angliją, Škotiją ir Velsą. Tuo tarpu Šiaurės Airija išlaiko vietą vidinėje Europos Sąjungos (ES) rinkoje ir...