Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +15,3 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Biometano dujos agrosektoriaus konkurencingumui ir energetinei nepriklausomybei

2023/02/21


Energetinės krizės kontekste ypatingą reikšmę įgyja su tvarios energijos išgavimu susiję mokslo tyrimai. Partnerystėje su verslu Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) mokslininkai vykdo Europos inovacijų partnerystės (EIP) projektą „Inovatyvių biodujų gamybos technologijų ir biometano naudojimas žemės ūkyje“. Mokslinių tyrimų ir eksperimentų pagrindu biodujų jėgainėse siekiama įdiegti ir visuomenei demonstruoti inovatyvią, draugišką aplinkai, ekonomiškai efektyvią biometano technologiją, kuri įgalina žaliavų, privalomų sutvarkyti atliekų ir mėšlo perdirbimą į tvarią energiją.

Nuo mokslinio klasterio iki EIP projekto

Paklaustas, kaip kilo projekto idėja, VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto profesorius dr. Kęstutis Navickas atskleidžia, kad jau gana seniai bendradarbiaujant su universiteto partnerių grupe sukūrė klasterį, kurio pagrindinė idėja – vystyti biodujų jėgaines. Tai ir buvo pirmi žingsniai, nuvedę iki projekto idėjos.

VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto profesorius dr. Kęstutis Navickas.

„Tuo metu metano gamyba buvo tikra inovacija, pradėjome bendradarbiauti su partneriais, turėjome bendrų projektų biodujų laboratorijoje. EIP projekto idėja kilo, kai jau buvo atlikti tyrimai ir turėjome rezultatų, kuriais galėjome viešai dalintis. Vienas iš EIP projekto „Inovatyvių biodujų gamybos technologijų ir biometano naudojimas žemės ūkyje“ pagrindinių tikslų ir yra inovatyvių technologijų pristatymas, kad jos būtų prieinamos kuo platesniam vartotojų ratui“, – apie idėją pasakoja projekto vykdytojas VDU ŽŪA prof. dr. K. Navickas.

Pasak mokslininko, taip pat dar prieš projektą buvo keliama idėja, kad Lietuvos biodujų jėgainėse išgaunamas biometanas būtų naudojamas ne tiekimui į gamtinių dujų tinklus, bet transportui, traukos mašinoms ūkyje.

„Ūkininkas savo ūkyje gali pasigaminti biometano, kuris būtų naudojamas jo transporto reikmėms. Šalia to galima naudoti tą patį biometaną ir elektrai generuoti, ir šilumai, kas labai svarbu, kai išgyvename energetikos krizę. Jeigu kalbėtume apie biometano naudojimą transportui, ši idėja vystoma ir Europos mastu. Dabartinis periodas dedikuotas atsinaujinančiai energetikai ir siekiama pagaminti kuo daugiau tvarių degalų transportui“, – atkreipia dėmesį pašnekovas ir pastebi, kad ankstesnioji idėja transportui naudoti biodyzeliną, bioetanolį po truputį slopsta dėl prastų tvarumo rodiklių.

Tyrimais įrodytas biometano, kaip kuro, tvarumas

Prof. dr. K. Navickas atkreipia dėmesį, kad VDU ŽŪA ir kitose Europos laboratorijose atliktų tyrimų rezultatai leidžia teigti, jog biometanas yra tvarus kuras.

„Kalbant apie biometaną, kaip kurą, tyrimai rodo, kad energijos sąnaudos degalų gamybai ženkliai mažesnės nei sukurto produkto energinė vertė. Dėl šios priežasties Europos Sąjungos (ES) dokumentuose net padidintos biometano gamybos apimtys, nes kyla daugiau iššūkių – konfliktas su pagrindine gamtinių dujų tiekėja, krizė dujų tiekimo grandinėse ir kitos susijusios problemos“, – pastebi mokslininkas ir džiaugiasi, kad prieš dešimtmetį pradėję gvildenti šią idėją klasterio ribose, padarė tai tinkamu laiku ir atsidūrė reikiamoje vietoje.

Ieško inovatyvių žaliavų biokuro gamybai

VDU ŽŪA mokslininkai šiame projekte yra įsipareigoję tirti žaliavų bazę, žaliavų kokybę, sudėtį, kiekį.

„Žaliavų tyrimai mums gerai pažįstama sritis, šioje laboratorijoje tuo užsiimame jau bent dvidešimt metų. Dabar mums kyla nauji klausimai – kaip praplėsti esamą žaliavų bazę. Turimos žaliavų bazės nepakanka pasiekti gana ambicingų strateginių tikslų. Kaip tik dabar užsiimame tokiais tyrimais. Prieš 4–5 metus su įmone „Bioenergy LT“ pradėjome vystyti idėją, kad biodujų energetikoje būtų galima panaudoti daugiau sunkiai skaidomų žaliavų, kurios šiuo metu rinkoje nenaudojamos, pavyzdžiui, javų šiaudus“, – pasakoja prof. dr. K. Navickas.

„Vyksta mūsų projektai, siekiame panaudoti įmonės „Bioenergy LT“ preparatus, kurie padėtų greičiau suskaidyti šiaudus ir būtų pasiekiamas didesnis efektas naudojant šią žaliavą. Tai nėra naujiena, Europoje tai jau naudojama, tačiau ten taip pat tik to pradžia. Galima sakyti, kad esame inovatyvių žaliavų paieškoje. Ieškome žaliavų, iš kurių būtų galima išgauti dujas su didesne biometano koncentracija. Siekiame, kad gaminant biometaną ir atskiriant šalutinį produktą – anglies dvideginį – sutaupytume energijos ir išteklių. Kuo daugiau biodujose biometano, tuo mažiau anglies dvideginio, tai pasiekę palengvintume ir atpigintume procesą“, – mintimis dalijasi mokslininkas.

Bendradarbiavimas suteikia galimybes tobulėti

Laboratorija ir mokslinė grupė daugiausiai dirba su verslo subjektais.

„Kartais verslo subjektai tik užsako tyrimus, o kartais ir patys dalyvauja. Būna ir norų, kad verslo subjekto aplinkoje atsirastų žinios. Jas galima gauti iš vadovėlių, bet pas mus laboratorijoje ar mums vedant seminarus tų žinių gaunama žymiai daugiau. Iš kitos pusės žiūrint, ir mums naudinga, sudaręs grandinę su grįžtamu ryšiu, ir pats mokaisi. Žinios yra toks slidus dalykas – negali visko žinoti. Jei nėra aktyvios veiklos, nėra partnerių, kurie užduoda klausimus ir atneša iššūkių, esi tik vadovėlinis žinovas, žinios lieka gana ribotos. Tyrimuose ir komunikacijoje su verslo partneriais gali įgyti daug daugiau nei pats duodi“, – apibendrina profesorius dr. Kęstutis Navickas.

 

VDU ŽŪA informacija

Dalintis

2023/04/01

Paroda „Ką pasėsi... 2023“ – žvilgsnis į agroverslo ateitį (galerija)

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS. – Šiandien – paskutinė tarptautinės žemės ūkio parodos „Ką pasėsi... 2023“ diena. Parodos šeiminikės –  Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU...
2023/04/01

Traukiasi dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas

Penktadienį BNS, remdamasis LRT naujienų portalu, paskelbė, kad „Birštono elektra“ nuo gegužės 1-osios nutraukia elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą.
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...
2023/04/01

Karikatūristų bendruomenės šventė

ŪP portalo redaktorė Irma DUBOVIČIENĖ. – Balandžio pirmoji Lietuvos dailininkams karikatūristams yra šventė. Tą dieną jie tradiciškai mini susitikdami savo darbų parodose. Tradicija nelaužoma ir šiemet, nors paroda suren...
2023/04/01

Žaliuojanti puokštelė Verbų sekmadieniui

Jau šį sekmadienį dalis tikinčiųjų eis į bažnyčią – likus savaitei iki Velykų švenčiamas Verbų sekmadienis. Katalikams tai žymi Biblijoje aprašytą Kristaus įžengimo į Jeruzalę įvykį. Bet kaip tai susiję su nuskintų augal...
2023/04/01

Lietuvos vynuogių augintojams – ES parama vyno gamybai

Jau birželio mėnesį Lietuvos vyninių vynuogių veislių augintojai ir vyno iš jų gamintojai galės teikti paraiškas ir pasinaudoti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano sektorinės intervencinės priemo...
2023/04/01

Keičiasi leidimų išdavimo tvarka

Balandžio 1-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pakeitimai. Nuo šiol asmenims bus išduodami elektroniniai leidimai laikyti ar nešiotis ginklus bei apsaugos darbuotojo pažymėjimus.
2023/03/31

Prezidentas pristatė Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį visuomenei pristatė šių metų liepos mėnesį Vilniuje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo logotipą.
2023/03/31

Priėmė sprendimą byloje dėl nealkoholinio alaus reklamos teisėtumo

Administracinėje byloje ginčas kilo dėl Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimo „Taikyti ekonomines sankcijas UAB „Kalnapilio-Taurė grupė“ už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus“, kuriuo nutarta s...