Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Biotechnologijų pramonė per dešimtmetį išaugo 10 kartų

2023/02/06


Dar praėjusį rudenį Vilniuje organizuotas didžiausias Europos industrinių biotechnologijų ir bioekonomikos forumas „EFIB 2022“ jau davė rezultatų. Iš 18 šalių atvykę aukštųjų technologijų ekspertai sutarė, kad dėl Europai iškilusių ekonominių ir geopolitinių grėsmių svarbu imtis skubių veiksmų.

Jau 15 kartą vykusiame kasmetiniame biotechnologijų ir bioekonomikos forume didelis dėmesys buvo skirtas Europos biotechnologijos pramonės vizijos formavimui. Susitikimo metu pasirašytame dokumente pažymėta, kad Europa turėtų pripažinti savos biotechnologijų pramonės plėtojimą vienu iš kertinių taškų žengiant žaliosios ekonomikos link. Dėl šio tikslo lyderiai turėtų palengvinti biotechnologijos industrijos ekosistemų kūrimąsi, investuotojų ir talentų pritraukimo galimybes. Pasak Lietuvos biotechnologijų asociacijos viceprezidentės Agnės Vaitkevičienės, šalis jau dabar yra puikiai pasiruošusi eiti išsikeltų tikslų link.

Lietuvos biotechnologijų asociacijos viceprezidentė Agnė Vaitkevičienė.

Lietuvos biotechnologų asociacijos duomenimis, 2021 metais šio sektoriaus įmonių pajamos sudarė 2,6 mlrd. eurų (2020 m. 1,9 mlrd. eurų), o vienas privataus sektoriaus darbuotojas apytiksliai sugeneravo 0,95 mln. eurų pajamų (2020 m. 0,78 mln. eurų). Didėjo ir šioje srityje privačiame sektoriuje dirbančiųjų skaičius – lyginant su 2020 m., 2021 metais jis išaugo iki 2790 – 565 darbuotojais daugiau nei prieš dvejus metus.

Forume susirinkę žemyno biotechnologijos pramonės ekspertai suformavo tris ilgalaikius prašymus Europos Sąjungos vadovams, kuriais siekia atkreipti dėmesį į bendrijos reglamentavimo ir politikos, švietimo ir finansavimo priemones.

Europos lyderių prašoma priimti ilgalaikius sprendimus, padėsiančius pagrindą biotechnologijos pramonės (pvz. genetiškai modifikuotų produktų pramonės) plėtojimui, bei siekti kuo didesnės pažangiųjų technologijų ekonominės naudos, ugdant gyventojų įgūdžius ir taip įtraukiant juos į darbo rinką.

Taip pat siūloma parengti naujus finansinius įrankius, kuriais galėtų pasinaudoti biotechnologijos įmonės, norinčios naujus mokslo atradimus pritaikyti įprastam gyventojų naudojimui. Anot Lietuvos biotechnologijų asociacijos viceprezidentės Agnės Vaitkevičienės, Vilniaus lyderystė šioje srityje yra neabejotina.

„Gyvybės mokslų sektorius yra valstybės įvardijamas kaip vienas iš trijų prioritetinių sektorių Lietuvoje. Sveikatos mokslai ir biotechnologijos, apimančios medicininę, industrinę žemės ūkio bei maisto biotechnologijas yra pagrindinis šio sektoriaus fokusas. Paskutinį dešimtmetį Lietuvos biotechnologijų sektorius išaugo net 10 kartų, o daugelis šio sektoriaus įmonių yra sutelktos Vilniuje. Tarp jų – tokios kompanijos kaip vertingiausia Baltijos šalyse pripažinta įmonė „Thermo Fisher Scientific Baltic“, „Biotechpharma“, „Teva“ bei startuoliai „Caszyme“, „Biomatter“, „Droplet Genomics“ ir kiti.

Proveržis matyti plika akimi, o jį pasiekti padėjo prieš dešimtmetį dideles investicijas į gyvybės mokslų ir biotechnologijų sektorių skyrusi valstybė. Vilniuje esantis Gyvybės mokslų centras – vienas iš tokių pavyzdžių. Be atliekamų tarptautinio lygio mokslinių tyrimų, šis centras yra daugelio startuolių iniciatorius“, – daroma pažanga džiaugėsi Agnė Vaitkevičienė.

Lietuvoje industrinės biotechnologijos pramonė sudaro apie 2,5 proc. viso šalies bendrojo vidaus produkto (BVP). Šalies gyvybės mokslų sektoriuje veikia daugiau nei 400 įmonių, kurios daugiausia įsikūrusios Vilniuje, o jose dirba apie 3 tūkstančiai šalies gyventojų. Vidutinis atlyginimas šioje srityje siekia apie 2800 eurų. Svarbiausios biotechnologijos pramonės šakos sritys – industrinės ir medicininės biotechnologijos. Daugelis šios pramonės produktų yra eksportuojami į daugiau nei 100 valstybių, daugiausia į Junginės Amerikos Valstijas, Vokietiją, Jungtinė Karalystę, Lenkiją.

 

Partnerio turinys

„Thermo Fisher Scientific Baltic“ ir asmeninio archyvo nuotraukos

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...