Ashburn +15,2 °C Rūkas
Trečiadienis, 27 Rgs 2023
Ashburn +15,2 °C Rūkas
Trečiadienis, 27 Rgs 2023

Bitininkai atviri dialogui su ūkininkais

2020/08/15


Iš įvairių tribūnų vis garsiau kalbama, kad Europoje dėl pesticidų baigia išnykti bitės ir kiti augalų apdulkintojai. Todėl ūkininkai ir bitininkai turi būti geri bičiuliai ir kartu saugoti bites. Tačiau gyvenime gana dažnai būna ir kitaip, dėl netinkamos ūkinės ūkininkų veiklos ir reikalavimų nesilaikymo kyla ir konfliktinių situacijų.

BitininkasPomėgį bitininkauti paveldėjo iš tėvo

Akmenės rajono bitininkų draugijai vadovaujantis Rimantas Munius pasakojo, kad jis yra elektronikos inžinierius. Jo profesija ir pomėgis bitininkauti visiškai nesusiję. Šį pomėgį Rimantas paveldėjo iš šviesaus atminimo tėvo, kuris visada turėjo keletą bičių šeimų. R. Munius sako, kad bitininkystė jam yra hobis, kartu naudingas ir malonus užsiėmimas bei puikus laisvalaikis gamtoje. Intensyviau bitininkyste užsiimti jis pradėjo prieš dešimt metų, dabar laiko 30 bičių šeimų. Laisvalaikio bitininkas džiaugiasi po įtemptos darbo dienos malonia bičių draugyste, kuri jam yra savotiška terapija, puikus atsipalaidavimas ir atokvėpis, mat bitės ir nuramina, ir nuovargį išblaško. R. Munius, stebėdamas bites, sužinojo daug įdomių gamtos paslapčių, dabar jau gali sakyti, kad bičių pasaulis yra patrauklus ir labai įdomus, ten viskas „sudėliota“ tiksliai, šeimoje kiekviena bitė turi savo pareigas, žino, kokius darbus turi atlikti. Žmogus daug ko galėtų pasimokyti iš bičių. Žinoma, bitininkams bityne ne vien romantika ir grožėjimasis gamta, reikia laiku padaryti daug darbų, svarbu gerai avilius paruošti žiemai. O smagiausias darbymetis – medkopis.

Turi būti bendraminčiai

Biteles reikia saugoti. Tą visi žinome. Ūkininkai turi įsidėmėti, kad purškiant laukus, kai žydi augalai, būtina laikytis griežtų reikalavimų. Deja, ne visi tų reikalavimų paiso. Neretai pasitaiko atvejų, kai susikerta ūkininkų ir bitininkų interesai. Pasak R. Muniaus, nutinka ir negerų, piktybinių dalykų, kartais kyla konfliktų, kuomet žydintys pasėliai purškiami nesilaikant reikalavimų. Tada įsikiša ir kontroliuojančios tarnybos.

Pirmininkas kalbėjo, kad esama pavyzdžių, kai ūkininkas ar žemės naudotojas nėra prisijungęs prie VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Paraiškų priėmimo informacinės sistemos. Taip pat ir bitininkai privalo įregistruoti savo bitynus Ūkinių gyvūnų registre bei pažymėti registruoto bityno bičių laikymo vietas. Tai padaryti privalo ir vieni, ir kiti.

Turi nugalėti sąžinė

Pasak R. Muniaus, bitininkai visada yra atviri dialogui su ūkininkais. Kad nekiltų nesusipratimų, nebūtų negražių, piktybinių atvejų, visada turėtų nugalėti žmogaus sąžinė ir jo sąmoningumas, tada nereikės bijoti tikrintojų ar galimų baudų. Juk prie kiekvieno bityno nepastatysi po kontrolierių.

Bitininkų draugijos pirmininkas kalbėjo, kad bitininkystė yra viena iš žemės ūkio šakų, jai neturi atitekti podukros vaidmuo. Nuošalyje neturi būti rajonų žemės ūkio skyriai, operatyviau privalėtų reaguoti ir Valstybinė augalininkystės tarnyba. Kada pastebimi pasėlių purškimai neleistinu laiku, būtina nedelsiant užfiksuoti pažeidimą ir paimti mėginius. Šiemet Akmenės rajone į akiratį pateko vienas ūkininkas, kuris žydintį rapsų lauką purškė dienos metu. Paklaustas, kuo purškia rapsus, jis negalėjo atsakyti, mat suprato darąs negerą darbą. Apie šį atvejį teko pranešti Valstybinei augalininkystės tarnybai.

Ūkininkai ir bitininkai turi būti nuoširdūs partneriai, kuriuos sieja daug bendrų interesų, nes ir vieni, ir kiti atstovauja agrariniam sektoriui, sakė R. Munius.

Aldona SIREIKIENĖ ŪP korespondentė
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/26

Pieno gamyba Estijoje pernai pasiekė rekordines apimtis

Talinas, rugsėjo 26 d. (BNS). 2022-aisiais Estijoje pagaminta beveik 850 tūkst. tonų pieno – daugiausiai per metus per pastaruosius tris dešimtmečius, antradienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/09/26

Praėjusią savaitę vidutinė elektros kaina biržoje mažiausia nuo rugpjūčio vidurio

Rugsėjo 1–26 d. vidutinė elektros kaina Nord Pool biržoje siekė 0,121 Eur/kWh be PVM – tai 18 proc. daugiau už rugpjūčio mėnesio vidutinę kainą (0,102 Eur/kWh). Tačiau praėjusią savaitę (rugsėjo 18–24 d.) vidutinė elektros kaina ...
2023/09/26

Anykščiai pagerbė geriausius metų ūkininkus

Rugsėjo 23 dieną Anykščiuose vykusios derliaus šventės „Obuolinės“ metu Anykščių kultūros centre pagerbti geriausi metų ūkininkai.
2023/09/26

Aplinkosaugininkai skaičiuoja žalą, savivaldybė paskelbė ekstremaliąją situaciją

Dėl kritusių žuvų Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje, valstybinės reikšmės vidaus vandens telkinyje Kazlų Rūdos savivaldybėje jau skaičiuojama žala aplinkai, aiškinamasi įvykio aplinkybės. Aplinkosaugininkų teigimu, žuvų kritimą sąl...
2023/09/26

Lauko diena apie dirvožemio suslėgimą technologinėse vėžėse

Rugsėjo 14 d. Pociūnėlių kaime, Radviliškio r., vyko lauko diena „Dirvožemio suslėgimas technologinėse vėžėse, problemos ir eliminavimo galimybės“, į kurią susirinko dėl dirvožemio suslėgimo problemų turintys ūkininkai, LŽŪKT ko...
2023/09/26

Skausmai, kuriuos įveiksite šalčiu arba šiluma

Sezoniškumas pastebimas ne tik mados pasaulyje – kiekvienam metų laikui būdingos ir skirtingos patiriamos kūno traumos. Rudenį jų dažniausiai neišvengiame dirbdami soduose ar daržuose, žiemą koją pakiša slidūs keliai, pa...
2023/09/26

Kainų šuolį skatino ir įmonių pelnų augimas – G. Šimkus

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus sako, kad Lietuvos įmonių pelnų augimas 2022 metais prisidėjo prie spartaus kainų šuolio.
2023/09/26

Arklių skerdimą siekianti uždrausti Europos piliečių iniciatyva

Europos Komisija praneša, kad 2023 m. kovo 22 d. įregistruota Europos piliečių iniciatyva „Užbaikime arklių skerdimo amžių" (angl. End The Horse Slaughter Age) pradėjo rinkti Europos Sąjungos valstybių narių piliečių parašus.
2023/09/26

NŽT funkcijos, numatomos perduoti savivaldybėms

Nuo 2024 m. sausio 1 d. miestuose ir miesteliuose savivaldybėms patikėjimo teise bus perduota valstybinė žemė, kuri nėra suplanuota valstybės reikmėms. Patikėjimo teise valdomoje valstybinėje žemėje savivaldybės miestų ir miestelių teritorijose at...