Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024
Ashburn +21,8 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 23 Geg 2024

Bitininkai atviri dialogui su ūkininkais

2020/08/15


Iš įvairių tribūnų vis garsiau kalbama, kad Europoje dėl pesticidų baigia išnykti bitės ir kiti augalų apdulkintojai. Todėl ūkininkai ir bitininkai turi būti geri bičiuliai ir kartu saugoti bites. Tačiau gyvenime gana dažnai būna ir kitaip, dėl netinkamos ūkinės ūkininkų veiklos ir reikalavimų nesilaikymo kyla ir konfliktinių situacijų.

BitininkasPomėgį bitininkauti paveldėjo iš tėvo

Akmenės rajono bitininkų draugijai vadovaujantis Rimantas Munius pasakojo, kad jis yra elektronikos inžinierius. Jo profesija ir pomėgis bitininkauti visiškai nesusiję. Šį pomėgį Rimantas paveldėjo iš šviesaus atminimo tėvo, kuris visada turėjo keletą bičių šeimų. R. Munius sako, kad bitininkystė jam yra hobis, kartu naudingas ir malonus užsiėmimas bei puikus laisvalaikis gamtoje. Intensyviau bitininkyste užsiimti jis pradėjo prieš dešimt metų, dabar laiko 30 bičių šeimų. Laisvalaikio bitininkas džiaugiasi po įtemptos darbo dienos malonia bičių draugyste, kuri jam yra savotiška terapija, puikus atsipalaidavimas ir atokvėpis, mat bitės ir nuramina, ir nuovargį išblaško. R. Munius, stebėdamas bites, sužinojo daug įdomių gamtos paslapčių, dabar jau gali sakyti, kad bičių pasaulis yra patrauklus ir labai įdomus, ten viskas „sudėliota“ tiksliai, šeimoje kiekviena bitė turi savo pareigas, žino, kokius darbus turi atlikti. Žmogus daug ko galėtų pasimokyti iš bičių. Žinoma, bitininkams bityne ne vien romantika ir grožėjimasis gamta, reikia laiku padaryti daug darbų, svarbu gerai avilius paruošti žiemai. O smagiausias darbymetis – medkopis.

Turi būti bendraminčiai

Biteles reikia saugoti. Tą visi žinome. Ūkininkai turi įsidėmėti, kad purškiant laukus, kai žydi augalai, būtina laikytis griežtų reikalavimų. Deja, ne visi tų reikalavimų paiso. Neretai pasitaiko atvejų, kai susikerta ūkininkų ir bitininkų interesai. Pasak R. Muniaus, nutinka ir negerų, piktybinių dalykų, kartais kyla konfliktų, kuomet žydintys pasėliai purškiami nesilaikant reikalavimų. Tada įsikiša ir kontroliuojančios tarnybos.

Pirmininkas kalbėjo, kad esama pavyzdžių, kai ūkininkas ar žemės naudotojas nėra prisijungęs prie VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Paraiškų priėmimo informacinės sistemos. Taip pat ir bitininkai privalo įregistruoti savo bitynus Ūkinių gyvūnų registre bei pažymėti registruoto bityno bičių laikymo vietas. Tai padaryti privalo ir vieni, ir kiti.

Turi nugalėti sąžinė

Pasak R. Muniaus, bitininkai visada yra atviri dialogui su ūkininkais. Kad nekiltų nesusipratimų, nebūtų negražių, piktybinių atvejų, visada turėtų nugalėti žmogaus sąžinė ir jo sąmoningumas, tada nereikės bijoti tikrintojų ar galimų baudų. Juk prie kiekvieno bityno nepastatysi po kontrolierių.

Bitininkų draugijos pirmininkas kalbėjo, kad bitininkystė yra viena iš žemės ūkio šakų, jai neturi atitekti podukros vaidmuo. Nuošalyje neturi būti rajonų žemės ūkio skyriai, operatyviau privalėtų reaguoti ir Valstybinė augalininkystės tarnyba. Kada pastebimi pasėlių purškimai neleistinu laiku, būtina nedelsiant užfiksuoti pažeidimą ir paimti mėginius. Šiemet Akmenės rajone į akiratį pateko vienas ūkininkas, kuris žydintį rapsų lauką purškė dienos metu. Paklaustas, kuo purškia rapsus, jis negalėjo atsakyti, mat suprato darąs negerą darbą. Apie šį atvejį teko pranešti Valstybinei augalininkystės tarnybai.

Ūkininkai ir bitininkai turi būti nuoširdūs partneriai, kuriuos sieja daug bendrų interesų, nes ir vieni, ir kiti atstovauja agrariniam sektoriui, sakė R. Munius.

Aldona SIREIKIENĖ ŪP korespondentė
Dalintis
2024/05/23

Ne medžioklės sezono vilkams nebūna

Gyvenimas sukasi nenutrūkstamu ratu – ūkininkai augina gyvulius, o vilkai, pasitaikius progai, juos pjauna. To negali sustabdyti nei padidintos medžioklės kvotos, nei probleminių vilkų paėmimas iš gamtos, nei elektrinės tvoros. Pasitv...
2024/05/23

Įprasmintas devynių kaimų atminimas

Kupiškis („Kupiškėnų mintys“). Gegužės 18 dieną neeilinis susitikimas surengtas Antašavos parapijoje. Čia rinkosi Daršiškių ir dar aštuonių aplinkinių gyvybingų ir išnykusių kaimų gyvent...
2024/05/23

Paviršinio vandens telkinių pakrančių, melioracijos griovių apsaugos juostų deklaravimas pagal 4 GAAB standartą

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) atkreipia dėmesį, kad 2024 m. gegužės 7 d. įsigaliojo Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo pakeitimas.
2024/05/23

Daržovės kibiruose: kompaktiška ir patogu

Kai kurie daržininkai bent dalį daržovių augina ne lysvėse, bet kibiruose. Juose be vargo auga pomidorai, agurkai, paprikos, braškės. Ar tikrai toks sprendimas turi pranašumų? Kokių?
2024/05/23

Šerbeto upės ir visiškai sunaikinti sodai Lenkijoje. Ar sulauksime to ir Lietuvoje?

Praėjusį sekmadienį vos per 15 minučių kruša soduose sunaikino absoliučiai visą šių metų derlių, tačiau jos pasekmės vaismedžiams bus juntamos dar kokius dvejus metus. Tai – tikras Armagedonas, sako už galvų susiėmę Lenkijos so...
2024/05/23

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, kitaip vadinamą Lietuvos raudonąja knyga.
2024/05/23

Seime – idėja gaminantiems vartotojams leisti pertekline elektra aprūpinti šeimos narius

Grupė Seimo narių siūlo liberalizuoti gaminančių vartotojų pagamintos perteklinės elektros pardavimą. Nuo 2025 metų sausio siūloma gaminantiems vartotojams leisti tokią elektrą skirti šeimos nariams – tėvams, vaikams, broliams, s...
2024/05/22

Per dvi dienas iš anksto antrajame ture rinkdami Prezidentą balsavo 103,5 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad per dvi išankstinio balsavimo dienas rinkdami Respublikos Prezidentą II rinkimų ture, iki 20 valandos vakaro Lietuvos savivaldybėse iš viso balsavo daugiau kaip 96 tūkst. rinkėjų. Dar v...
2024/05/22

Dvejus metus veikiantys solidarumo koridoriai suartino ES, Ukrainą ir Moldovą

Prieš dvejus metus Europos Komisija, bendradarbiaudama su Ukraina ir Moldova, sukūrė solidarumo koridorius, kad pagerintų transporto maršrutus tarp ES, Ukrainos ir Moldovos, taip reaguodama į neteisėtą Rusijos invaziją į Ukrainą.