Columbus +3,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024
Columbus +3,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 19 Grd 2024

Bitininkai džiaugiasi rekordiniu medunešiu

2023/10/15


Kėdainiai („Rinkos aikštė“). „Dauguma bitininkų jau yra pabaigę medaus sukimo sezoną. Dabar vyksta labai atsakingi pasiruošimo žiemai darbai: baigiama gydyti bičių šeimas, jos maitinamos – sezonas jau tikrai eina į pabaigą“, – apie bitininkų darbų ciklą pasakojo bitininkė Diana Tamašauskienė. Ji taip pat pasidžiaugė, kad šie metai bitininkų įvardijami kaip rekordiniai derliaus gausa ir prognozuoja, kad medaus mėgėjai juo galės mėgautis už pernykštes kainas.

Medunešiai apsikeitė vietomis

„Kai pakalbi su bitininkais, jie teigia, kad metai buvo netgi rekordiniai, ypatingai pas mus, vidurio Lietuvoje – Kėdainių, visuose aplinkiniuose, Panevėžio rajonuose. Visada, kai ūkininkai sėja labai daug rapsų, medaus derlius būna didesnis, nes rapsai tikrai duoda labai nemažą derliaus kiekį, netgi, galima sakyti, pusę jo. Praeiti metai buvo žymiai prastesni, nes buvo labai šaltas pavasaris ir per ypatingai trumpą kelių dienų laikotarpį bitės spėjo surinkti nedaug medaus. Šiemet jos dirbo žymiai ilgiau ir pavasarinio medaus surinko tikrai nemažai“, – pasakojo bitininkė.

Kalbant apie tai, kurio medaus – pavasarinio ar vasarinio – surinkta daugiau, pašnekovė pastebėjo, kad pastaraisiais metais surinkto medaus kiekis ir laikas tarsi apsikeitė vietomis.

„Kai nebeliko vasarinių rapsų, būna pavasarinis, didysis ir rudeninis medunešis. Anksčiau didysis medunešis, kai surenkama daugiausia medaus, būdavo birželio antroje pusėje – liepą, o dabar apsikeitė vietomis ir vos ne pagrindiniu tapo pavasarį surenkamas derlius, nes rapsai tikrai labai daug medaus duoda, o vasarą būna visko: ir birželis šaltas, ir sausa, tada žiedai neskiria nektaro, viskas uždžiovinama būna – taigi tas apsikeitimas yra, bet negalima sakyti, kad nėra medaus“, – kalbėjo D. Tamašauskienė.

Derlius – didesnis, kaina – mažesnė

Tiesa, kalbėdama apie konkrečią medaus rūšį, bitininkė pažymėjo, jog būna metų, kai iš liepų bitelės labai daug medaus prineša, o šiais metais tikrai nieko gero.

„Negalima sakyti, kad vasarinio medaus šiemet nėra. Jo yra, bent jau pagal savo bityną galiu pasakyti, kad apylygiai išėjo. Yra ūkininkai pasėję nemažai facelijų įžalinimui. Tai jos, ypatingai antroje vasaros pusėje, rugpjūčio mėnesį, tikrai pagelbėjo bitininkams ir tas medus yra tikrai geras ir skanus, – kalbėjo pašnekovė. – Taigi, derliai tikrai nemaži, yra bitininkų, prikopinėjusių netgi ir iki 100 kg medaus, o ten, kur bičių šeimos mažesnės, – apie 40–50 kg medaus prikopinėjo. Praėjusiais metasi derliai buvo maždaug perpus mažesni.“

Paklausta, kokios turėtų būti šiais metais medaus kainos, D. Tamašauskienė prognozavo, kad išliks pernykštės, o kai kur, kur medaus buvo prikopinėta itin daug, gal net ir mažesnės.

„Kainos šiemet liūdina. Geri derliai, aišku, kaina tada mažėja. Bitininkai skundžiasi, kad dideliais kiekiais medaus parduoti neįmanoma, nes didmenininkai parduoda mažesnėmis kainomis ir niekas nesuperka. O ir turguose, kiek teko stebti, jeigu pavasarį už puslitrinį stiklainiuką medaus buvo prašoma 6–5 eurų, tai dabar ta kaina jau yra euru ar pusantro mažesnė. Jeigu bitininkas gauna 5 eurus, tai jau labai gerai, – sakė bitininkė. – Medus turėtų būti žymiai brangesnis, nes, kiek reikia įdėti darbo, o bitininko darbas tikrai yra labai sunkus, investicijų, tai tie 5 eurai neatsiperka.“

Tačiau neprarandanti optimizmo D. Tamašauskienė dar kartą pasidžiaugė, kad gero medaus tikrai yra ir paragino jį vartoti, kad būtume sveiki ir laimingi.

 

Rasa JAKUBAUSKIENĖ / RINKOS AIKŠTĖ

123rf nuotr.

Dalintis

Verslas