Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024
Ashburn +6,8 °C Dangus giedras
Penktadienis, 29 Kov 2024

Bitininkų daugėja kaip bičių spiečių

2022/06/25


Kasmet šalyje daugėja bitininkų ir jų prižiūrimų bičių šeimų. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, Lietuvoje yra 223 479 bičių šeimos ir 11 230 bičių laikytojų, kurių didžioji dalis – mėgėjai, bičių įsigiję laisvalaikiui paįvairinti, atsipalaiduoti nuo miesto įtampos, aviliais papuošti sodybą. Žinoma, ir sulaukti medaus.

medus

Bitės reikalauja dėmesio

„Kiekviename rajone veikia bitininkų draugijos, joms vadovauja patyrę bičiuliai, kurie konsultuoja pradedančiuosius, populiarina bitininkystę, ugdo jaunąją kartą, – „Ūkininko patarėjui“ kalba Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos doc. dr. Algirdas Amšiejus. – Šaltas pavasaris, lietingas birželis nebuvo palankūs bitėms, o ir bičiuliams atnešė nemažai rūpesčių. Daugelį kamavo spiečiančios bitės, liudijančios žmogaus dėmesio stoką.“

Pasak dr. A. Amšiejaus, evoliucijos eigoje bitės sukūrė savitą dauginimosi sistemą – spietimą. Spiečius – bičių motinos ir jaunų bičių grupė – atsiskiria nuo šeimos, suka ratus ore, sudaręs rutulį aptupia kokią medžio šaką, paskui leidžiasi į kelionę ieškoti naujos gyvenamosios vietos. Suprasti spietimo esmę, rodos, lengva, tai – dauginimosi instinktas, evoliucijos nulemtas būdas išlikti, praradusios šią savybę, bitės, kaip vabzdžių rūšis, būtų pasmerktos išnykti. Tačiau kaip viskas vyksta – vis dar iki galo neištyrinėta, tebėra likę neatskleistų bičių šeimos, kaip biologinio vieneto, paslapčių.

Dr. A. Amšiejaus teigimu, spiečiuje – natūraliai, be žmogaus įsikišimo bičių paruoštoje naujoje šeimoje – yra viskas, ko reikia išgyvenimui: skirtingo amžiaus, bet fiziologiškai nesusidėvėjusių bičių, darbų paskirstymas pagal kiekvienos pajėgumą. Gamtos nulemta, kad spiečiaus bitės yra tinkamai fiziologiškai atrinktos, parengtos dideliam darbui – atkurti šeimą, paruošti, atstatyti lizdą. „Pagavai tokį spiečių, įkėlei į avilį, bitės pasiuvo korių, peržiemojo, pavasarį – jau puiki šeima, – pasakoja dr. A. Amšiejus. – O bičių šeimą kuriant dirbtinai, reikia labai gerai išmanyti bičių biologiją, turėti daug žinių, nes lengva suklysti: pritrūks tam tikro amžiaus bičių, pažeisi bičių kastų pusiausvyrą – ir šeimelė pavasario nebesulauks.“


Dr. Algirdas Amšiejus.

Į kelionę – su medaus nešuliu

Bičiulio teigimu, iki išskrisdamas iš avilio, spiečius maždaug prieš savaitę išsiunčia žvalges ieškoti vietos naujam būstui. Spiečius iš avilio išskrenda per keletą minučių, o tada susimeta kur ant medžio šakos ir laukia grįžtant žvalgių, nurodysiančių, kur rado vietą apsigyventi. Su jauna motina išskridęs spiečius kybos kur aukščiau, su sena – žemiau. Sena motina negali ne tik aukščiau pakilti, bet ir toli skristi. Su jauna motina spiečius gali nuskristi nuo 2 km iki 20 km. Spiečius medyje kybo tol, kol sulaukia parskrendančių žvalgių – nuo 5 min. iki 1,5 val.

Kaip pasakoja dr. A. Amšiejus, išskrisdama iš avilio kiekviena spiečiaus bitė su savimi pasiima maisto trims paroms – maždaug po 40 mg. „Kartais bitininkai siūlo pirkti spiečių pagal svorį, – kalba bičiulis dr. A. Amšiejus, – bet tai – netikras bičių svoris. Palauk tris paras ir pamatysi, kiek iš tikrųjų sveria šios bitės. Jaunystėje esu svėręs spiečiaus bites iš vakaro ir rytą. Likau nustebęs: kurgi per naktį dingo dalis mano bičių? Taigi suvalgė su savimi pasiimtą maistą ir jį pašalino.“

Įprastu spietimo metu (ir per medunešį) išskridęs spiečius naujoje vietoje vystosi greitai ir energingai. Nenuostabu: spiečiaus bitės turi daug jėgų, juk senajame avilyje tik ruošėsi spiesti ir kito darbo nedirbo. Pasak dr. A. Amšiejaus, išspietusioje bičių šeimoje po spiečiaus išskridimo lieka 26–34 tūkst. perų akučių ir iki keleto dešimčių dengtų bei atvirų motininių akučių. Jeigu antras spiečius neišskrenda, išsispietusios šeimos darbingumas palengva normalizuojasi: uždengiami visi atviri perai, lopšeliuose vystosi motinų lervutės. Praėjus 7 dienoms po pirmojo spiečiaus išskridimo, iš lopšelių išsirita naujos motinos, galima girdėti jas dainuojant. Viena motina, išžudžiusi konkurentes, tampa princese. Maždaug per 21 dieną išsispietusi šeima atsikuria. Motina jau susiporavusi, deda kiaušinėlius. Jeigu liepos mėnesį bus medunešis, medaus gaus ir bitininkas.

Liepos darbai

Kitą savaitę jau liepa – pagrindinio medunešio mėnuo, nes žydi itin daug augalų: liepos, barkūnai, liucerna, bajorės, grikiai, dobilai, ežeiniai, sirijiniai klemaliai, ožkarožės. Šiluma ir karščiai bitėms palankūs, kai yra pakankamai drėgmės. Tuomet būna geri ar labai geri medunešiai. Augalams nektarui pagaminti ir išskirti labai svarbi temperatūra, drėgmė, saulės šviesa ir daug kitų klimato bei aplinkos veiksnių. Bitininkui reikėtų nuolat stebėti orus, jų pasikeitimus. Užsitęsus sausroms, bityne nuolat turi būti vandens. Kad paskatintumėte perų auginimą per sausrą, reikia kas 2–3 dienas bitėms įpilti po 0,5–1 l cukraus sirupo.

Liepos mėnesį bičių šeimos būna didžiausios. Mėnesio pabaigoje bičių po truputį mažėja, o varozės erkių šeimose daugėja. Kelios pastarosios žiemos buvo šiltos, Lietuvos pietiniuose rajonuose žuvo daug bičių, todėl vienkartiniu gydymu apsiriboti nereikėtų. Būtų geriausia bites gydyti du kartus: rugpjūčio pradžioje, išsukus vasaros medų, ir vėlai rudenį, kai bičių šeimose nebėra perų. Liepos mėnesio pabaigoje dar galima pakeisti bičių motinėles, tačiau jau keičiame tik suporuotomis motinėlėmis. Šį mėnesį dar galima pakeisti neproduktyvias, daug traninių kiaušinėlių dedančias bičių motinėles. Nepatartina nuimti viršutinių pagalvių, nes tuomet per avilio stogą saulė įkaitina lizdą. Siekdamos palaikyti perams auginti reikalingą pastovią temperatūrą, bitės dieną vėdina lizdus. Naktį, kai vėsiau, bitėms reikia papildomai šildyti lizdus – jos apkraunamos papildomu darbu.

Drausmė – bičiulių priedermė

Pastaruoju metu Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) sulaukia vis daugiau bičių laikytojų klausimų, kada reikia registruoti bitynus specialiame registre. Kaip sako VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vyriausiasis veterinarijos gydytojas-valstybinis veterinarijos inspektorius Antanas Paliutis, prievolė registruotis atsiranda tuomet, kai savo pagamintą medų ar jo produktus bitininkas naudoja ne tik savo reikmėms, bet ir pradeda juo prekiauti. Tačiau VMVT rekomenduoja registruoti net ir mažus bitynus, nes tokiu atveju galima gauti paramą, taip pat vieningoje sistemoje gauti naudingos informacijos, tarkime, apie ūkininkų planus purkšti laukus.

Registruoti bitynus nėra sudėtinga, tai galima padaryti ir internetu, ir atvykus į VMVT padalinį, jei bitynas registruojamas pirmą kartą. „Jeigu jūsų bitynas nedidelis, vos keli aviliai, o medaus pakanka sau ir pasidalinti su artimaisiais, tuomet registruotis prievolės nėra. Tačiau užsiregistravę, iš karto galėsite naudotis bendros sistemos privalumais. Nepaisant to, kad bitynus registruoti turi visi parduodantieji bičių produktus, kad būtų užtikrinama jo kokybė – Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Ūkinių gyvūnų registre užregistruotų net ir nedidelių bitynų savininkai operatyviai informuojami, kai apylinkių ūkininkai, nutolę iki 2,5 km, planuoja apdoroti savo pasėlius cheminėmis medžiagomis. Taip jūs galite greičiau reaguoti ir apsaugoti savo bites, neišleisdami jų skraidyti į purškiamus laukus pavojingu laikotarpiu arba laikinai išsivežti į kitą vietą. Registruoti bitynai ne tik demonstruoja bitininkų atsakomybę, o jų bičių produktai pelno pirkėjų pasitikėjimą, bet ir gali pretenduoti į valstybės paramą, efektyvesnę priežiūrą ir išlaikymą“, – ŪP sako VMVT atstovas ir bitininkas A. Paliutis. Jo teigimu, bičių laikytojai, siekiantys valstybės paramos, tiekiantys bičių produktus į rinką ir norintys apsaugoti savo laikomas bites nuo kenksmingo cheminių augalų apsaugos produktų poveikio, turi deklaruoti laikomas bičių šeimas Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Ūkinių gyvūnų registre ir privalo pažymėti registruoto bityno bičių laikymo vietas elektroninėje informacinėje sistemoje. Tai galima padaryti VMVT teritoriniame padalinyje, pagal bičių laikymo vietą užpildžius prašymą ir nurodžius, kiek šiuo metu turima bičių šeimų. Informaciją galima pateikti ir elektroniniu būdu.

 

Redakcijos nuotraukos

2022.06.25 ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS

Susijusios temos - skaitykite: Algirdas Amšiejus, spiečiančios bitės, bičių motinos, registruoti bitynai, spiečius

Dalintis
2024/03/29

Valstybės abejingumo girnos traiško pieno ūkius

Pernai Lietuvos pieno ūkis atsidūrė ant prarajos krašto ir bet kurią akimirką gali į ją nugarmėti, nes pieno supirkimo kainos kaip mažėjo, taip ir toliau mažėja. Tokia lemtis gali ištikti ir visą Lietuvos žemės ūkį, jei valstybė jo n...
2024/03/29

Mokslininkai sutelkė dėmesį į gyvūnų elgesį

Rūpestingi šeimininkai netrunka pastebėti pasikeitusį augintinio elgesį. Veterinarijos specialistai ir mokslininkai perspėja, kad nereikėtų to praleisti pro akis, o atlikti naujausi moksliniai tyrimai tik patvirtina, kad socialinis š...
2024/03/29

Nuo balandžio 2 d. VVG kviečiamos kreiptis dėl paramos sumaniesiems kaimams

Nuo balandžio 2 d. iki gegužės 31 d. šalies vietos veiklos grupės (VVG) galės teikti Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA) sumaniųjų kaimų strategijas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) in...
2024/03/29

Devyni politikai VRK pateikė būtiną rinkėjų parašų skaičių, trims nepavyko

Devyni politikai Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) pristatė privalomą rinkėjų parašų skaičių, norint dalyvauti prezidento rinkimuose.
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.