Jolita ŽURAUSKIENĖ
ŪP korespondentė
Kauno rajone daug darbščių, sėkmingai dirbančių ūkininkų, kurių patirtis verta dėmesio. Tačiau „Ūkininko patarėjo“ žvilgsnis užkliuvo už „Metų ūkis 2021“ antros vietos nugalėtojų šeimos ūkio, kurio įkūrėjas Algimantas Pėstininkas Plungėje dalijamų nominacijų jau nebeatsiėmė. „Šis apdovanojimas įgijo visai kitokią prasmę. Uošvis iškeliavo Anapilin ir mes susidūrėme su dideliu biurokratizmu, kuris privertė suklupti lygioje vietoje“, – redakcijai pasakojo Mindaugas Magilevičius.
Šviesaus atminimo A. Pėstininkas drauge su žentu M. Magilevičiumi prižiūrėjo 200 ha ūkį, kuriame puoselėjama augalininkystė ir daržininkystė. Antros vietos nominacija buvo skirta daržininkystės ūkiui už įgyvendintą svarbų projektą: įdiegtą automatinę liniją. Du dešimtmečius vystomame ūkyje iki šiol auginamos išskirtinės kokybės daržovės, paženklintos nacionalinės maisto kokybės sistemos (NKP) ženklu. Tai: bulvės, morkos, kopūstai, burokėliai, svogūnai, tinkantys sveikai mitybai. Dalis ūkio produkcijos eksportuojama, dalis – parduodama nuolatiniams klientams. „Darbo jėgos trūkumas paskatino automatizuoti ūkį. Automatinė daržovių linija daržoves rūšiuoja, valo, sveria ir pakuoja.
Tai palengvina darbą esamiems darbuotojams, padidina gamybos našumą. Daržoves belieka sudėlioti ir parduoti“, – „Ūkininko patarėjui“ teigė M. Magilevičius. Tam, kad darbai ūkyje vyktų sklandžiai, jame naudojama ir kita moderni technika. Pavyzdžiui, tikslaus išsėjimo sėjamoji, kuri preciziškai sureguliuoja atstumus tarp daržovių. Ši technologija ūkyje labai pasiteisino.
Pasak M. Magilevičiaus, kadangi ūkyje auginama NKP ženklu sertifikuota produkcija, naudojama mažiau trąšų ir augalų apsaugos priemonių, todėl užauga menkesnis derlius. „Tačiau derlius mažėja ir dėl to, kad mūsų šalyje nuolat siaurėja veiksmingų augalų apsaugos produktų (AAP) registracija. Nežinia, kokias apsaugos priemones naudosime ateityje. Daržovių rinka – maža, o AAP pasirinkimą, palyginti su lenkais, turime mažesnį. Todėl daržininkams yra labai sunku konkuruoti su kaimynais. AAP, kuriuos leidžia naudoti mūsų šalyje, veiksmingumas darosi vis mažesnis. Keičiantis klimatui žaladariai tampa vis atsparesni AAP. Jie nebeveikia, o pakeisti nėra kuo“, – kalbėjo Kauno r. ūkininkas. Vyras sakė, kad pernai dėl mažo veiksmingumo AAP bulvių pasėliuose karaliavo kolorado vabalai. Šiemet dėl lietingų orų pasėliuose pradeda plisti ligos. Jos pradeda atakuoti burokėlius, todėl ūkyje jau pradėti profilaktiniai purškimai. „Dabar pastebime drėgmės perteklių. Dažnai girdime posakį, kad ūkininkai tik skundžiasi. Tačiau vyksta klimato pokyčiai, balanso nėra. Pavasaris buvo šaltas ir sausas, vėliau vyravo lietus, o paskui karštis. Dabar ir vėl lyja. Todėl neaišku, koks bus derlius, jį sunku prognozuoti, nes yra užmirkimų“, – teigė M. Magilevičius. Jis akcentavo, kad jų daržovių ūkyje yra įrengta laistymo sistema, todėl sausesni orai jiems yra palankesni.
M. Magilevičius prasitarė, kad dabar jie galvoja ne apie derlių, yra rimtesnių problemų. Pasak pašnekovo, uošviui iškeliavus Anapilin, jie susidūrė su nemenka bėda – ūkis liko be paveldėtojo. „Mano žmona, šviesaus atminimo Algimanto dukra Lina, tęs pradėtus darbus, tačiau kol kas ji nėra ūkio paveldėtoja. Kadangi ūkis buvo be partnerio, darbuotojai, visą laiką dirbę ūkyje, „pakibo“ ore, jie liko be darbo. Visų reikalų tvarkymas užtruks tris mėnesius ar ilgiau. „Sodra“ neleidžia įdarbinti žmonių, motyvuodama tuo, kad ūkis yra per mažas. Taigi tokios protu nesuvokiamos įdomybės. Kai lankėmės „Sodros“ Kauno skyriuje, darbuotojai nežinojo, ką mums atsakyti, nes jie nebuvo susidūrę su tokiu atveju. Darbuotojai patarė pildyti specialios formos užklausą ir laukti atsakymo. Tai užtruks 20 dienų. Keista, kad būnant vietoje ir gyvai bendraujant, negebama pateikti žodinio atsakymo. Biurokratiniams reikalavimams nebėra ribų“, – ŪP bėdas išpasakojo Kauno r. ūkininkas. Jis atviravo, kad „Sodra“ gebėjo pasiūlyti tik vieną sprendimą – įdarbinti darbuotojus pagal paslaugos kvitus. Tačiau M. Magilevičius žino, kad pagal kvitus žemės ūkio techniką vairuojantys darbuotojai dėl darbų saugos reikalavimų negali būti įdarbinti. „O gal jau galima ir traktorininką pagal paslaugos kvitus įdarbinti? Gal yra pasikeitusi tvarka? Kas duos leidimą įdarbinti ilgamečius darbuotojus? Kalbame su teisininkais, gal jie išaiškins, kas ir kaip turi būti. Reikalai yra paprasti, tačiau keisti“, – situaciją mėgino suprasti vyras.
Kalbėdamas apie šią istoriją, kuri gali būti aktuali ir kitiems ūkininkams, Mindaugas sakė, kad ji turi ir savo priešistorę. Sutuoktiniai Lina ir Mindaugas nesėdėjo rankų sudėję ir nelaukė, kol visa dokumentų tvarkymo lavina užgrius jiems ant galvos. Jie ir anksčiau siekė susitvarkyti ūkio paveldėjimo dokumentus. Tik tam koją pakišo nelemtas projektas, finansuojamas iš Europos Sąjungos lėšų, už kurio įgyvendinimą jie ir pelnė konkurso „Metų ūkis“ apdovanojimą. „Mes kalbėjome su Nacionaline mokėjimo agentūra (NMA), kad norime perimti projektą, dėl kurio buvo įdiegta automatinė linija, kad vykdysime jo tęstinumą. Tačiau pasikonsultavę sužinojome, kad geriau, jog projektas būtų pabaigtas. Todėl viskas yra taip, kaip yra dabar. Nesusitvarkėme paveldėjimo dokumentų. O juk ūkis, nutikus bėdai, jau būtų buvęs paveldėtojos rankose. Nesitikėjome, kad suklupsime lygioje vietoje. Apmaudu, kad norėdami mokėti mokesčius valstybei už ūkyje dirbančius darbuotojus, negalėsime to padaryti“, – apgailestavo vyras.
P. S. Straipsnį parengus spaudai, M. Magilevičius „Ūkininko patarėją“ informavo, kad ūkis jau turi paveldėtoją, L. Magilevičienę. „Su „Sodra“ reikalai išsisprendė radus specialistą, suprantatį savo darbą. Užteko vieno skambučio ir penkių minučių pokalbio, kad viskas būtų sutvarkyta“, – sakė pašnekovas.
Reda KERDOKIENĖ
Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos
komunikacijos skyriaus patarėja
Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos administravimo taisyklėse yra nustatyta įsipareigojimų perėmimo galimybė ir sąlygos (185.4 papunktis) (3D-507 Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos administravimo taisyklių patvirtinimo (e-tar.lt). Atvejai, kai turimi KPP įsipareigojimai ir teisės yra perleidžiamos trečiajam asmeniui, yra labai reti.
Nusprendus perleisti turimus įsipareigojimus ir teises, paramos gavėjas pirmiausia turi kreiptis į NMA, kuri gali leisti paramos gavėjui perleisti įsipareigojimus ir teises trečiajam asmeniui, jeigu išpildomos administravimo taisyklėse įvardytos sąlygos.
Pažymėtina, kad viena iš sąlygų yra „įsipareigojimus ir teises perimantis tretysis asmuo nuo prašymo perimti įsipareigojimus ir teises NMA pateikimo datos atitinka tinkamumo sąlygas ir reikalavimus, jam skiriama ne mažiau atrankos balų, negu buvo skirta teises perleidžiančiam paramos gavėjui paramos paraiškos vertinimo metu, taip pat prisiima visus įsipareigojimus (pateikiami atitiktį tinkamumo sąlygoms ir reikalavimams, atrankos balams pagrindžiantys dokumentai)“, t. y. perėmėjas turi atitikti įgyvendinimo taisyklėse, pagal kurias buvo teiktas projektas, nustatytus reikalavimus ir atrankos kriterijus.
Lina LANKAUSKAITĖ
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos komunikacijos skyriaus vedėja
Darbdaviui – fiziniam asmeniui, nurodytu atveju, ūkininkui mirus, samdomų darbuotojų darbo santykiai nutrūksta. Darbo sutarties pasibaigimą (pagal Darbo kodekso 53 str. 5 punktą) nustato Valstybinė darbo inspekcija ir išduoda darbuotojui pažymą. Jeigu po ūkininko mirties įpėdinis tęsia ūkio veiklą, Ūkininkų ūkių registro tvarkytojui – savivaldybės administracijai – turi pateikti ūkio įregistravimo pažymėjimą ir prašymą įregistruoti ūkį įpėdinio vardu kartu su paveldėjimo teisę patvirtinančiais dokumentais (LR ūkininko ūkio įstatymo 81 straipsnis). Ūkio paveldėtojas, savo vardu įregistravęs ūkininko ūkį, dėl samdomų darbuotojų turi kreiptis į „Sodros“ teritorinį skyrių, pateikti ūkininko pažymėjimą bei laisvos formos prašymą dėl draudėjo įregistravimo. Įregistruotas draudėju ūkio paveldėtojas – ūkininkas – galės pateikti socialinio draudimo pranešimus apie samdomus darbuotojus.
Autorės ir Algimanto PĖSTININKO šeimos albumo nuotraukos
2022.07.27Susijusios temos - skaitykite: Algimantas Pėstininkas, Mindaugas Magilevičius, Reda Kerdokienė, NMA projekto tęstinumas, NMA