Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


Rūta VAITKEVIČIŪTĖ
„Rasų“ redaktorė
 

Blakėžudė: geriau pamatyti, nei daug kartų išgirsti

2023/10/03


Prisipažinsiu, džiaugiuosi kad pirmiau šį augalą pamačiau, įsimylėjau ir tik vėliau sužinojau jo vardą. Lengvas helovyniškas šiurpuliukas per nugarą perėjo... Bet ji – blakėžudė – tikra rudeninė gėlynų gražuolė, grakščiu stotu ir ilgomis kvepiančiomis žiedynų žvakėmis nenusileidžianti nei kardeliams, nei miskantams, pavasarį nesnaudžianti ir greitai dekoratyviais lapais papuošianti gėlynus.

Pavėsis – pati geriausia vieta

Kartais lietuviški augalų vardai verčia kilstelėti antakius, tačiau šis – ne lietuvių išgalvotas. Lotyniškas vardas Cimicifuga būtent tai ir reiškia: cime – blakė, o fuga – eiti šalin, pabėgti. Septynerius metus kekinę blakėžudę želdyne auginanti Salomėja Krupovisovienė ją parsivežė iš Mažeikių krašte esančios Mamos sodybos, kur jos augo nuo seno. Pasirodo, anksčiau šis augalas iš tiesų naudotas blakėms naikinti! Bet jeigu labiau patinka juodžolės vardas, galite šią gėlę vadinti ir taip – tai tas pats augalas.

„Už namo yra pavėsio augalų gėlynas, ten jos puikiai auga, nors žemė priemolis, – pasakoja nuostabius gėlynus sodyboje puoselėjanti Salomėja. – Šalia šluotelinė hortenzija, arunkas, melsvės, paparčiai, gaurės, astilbės, brunera.“ Feisbuko paskyros „Stilingo sodo augalai“ administratorė ne vieną grupės narį yra užkrėtusi meile dekoratyviniu augalu, daug eksperimentuoja ir dalijasi vertinga patirtimi.

blakėžudės

Pasak jos, net ir ne itin palanki dirva neturėtų kliudyti auginti blakėžudes. S. Krupovisovienės sodyboje priemolis, tad kaskart sodindama augalą, ji iškasa didelę duobę, pila komposto, kai kuriems papildomai padaro drenažą. „Kadangi gėlės – ne daržovės, nuolat tręšiu, žinoma, ir palaistau, – šypsosi moteris. – Šie metai labai sausi, net ir rudenį, todėl drėgmę mėgstantiems augalams tenka skirti daugiau dėmesio.“

Blakėžudės nėra įnoringos, nebijo šalčių, žiemą nereikia dengti, svarbiausia, kad netrūktų drėgmės ir augtų bent daliniame pavėsyje. Tad jeigu dar nežinote, kokį augalą pasodinti ten, kur mažai saulės, ši gėlė tikrai tiks. Ir tikrai neliks nepastebėta, nes išauga 1,5–2 m, nors pats keras gana kompaktiškas. Jų žiedkočiai tvirti, tuščiaviduriai ir nesunkiai lūžta, todėl skinti smagu, bet stiprus vėjas gali pridaryti nemalonumų.

blakėžudė

Nekantruolius Salomėja perspėja, kad pasodinus blakėžudę, teks susiimti ir luktelėti, kol augalas subręs ir atskleis visą grožį: „Ji tikrai graži, bet auga gana lėtai.“ Gal tai ir į gerą, nes dažnai želdynus puoselėjantys sodybų šeimininkai pakeiksnoja intensyviai besiplečiančius augalus ir visokiais būdais su jais kovoja.

Blakėžudės gražios ne tik gėlynuose, vazoje pamerkti žiedai ir lapai ilgai gali puošti namus. „Man labai patinka jos tamsiai žali lapai, ir į puokštes jų dėdavau. O aukštyn kylantys žiedynai tiesiog nuostabūs, rožiniai dar ir švelniai kvepia, juose visada pamatysi vabzdžių ir drugelių. Vis neprarandu noro pasodinti ir įdomesnių veislių“, – atvirauja S. Krupovisovienė.

blakėžudė

Spalvą nesunku parinkti prie gėlyno

Kad blakėžudės mūsų krašte mėgstamos, pritaria ir gėlių ūkio „Vyšniauskų gėlės“ savininkė Viktorija Vyšniauskienė. Žmonės teiraujasi ir žalialapių veislių, ir išsiskiriančių tamsiai raudonais lapais. „Pastarosios į Lietuvą atkeliavo maždaug prieš 15 metų ir populiarumu nustelbė žalialapes, tad ieškantieji žalialapių veislių ne visada randa“, – besikeičiančias tendencijas pastebi gėlių ūkio savininkė.

Daug metų blakėžudes auginanti pašnekovė turi ir retesnių. Blakėžudė ‘Aurea’ išsiskiria skaisčiai geltonais lapais, kurie vasarą įgauna žalsvo atspalvio. Labai graži margalapė veislė ‘Variegata‘, kuri puošnų lapų margumą išlaiko visą sezoną.

blakėžudė, Vyšniauskų gėlės
Blakėžudė ‘Aurea’

Skirtingos veislės skiriasi ne tik spalva, bet ir žiedyno forma. Dažniausiai pasitaiko ant tiesaus, standaus žiedkočio išsidėstę balti, kreminiai arba rožiniai žiedeliai, tačiau veislė ’Queen of Sheba’ kitokia – jos žiedų kekės svyra ir gražiai linguoja pučiant vėjeliui. Gėlininkė atkreipia dėmesį ir į dar vieną šios gražuolės savybę: „Ji pražysta vėliau nei kitos. Rugsėjis baigėsi ir ji tik dabar atskleidė visą savo grožį.“

Nors auga lėtokai, blakėžudės suformuoja gražų kompaktišką kerą ir vienoje vietoje gali augti daug metų. Bet jeigu pastebėsite, kad vieta augalui netinka ar dėl estetinių sumetimų sugalvosite persodinti, jis nejaus diskomforto. Jeigu naujoji vieta patiks ir toliau be vargo augs. „Tik tai daryti geriau pavasarį, ne vasarą, nes pritrūkus drėgmės, gali ir neprigyti“, – perspėja V. Vyšniauskienė.

blakėžudė, Vyšniauskų gėlės
Blakėžudė ’Queen of Sheba’

Pasak jos, nors tai pavėsio augalas, blakėžudė gali augti ir atviresnėje, labiau saulės apšviečiamoje vietoje, svarbiausia, kad netrūktų vandens – tik augalas bus kiek mažesnis nei įprastai, o į vasaros pabaigą gali apdžiūti lapų krašteliai. Žiedynams gausesnė saulė nespėja pakenkti, nes jie sukraunami rudeniop, kai kaitros mažiau.

Mažesnei sodybai blakėžudė puikiai tiks kaip akcentinis augalas, o jeigu yra daugiau vietos, visa jų grupė bus tiesiog įspūdinga. Solidžiai atrodys ir prie akmens, o pasodinta prie vandens telkinio sukurs svajingą nuotaiką.

 

Salomėjos KRUPOVISOVIENĖS ir gėlių ūkio „Vyšniauskų gėlės“ nuotr.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Radviliškio rajone statys „Agrokoncerno“ fermų kompleksą – darbų vertė 52,6 mln. eurų

Tvarios miestų ir infrastruktūros plėtros bendrovė „YIT Lietuva“ Radviliškio rajone, Bebrujų kaime, statys modernų 52,6 mln. eurų vertės „Agrokoncerno grupės“ karvių fermų kompleksą. 53 ha ploto sklype plėtojamas kom...
2024/04/25

Vidmantas Janulevičius. Kad Rusija mūsų nepultų

Savaitgalį džiaugėmės, kad JAV Atstovų Rūmai pritarė milijardinei paramai Rusijos užpultai Ukrainai. Nepaprastai svarbus momentas Ukrainai. Ir nors skeptikai vis tiek kabinėjasi prie paramos teikimo formos, bet ne skeptikai galų gale priima pasaul...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...