Pavėsis – pati geriausia vieta
Kartais lietuviški augalų vardai verčia kilstelėti antakius, tačiau šis – ne lietuvių išgalvotas. Lotyniškas vardas Cimicifuga būtent tai ir reiškia: cime – blakė, o fuga – eiti šalin, pabėgti. Septynerius metus kekinę blakėžudę želdyne auginanti Salomėja Krupovisovienė ją parsivežė iš Mažeikių krašte esančios Mamos sodybos, kur jos augo nuo seno. Pasirodo, anksčiau šis augalas iš tiesų naudotas blakėms naikinti! Bet jeigu labiau patinka juodžolės vardas, galite šią gėlę vadinti ir taip – tai tas pats augalas.
„Už namo yra pavėsio augalų gėlynas, ten jos puikiai auga, nors žemė priemolis, – pasakoja nuostabius gėlynus sodyboje puoselėjanti Salomėja. – Šalia šluotelinė hortenzija, arunkas, melsvės, paparčiai, gaurės, astilbės, brunera.“ Feisbuko paskyros „Stilingo sodo augalai“ administratorė ne vieną grupės narį yra užkrėtusi meile dekoratyviniu augalu, daug eksperimentuoja ir dalijasi vertinga patirtimi.
Pasak jos, net ir ne itin palanki dirva neturėtų kliudyti auginti blakėžudes. S. Krupovisovienės sodyboje priemolis, tad kaskart sodindama augalą, ji iškasa didelę duobę, pila komposto, kai kuriems papildomai padaro drenažą. „Kadangi gėlės – ne daržovės, nuolat tręšiu, žinoma, ir palaistau, – šypsosi moteris. – Šie metai labai sausi, net ir rudenį, todėl drėgmę mėgstantiems augalams tenka skirti daugiau dėmesio.“
Blakėžudės nėra įnoringos, nebijo šalčių, žiemą nereikia dengti, svarbiausia, kad netrūktų drėgmės ir augtų bent daliniame pavėsyje. Tad jeigu dar nežinote, kokį augalą pasodinti ten, kur mažai saulės, ši gėlė tikrai tiks. Ir tikrai neliks nepastebėta, nes išauga 1,5–2 m, nors pats keras gana kompaktiškas. Jų žiedkočiai tvirti, tuščiaviduriai ir nesunkiai lūžta, todėl skinti smagu, bet stiprus vėjas gali pridaryti nemalonumų.
Nekantruolius Salomėja perspėja, kad pasodinus blakėžudę, teks susiimti ir luktelėti, kol augalas subręs ir atskleis visą grožį: „Ji tikrai graži, bet auga gana lėtai.“ Gal tai ir į gerą, nes dažnai želdynus puoselėjantys sodybų šeimininkai pakeiksnoja intensyviai besiplečiančius augalus ir visokiais būdais su jais kovoja.
Blakėžudės gražios ne tik gėlynuose, vazoje pamerkti žiedai ir lapai ilgai gali puošti namus. „Man labai patinka jos tamsiai žali lapai, ir į puokštes jų dėdavau. O aukštyn kylantys žiedynai tiesiog nuostabūs, rožiniai dar ir švelniai kvepia, juose visada pamatysi vabzdžių ir drugelių. Vis neprarandu noro pasodinti ir įdomesnių veislių“, – atvirauja S. Krupovisovienė.
Spalvą nesunku parinkti prie gėlyno
Kad blakėžudės mūsų krašte mėgstamos, pritaria ir gėlių ūkio „Vyšniauskų gėlės“ savininkė Viktorija Vyšniauskienė. Žmonės teiraujasi ir žalialapių veislių, ir išsiskiriančių tamsiai raudonais lapais. „Pastarosios į Lietuvą atkeliavo maždaug prieš 15 metų ir populiarumu nustelbė žalialapes, tad ieškantieji žalialapių veislių ne visada randa“, – besikeičiančias tendencijas pastebi gėlių ūkio savininkė.
Daug metų blakėžudes auginanti pašnekovė turi ir retesnių. Blakėžudė ‘Aurea’ išsiskiria skaisčiai geltonais lapais, kurie vasarą įgauna žalsvo atspalvio. Labai graži margalapė veislė ‘Variegata‘, kuri puošnų lapų margumą išlaiko visą sezoną.
Skirtingos veislės skiriasi ne tik spalva, bet ir žiedyno forma. Dažniausiai pasitaiko ant tiesaus, standaus žiedkočio išsidėstę balti, kreminiai arba rožiniai žiedeliai, tačiau veislė ’Queen of Sheba’ kitokia – jos žiedų kekės svyra ir gražiai linguoja pučiant vėjeliui. Gėlininkė atkreipia dėmesį ir į dar vieną šios gražuolės savybę: „Ji pražysta vėliau nei kitos. Rugsėjis baigėsi ir ji tik dabar atskleidė visą savo grožį.“
Nors auga lėtokai, blakėžudės suformuoja gražų kompaktišką kerą ir vienoje vietoje gali augti daug metų. Bet jeigu pastebėsite, kad vieta augalui netinka ar dėl estetinių sumetimų sugalvosite persodinti, jis nejaus diskomforto. Jeigu naujoji vieta patiks ir toliau be vargo augs. „Tik tai daryti geriau pavasarį, ne vasarą, nes pritrūkus drėgmės, gali ir neprigyti“, – perspėja V. Vyšniauskienė.
Pasak jos, nors tai pavėsio augalas, blakėžudė gali augti ir atviresnėje, labiau saulės apšviečiamoje vietoje, svarbiausia, kad netrūktų vandens – tik augalas bus kiek mažesnis nei įprastai, o į vasaros pabaigą gali apdžiūti lapų krašteliai. Žiedynams gausesnė saulė nespėja pakenkti, nes jie sukraunami rudeniop, kai kaitros mažiau.
Mažesnei sodybai blakėžudė puikiai tiks kaip akcentinis augalas, o jeigu yra daugiau vietos, visa jų grupė bus tiesiog įspūdinga. Solidžiai atrodys ir prie akmens, o pasodinta prie vandens telkinio sukurs svajingą nuotaiką.
Salomėjos KRUPOVISOVIENĖS ir gėlių ūkio „Vyšniauskų gėlės“ nuotr.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.