Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +11,2 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024


BNS

 

Blokada Lenkijos–Ukrainos pasienyje trukdo ir Lietuvos verslui

2023/11/22


Dėl blokados Lenkijos ir Ukrainos pasienyje nusidriekus milžiniškoms vilkikų eilėms jose stringa nedaug Lietuvos vežėjų, nes su šia šalimi dirba mažai įmonių, teigia Tarptautinio transporto ir logistikos aljanso (TTLA) vadovas. Tuo metu šio verslo atstovas sako, kad dėl blokados ima trūkti vilkikų, galinčių vežti krovinius į Ukrainą, Klaipėdos šaldytos produkcijos sandėliuose susikaupė itin daug prekių.

Povilas Drižas BNS sako, kad su Ukraina dirba kelios dešimtys Lietuvos įmonių, todėl visas transporto sektorius didelio poveikio dėl punktų blokavimo nejaučia.

„Bendrai sektoriuje, kad mums skaudėtų, tai taip tikrai nėra, nes Lietuvos vežėjų, dalyvaujančių pervežimuose tarp Ukrainos ir Lenkijos, nėra tiek daug. Tai dešimtimis skaičiuojamos įmonės, tikrai ne šimtais“, – sakė P. Drižas.

Lapkričio 6-ąją Lenkijos vežėjai pradėjo blokuoti tris didžiausius pasienio punktus su Ukraina, dėl to Lenkijoje nusidriekė apie 1,7 tūkst., o Ukrainoje – apie 20 tūkst. automobilių eilės.

TTLA vadovo P. Drižo teigimu, susidarius didelėms eilėms vežėjų įmonių vairuotojams Ukrainoje tenka laukti net iki 17 dienų, kol įvažiuos į Lenkiją.

„Tos, kurios veikia, žinoma, susiduria su trikdžiais. Stovėti Ukrainoje tenka 13, o rekordas yra 17 dienų, tai nežmoniškos sąlygos vairuotojui ir nesuprantama finansinė, administracinė našta pačiai įmonei“, – sakė P. Drižas.

Jo žiniomis, Lietuvos vežėjai iš Ukrainos taip pat gabena žemės ūkio produkciją – grūdus, kukurūzus, soją.

„Eina vien derlius – grūdai, kukurūzai, soja. Tai, ką aš žinau, ką įmonės mums praneša, o kas dar keliauja, sunku pasakyti“, – teigė aljanso vadovas.

Šaldytą žuvį iš Klaipėdos į Ukrainą eksportuojančios įmonės „Benko servisas“ vadovas Sigitas Ambrazevičius BNS teigė, kad dėl blokados ima trūkti vilkikų, galinčių vežti krovinius į Ukrainą, o uostamiesčio šaldytos produkcijos sandėliuose susikaupė didelis kiekis prekių, todėl naujų priimti negalima.

„Mes nebeturime transporto priemonių, kurios atvažiuoja iš Ukrainos. Mes samdome transportą, parduodame viską Klaipėdoje. (...) Dabar visi šaldytų produktų terminalai Klaipėdoje perpildyti ir nepriima krovinių ir viso pasaulio, dabar Klaipėdos uostas yra pagrindinis, kuris Ukrainą aprūpina žuvies produktais. Buvo suplanuoti prekiniai srautai, sudėliota viskas ant šventinio kalėdinio laikotarpio, o lenkai sugalvojo badu pamarinti kažką“, – kalbėjo S. Ambrazevičius.

Anot jo, keturis kartus iki 6 tūkst. eurų pabrango krovinio nuvežimas iki Kyjivo: „Vietoj, pavyzdžiui, pusantro tūkstančio eurų už pervežimą į Kyjivą dabar tenka mokėti šešis ir daugiau ir vis tiek trūksta transporto“.

Verslininkas sako, jog griūva per ilgus metus susiformavusios maisto produktų eksporto iš Ukrainos ir importo į šią šalį tiekimo grandinės.

„Ukrainiečiai negali daryti jokio eksporto per sudėliotus logistikos maršrutus iš Ukrainos į pasaulį, automatiškai ir importo negali įsivežti. Aš esu žuvies tiekėjas į Ukrainą jau daugelį metų ir dabar negaliu krauti prekių, kurias jie yra užsisakę“, – sakė S. Ambrazevičius.

Jo žiniomis, leidimas šiai protesto akcijai yra išduotas iki sausio 3 dienos, iki to laiko situacija gali dar labiau prastėti.

Rusijai pradėjus karinę invaziją Ukrainoje vakarinės šios šalies sienos tapo pagrindiniu prekių išvežimo į Europą ir visą pasaulį koridoriumi, ES pernai panaikino prievolę ukrainiečių vežėjams gauti leidimus įvažiuoti į Bendriją, ši tvarka galios iki 2024-ųjų birželio.

Viena Lenkijos vežėjų asociacija pradėjo pasienio punktų blokadą taip siekdama atkreipti dėmesį, kad dėl palengvintų sąlygų ukrainiečiams kenčia lenkų transportininkai. Ukrainos verslo naujienų portalas GMK skelbia, kad protestuoja daugiausiai tie Lenkijos vežėjai, kurie anksčiau dirbo su Rusijos ir Baltarusijos rinkomis.

Lenkijai gresia nemalonumai iš Briuselio

Protesto pradžioje, kaip skelbė Lenkijos agroverslo žiniasklaida, Lenkijos vežėjus palaikė ir ūkininkai. Dabar situacija vis labiau kaista.

Jau praėjusios savaitės pabaigoje per radiją RMF24 pasklido žinia apie Briuselio grasinimą: jei Lenkijos vyriausybė nesiims veiksmų ir nenutrauks Lenkijos vežėjų streiko Lenkijos ir Ukrainos pasienyje bei pasienio punktuose neužtikrins laisvo prekių judėjimo iš Ukrainos, prieš Lenkiją bus pradėta nagrinėti ES teisės pažeidimo procedūra.

Derybos tarp Lenkijos vežėjų ir Ukrainos atstovų atsidūrė aklavietėje, todėl, pasak Farmer.pl, blokados pasienyje buvo išplėstos; kita vertus, Ukrainos vežėjus pasienyje svarsto pradėti blokuoti ir Slovakijos vežėjai.

 

BNS ir ŪP portalo inf.

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...
2024/04/25

EP patvirtino taisykles dėl pakartotinio pakuočių naudojimo ir perdirbimo

Trečiadienį Europos Parlamentas priėmė naujas taisykles, kuriomis siekiama, kad ES rinkoje pakuotės taptų tvaresnės ir jų būtų naudojama mažiau. Taisyklėse, dėl kurių preliminariai susitarta su ES Taryba, numatytas pakuočių atliekų kiekio mažinimo...
2024/04/24

Pajamų deklaravimui liko vos savaitė: dažniausiai užduodami klausimai

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad pajamas privalantiems deklaruoti gyventojams tai padaryti liko savaitė. Pajamų mokesčio deklaracijas pateikti jie turi iki gegužės 2 d. Šiuo metu pareigą atliko apie 69 proc. privalančiųjų d...