Teisės magistrės U. Užkuraitienės ir jos vyro statybų inžinieriaus T. Užkuraičio gyvenimo, verslo ir ūkininkavimo maršrutas tęsiasi tarp Klaipėdos ir Gasčiūnų. Dalį laiko jie praleidžia Klaipėdoje, o kai prasideda ūkio darbai, dažniau tenka būti Ugnės gimtinėje Gasčiūnuose. Neseniai čia jie pasistatė erdvų gyvenamąjį namą. Gasčiūnuose gyvena Ugnės tėvai ir sesuo Eglė su šeima, visi jie ūkininkauja. Bendras trijų šeimų ūkis yra didelis – deklaruoja 700 ha žemės.
Kai balandžio pradžioje prasideda pirmieji darbai braškyne, T. Užkuraitis daugiau laiko praleidžia ne uostamiestyje, o Gasčiūnuose. Didieji ūkio darbai baigiasi spalį, tada jis sugrįžta į namus Klaipėdoje ir tęsia statybų verslą. Užkuraičiai augina dvi dukras – dvylikametę Elzę ir penkerių metų Urtę. Vyresnioji Klaipėdoje lanko mokyklą, abi sesutės mielai skuba mokytis šokti – lanko šokių studiją.
T. Užkuraitis prisiminė savo ūkininkavimo pradžią. Jis braškes pradėjo auginti 2009 m. senelio žemėje, kuri yra Pakruojo r. Gražaičių k. Iš pradžių augino tik 20 a. Po poros metų nusprendė braškyną įveisti Ugnės gimtinėje.
ŪP pašnekovas sakė, kad šiais metais braškių sezonas prasidėjo anksčiau – pirmoji skynimo diena buvo birželio 6-oji, o praėjusią vasarą braškes skinti pradėjo birželio 15-ąją, 2022 m. braškės prinoko birželio pabaigoje.
Visa Užkuraičių šeimyna pakvietė nuvykti į jų didelį braškyną, kuris yra gretimame Cigoniškių k. Šiame kaime užaugo Ugnės tėvas Pranas Užkuraitis – vienas geriausių Joniškio r. ūkininkų. U. ir T. Užkuraičiai džiaugėsi, kad šiais metais prinoko didelės, geros kokybės desertinės uogos. Braškyne pirmomis dienomis darbavosi 25 skynėjai: birželio 6-ąją jie priskynė 300 kg uogų, o birželio 7-ąją – net 800 kg. Užkuraičių ūkyje užaugintos braškės parduodamos trijuose miestuose – Klaipėdoje, Šiauliuose ir Pakruojyje. Ūkininkai turi savo prekybos vietas, dirba samdytos darbuotojos. Nuolatiniai klientai įsidėmėjo Užkuraičių ūkio prekinį ženklą „Raudona uoga“, palankiai vertina geros kokybės gardžias braškių uogas. Sezono pirmosios uogos yra brangesnės – 1 kg kainuoja 5–5,5 Eur.
Skynėjai braškes skinti pradeda 4 val. ryto. Ūkininkas paaiškino – uogas pirkėjams pristato šviežias, ką tik nuskintas, todėl taip anksti ir prasideda darbas. Jau 7 val. nuskintos braškės išvežamos į Klaipėdą ir kitus miestus. Skynėjams už atvykimą į darbą ūkininkai kompensuoja transporto išlaidas. Dirbti talkininkai atvyksta iš aplinkinių vietovių, su jais atsiskaitoma panaudojant paslaugų kvitus.
Ilgos braškių lysvės tęsiasi per visą lauką, 220 m. Kad uogos būtų švarios, kai tik braškės iškelia savo žiedynus, lysvėse yra paklojami smulkinti šiaudai. Braškyno savininkai sakė, kad šį pavasarį susmulkino net 250 ritinių kviečių šiaudų, kuriuos išklojo lysvėse. Braškes tręšia trąšomis be chloro. Kokybiškus braškių daigus perka iš Vokietijos.
Braškyne yra įrengta požeminė laistymo sistema, braškės laistomos du kartus per savaitę. Toks laistymas turi daug privalumų – braškių šaknims pakanka drėgmės, o uogos yra sausos, neįsimeta puvinys. Laistymui iškasė 9 a tvenkinį, kurio gylis – 10 m. Praėjusią vasarą, kai užsitęsė sausra, neužteko tvenkinio vandens, teko visą savaitę vandenį vežti cisternomis.
Autorės nuotraukos
Viršelyje: Užkuraičių šeimyna džiaugėsi didelėmis braškėmis.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.