Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023
Ashburn +2,1 °C Mažai debesuota
Antradienis, 5 Grd 2023

Dainius ŠEPETYS
žurnalistas
 

Braškės ir česnakai su lašeliu prakaito – puikus derinys

2023/11/05


Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos (KKŪS) 30 kartą organizuotame „Metų ūkio“ konkurse Erika ir Ramūnas Bagdonai užėmė trečiąją vietą. Jauni ūkininkai palyginti nedideliame žemės plote verčiasi uogininkyste bei daržininkyste, tačiau turi nemažų ir ambicingų planų.

Norvegija Vincentavoje

Vincentava – nedidelis Josvainių seniūnijos kaimelis, įsikūręs geroje strateginėje vietoje, nes yra visai šalia automagistralės Vilnius–Klaipėda. Čia gyvena ir į žemės ūkį bando kabintis jauna Bagdonų šeima.

Erika ir Ramūnas augina braškes bei česnakus.

Nors abu jaunuoliai yra kilę iš kaimų, augo smulkių ūkininkų šeimose, tačiau savojo ūkio įkūrimo idėjos generatore pagrįstai galima laikyti Eriką.

Prienų rajone gausioje šeimoje augusi Erika su braškių auginimu susipažino labai anksti. „Mūsų kaime vienas ūkininkas augino braškes, o aš ir kiti vietiniai vaikai skindavome jas“, – „Ūkininko patarėjui“ pasakojo Erika ir prisiminė, kaip į antrą klasę ji atėjo pasidabinusi auskarais, pirktais už jos pačios braškių lysvėse uždirbtus pinigus.

Vėliau mergina braškes skynė Norvegijoje. „Jau gyvenome kartu su Ramūnu, o aš sezono metu vis išvažiuodavau į Skandinaviją uogų skinti“, – apie sunkius išsiskyrimo mėnesius kalbėjo moteris. Ji matė, kad Norvegijos ūkininkai puikiai gyvena augindami braškes ir tuomet jai kilo idėja tuo užsiimti Lietuvoje. Ramūnas tokiai minčiai pritarė ir dabar lyg juokaudamas sako: „Nesinorėjo tų išsiskyrimų, todėl maniau, kad geriau žmonai Norvegiją padarysiu čia – Vincentavoje, tik be kalnų.“

Česnakai – braškių sargai

Prieš šešerius metus iš Norvegijos sugrįžusią Eriką pasitiko išdirbtas ir braškių sodinimui paruoštas žemės lopinėlis. „Šiandien tos aštuonios vagutės, keli arai, atrodo gana juokingai, bet tai buvo pirmasis mūsų žingsnis link uogų auginimo“, – kalbėjo jaunutė ūkio šeimininkė.

Pirmuosius braškių daigus Bagdonai susirinko iš kaimynų, pažįstamų. Dar šiek tiek nusipirkę pradedantys ūkininkai pasodino apie 1 000 braškių krūmelių.

Erika turėjo daug praktinės patirties, kaip auginti ir prižiūrėti uogienojus, todėl pirmasis derlius viršijo jaunųjų ūkininkų lūkesčius. „Braškės užaugo gražios, didelės, galbūt todėl visi jų norėjo“, – ŪP pasakojo Ramūnas ir prisipažino, kad pats tokio rezultato nelabai tikėjosi.

Nusipirkti uogų pas Vincentavos augintojus plūdo visi kaimo gyventojai, giminės, pažįstami. „Dabar mes suprantame, kad tada visi norėjo mus paskatinti, palaikyti“, – pirmuosius ūkininkavimo metus prisiminė Erika.

Vėliau su kiekvienais metais braškyno plotas vis didėjo ir šiandien jau siekia 1,7 ha. Prieš kelerius metus šalia braškių atsirado česnakai. Ši prieskoninė daržovė dėl visiems žinomo savito aštraus kvapo šalia braškių prisiglaudė neatsitiktinai, nes Bagdonų žemėse gausu kenkėjų – grambuolių. Kaip žinia, šie kenkėjai nemėgsta tų vietų, kur auga česnakai, todėl ūkininkai juos augina, norėdami apsaugoti braškes.

braskynas
Kas suskaičiuos, kiek kilometrų vagomis ropodami jau nukeliavo braškių augintojai?

Per žavūs, kad būtų ūkininkai?

Didėjant braškių plotams, suprantama, didėjo ir priskinamų uogų kiekiai, kaimynai ir giminės jau nebeišpirkdavo viso derliaus. „Prieš ketverius metus nusipirkome autobusiuką ir pradėjome uogas vežti į didesnius miestus. Prieš tai per feisbuką informuojame pirkėjus, kuriose vietose prekiausime“, – pasakojo Erika. Netrumpą laiką Bagdonai braškėmis prekiavo Kauno Aleksoto turguje, o dabar prekybą vykdo mobiliuosiuose ūkininkų turgeliuose. „Gauti leidimą prekiauti tokiuose turgeliuose nėra labai paprasta ir ilgai užtrunka, nes reikia išpildyti nemažai griežtų reikalavimų, tačiau vėliau viskas atsiperka, nes čia kainos kiek didesnės negu kitur, o pirkėjai žino, kad čia nėra perpardavinėtojų ir viskas užauginta Lietuvos ūkiuose“, – aiškino ūkininkė.

Paklausti, kokių braškių labiausiai nori pirkėjai, Bagdonai pasakojo, kad svarbiausia – gražių. „Žmonės nori, kad šviežios braškės būtų be kotelių, tik su karūnėlėmis“, – kalbėjo Erika. Jos manymu, labai svarbu, kaip produkcija pateikta. Moteris sako, kad prekybos stalelio staltiesė, stogelis, net prekeivių apranga privalo derėti tarpusavyje, viskas turi būti santūriai skoninga.

Erikos teigimu, česnakai ir braškės yra puikus derinys. „Mes pirmieji turguje pradėjome po tris česnakų galvutes surišti į kekę ir taip juos pateikti pirkėjams“, – dėstė jau patyrusi prekeivė. Bagdonai česnakus suriša būtinai raudona virvele, kad derėtų prie braškių.

„Kartais pirkėjai mums sako, kad mes per gražiai ir per jaunai atrodome, jog galėtume būti ūkininkai ir patys užauginti parduodamą produkciją“, – linksmai pasakojo Bagdonai. Jie sakė, kad ne kartą teko rodyti ūkininkų pažymėjimus ar leisti apžiūrėti sunkaus darbo pažymėtas savo rankas.

Braškes skina ir naktį

apsemtos braskes
Kartais braškes kankina sausra, o kartais vandens gausa jas žudo.

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 124, 2023 m. lapkričio 4 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Titulinė nuotr. – Sunkus darbas jaunųjų ūkininkų Ramūno ir Erikos Bagdonų entuziazmo negesina.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/05

Milijonai įsisavinti. O kur meldinės nendrinukės populiacijos šuolis? (I)

Turbūt daugelis Lietuvoje žino, kad brangiausias pas mus paukštukas – visaip išgarsinta meldinė nendrinukė. Brangus jis ne tik todėl, kad yra itin retas ir saugomas, bet ir pinigine išraiška. Tam skiriami milijona...
2023/12/05

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos uždarymo renginyje – padėkos sektoriaus atstovams

Lietuvos žuvininkystės sektoriaus 2014–2020 metų veiksmų programos įgyvendinimui artėjant prie finišo tiesiosios, Žemės ūkio ministerija pakvietė žuvininkystės sektoriaus atstovus ir suinteresuotas institucijas apžvelgti šios p...
2023/12/05

Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojui skirta 46,4 tūkst. eurų bauda

Vilniaus miesto apylinkės teismas išnagrinėjo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) tirtą baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai kyšininkavimu buvo pareikšti dviem Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojams ir dviem juos papirk...
2023/12/05

Seimas patvirtino 2024 metų valstybės biudžeto projektą

Šiandien Seime patvirtintas Finansų ministerijos parengtas 2024 metų valstybės biudžeto projektas, kuriame didžiausias dėmesys skiriamas švietimo susitarimo įgyvendinimui ir trims Finansų ministerijos (FM) išskirtoms prioritet...
2023/12/05

Paprikos lauke – įdomesnės ir saldesnės

Ar visi esame matę vadinamųjų pomidorinių arba spiralinių paprikų, auginamų lysvėje? Tokių radome Salvinos Kievinienės ūkyje (Panevėžio r., Ramygala): čia paprikos pastaraisiais metais stebino derliumi ne tik šiltnamyje, bet ir lauke. Pa&sc...
2023/12/05

Parama tvarioms ūkių investicijoms

Šiais metais pradėtame įgyvendinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginiame plane (SP) yra nauja intervencinė priemonė „Tvarios investicijos į žemės ūkio valdas“, pagal kurią pirmasis kvietimas tei...
2023/12/05

Klaipėdos rajone pagerbti „Metų ūkis 2023“ prizininkai

Kasmetiniai apdovanojimai „Metų ūkis“ toliau tęsia tradiciją – šiemet buvo įteikti dar trys apdovanojimai prizines vietas pelniusiems ūkininkams, savo veiklą vystantiems Klaipėdos rajone.
2023/12/05

Renovuoti namai kelia naujų idėjų

Naujai renovuoti Kapčiamiesčio (Lazdijų r.) bendruomenės namai jau atidaryti. Ir visa tai pavyko padaryti gavus įvairią paramą. Daugiau nei 60 narių vienijanti Kapčiamiesčio bendruomenė, vadovaujama pirmininkės Ramintos Karauskienės, per 6 metus į...
2023/12/05

Gyvos avys prakartėlėje: tai gyvūnų kankinimas

Gruodžio 2-ąją įvyko „TAI BENT Kalėdų eglės įžiebimas Druskininkuose“. Jame dalyvius linksmino ir Vidas Bareikis, ir lazerių bei ugnies šou, net fejerverkai pokšėjo. Deja, šventėje buvo priverstos dalyvauti ir prak...