Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023
Ashburn +20,3 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 23 Rgs 2023

Brolių ūkyje kvepia uogienė

2022/09/14


Radviliškio rajono Mandeikių kaime prieš septynerius metus uogininkystės ūkį įkūrė broliai Edvinas ir Paulius Slažinskai. Jie deklaruoja 8,2 ha tėvų dovanotos žemės, augina 2 ha braškių ir 2 ha aviečių, likusius plotus paskyrė rapsams ir kviečiams.

parama ukininkams, jaunieji ukininkai, avieciu auginimas Broliai Paulius ir Edvinas Slažinskai avietes pradeda skinti 6 val. ryto.

Padirbėję užsienyje įkūrė ūkį

Sutartinai ūkininkaujantys broliai Edvinas ir Paulius „Ūkininko patarėjui“ pasakojo, kad jie jau 10 metų išvažiuoja keliems mėnesiams padirbėti į užsienį. Uždirbtus pinigus investuoja į savo valdas. Prieš septynerius metus gimtajame kaime įkūrė uogininkystės ūkį.

Ūkio vairininkas 32 m. Edvinas yra baigęs tuometį Aleksandro Stulginskio universitetą, kuriame įgijo miškininko kvalifikaciją. Jis sakė, kad į miškus neįžengė, nes norėjo ūkininkauti ir dirbti tėvų dovanotą žemę. Metais jaunesnis brolis Paulius pritarė Edvino idėjoms ir abu kartu ėmėsi darbų. Edvinas ir Paulius paaiškino, kad turi nedaug žemės, todėl nutarė auginti uogas. Didžiausios investicijos buvo skirtos žemės sklypui paruošti, laistymo sistemai įrengti, gana brangūs braškių daigai ir aviečių sodinukai. Braškės toje pačioje vietoje 3–4 metus duoda derlių, paskui vėl reikia sodinti naujus daigus, o avietės ilgametės, uogas nokina iki 15–20 metų. Braškių daigus ir sodinukus perka iš užsienio.

Broliai augina vasarines ir rudenines avietes. Kai nuskins rudeninių aviečių derlių, visus krūmus nupjaus iki pat žemės, stagarus susmulkins, žiemoti paliks tik neilgus stiebus. Avietės žiedpumpurius krauna pavasarį. Paulius parodė, kaip žiemai paruošė aukštus vasarinių aviečių krūmus: prie tvirtų atramų ištempė metalines vielas ir prie jų prisegė aviečių stiebus, visas ataugas nupjaus ir susmulkins. Gražiai žaliuoja braškės: kai nuskynė uogas, tuoj pat nupjovė senus lapus – braškės žiedpumpurius krauti pradeda jau vasaros pabaigoje.

Skina rudenines avietes

Kai nuvykome į Mandeikių kaimą, Edvinas ir Paulius darbavosi avietyne – jie skynė rudenines avietes. Edvinas pasakojo, kad darbus savo ūkyje sezono metu pradeda ankstyvą rytą: braškių skinti išeina 4 val., o aviečių – 6 val. ryto. Į dėžutes sudėtos ką tik nuskintos aviečių uogos – didelės, tvirtos, kvapios. Svarbu uogų prekinė išvaizda ir kokybė, mat supirkėjai uogas parduoti veža į Taliną. Už aviečių kilogramą ūkininkai gauna po 3,5 Eur. Už braškių kilogramą supirkėjai mokėjo po 3 Eur. Šiemet buvo mažesnis braškių derlius: iš hektaro priskynė 3,5–4 t, o ankstesniais metais derlius buvo didesnis – skynė net 5–6 t/ha. Vasarinių aviečių šį sezoną priskynė 2 t. Rudeninių aviečių uogas nokins iki pirmųjų šalčių, tada suskaičiuos, koks užderėjo jų derlius.

Edvinas paaiškino, kad savo ūkyje užaugintų uogų neveža parduoti į turgų, tam neturi laiko. Nemažai uogų parduoda iš namų, nuolatiniams klientams uogas nuveža tiesiai į namus pagal iš anksto sudarytą sąrašą. Užsakymų sulaukia gana daug, nes žmonės žino, kad brolių užaugintos uogos yra kokybiškos, sveikos, auginamos be chemikalų. Edvinas minėjo, kad braškes ir avietes tręšia organinėmis trąšomis, perka mėšlo granulių, laikosi visų tręšimo terminų. Edvinas įgyvendino du verslo projektus: gavo finansinę paramą arteziniam gręžiniui įrengti ir traktoriui įsigyti. Iš artezinio gręžinio reikiamą vandens kiekį supila į specialias talpas, kad jis būtų šiltesnis ir kad laistomi augalai nepatirtų streso.

Firminė uogienė ir Pauliaus paukščiai

Broliai Slažinskai iš savo ūkyje užaugintų uogų verda braškių, aviečių ir aronijų uogienę. Per sezoną pagamina 2 tūkst. pusės litro talpos stiklainių gardžios uogienės. Paklausa didelė, nuolatinių pirkėjų daug, ne visiems norintiems užtenka tų skanumynų. Didelėje Edvino ir Pauliaus tėvų sodyboje yra jų ūkio centras, netoli namų auga avietės, braškės, aronijos. Per darbymetį, kai skinamos uogos, pasikviečia talkininkų. Edvinas minėjo, kad sunku surasti norinčiųjų dirbti, kaime trūksta darbo jėgos: aplinkui yra keletas ūkių, visi užsiėmę savo darbais, o tie, kurie galėtų ateiti padirbėti, dykaduoniauja ir gyvena iš pašalpų.   Sodybos pakraštyje atskiras plotas skirtas paukščiams. Po medžiais jie turi savo būstinę, yra nemažas aptvaras. Paukščiai – Pauliaus pomėgis. Jis laiko keletą auksinių fazanų, povų, nusipirko ir keletą gražuolių nandu stručių, balandžių, ančių. Paulius pasakojo, kad povų patelės kas antrą dieną deda kiaušinius tuo pačiu laiku – vakare pusę devynių. Atskirame narve apgyvendino povų jauniklius, kuriuos išperėjo kalakutė. Abu broliai džiaugėsi savo veikla, jie patenkinti, kad turi savo ūkį, patys gali planuoti savo laiką ir darbus.

Autorės nuotrauka

2022.09.14

ŪP korespondentė Aldona SIREIKIENĖ

Susijusios temos - skaitykite: jaunieji ūkininkai, parama ūkininkams, avietėsEdvinas ir Paulius Slažinskai

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/22

Po darbo su pacientais – į gėlių plantaciją

Pasvalys („Darbas“). Dar besimokant Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijoje, joniškėlietį Remigijų Laurinčiką traukė biologija ir sodininkystė. Nors gyvenimo keliai ir klystkeliai vaikiną nuvedė į medicinos pasaulį, jaunystės ...
2023/09/22

Prancūzijos mokslininkai vertino Lietuvos eglynų genetinius rodiklius

Tarptautinio projekto FORGENIUS mokslininkai Nicolas Mariotte ir Florence Jean iš Prancūzijos rugsėjo pradžioje lankėsi Lietuvoje ir atliko miško medžių matavimus, rinko mėginius genetiniams tyrimams atlikti. Valstybinė miškų ...
2023/09/22

Ūkininkams – lengvatinės paskolos

Ūkininkai vis dažniau ieško sprendimų, kaip dirbti efektyviau ir tvariau. Tokias tendencijas pastebi Medicinos bankas, kuris bendradarbiauja su INVEGA teikiant lengvatines paskolas žemesnėmis nei rinkos kainomis ūkio subjektams, įskaitant j...
2023/09/22

Gyvensenos medicinos specialistai padės mažinti lėtinių ligų tikimybę

Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) skatinant gydymo įstaigas burti šeimos gydytojo komandas, prie jų jungiasi gyvensenos medicinos specialistai. Jie padeda pacientams formuoti sveiko gyvenimo būdo įpročius ir mažinti tikimybę susirgti lė...
2023/09/22

Dėl savavališkų bendruomenės veiksmų Turto bankas kreipiasi į teismą

Gindamas valstybės interesus Turto bankas (TB) kreipėsi į teismą, prašydamas sustabdyti savavališkus Skaistgirių bendruomenės atstovų veiksmus ir grąžinti valstybei priklausantį turtą.
2023/09/22

Latviją vėl gręžiasi į cukrinių runkelių verslą

Sovietmečiu tvirtas pozicijas cukrinių runkelių auginimo srityje užėmusi Latvija, pastaraisiais dešimtmečiais buvo beveik atsisakę šios žemės ūkio kultūros. Vis tik daugiau nei prieš penkerius metus ryšius su didžiausia...
2023/09/22

Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką laimėjo A. Mikalauskienė – šaltiniai

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo atranką, BNS žiniomis, laimėjo laikinai įstaigai vadovaujanti direktoriaus pavaduotoja Audronė Mikalauskienė.
2023/09/22

Gydomosios augalų vonios

Pastarosios savaitės mūsų kūnams nebuvo lengvos – veiklos darže, sode ir gėlynuose rudenėjant tikrai daugiau nei vasarą. Palepinkime odą, raumenis ir sielą atpalaiduojančiomis, gydančiomis augalų voniomis, pasinerkime į aromatų terapiją.
2023/09/22

Pradėti tvirtinti natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltinynų žemėlapiai

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymu, šiandien išleido įsakymą „Dėl natūralių pievų ir ganyklų, pelkių ir šaltin...