Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024
Columbus +14,3 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 27 Lie 2024

Bulvių gėlė, bet ne daržovė

2023/01/15


Pamatyti vadinamąją bulvių gėlę-medį, kitaip – paprastąjį ožerškėlį tarp Lietuvos augintojų – itin retas atvejis. O jeigu kas nors ir auginęs, žinios apie šią gėlės rūšį dažnokai kuklios. Tad kas gi ta gražuolė švelnaus kvapo kambarinė gėlė, žydinti labai panašiai kaip bulvė, pasiteiravome patyrusios gėlininkės Kristinos BALNYTĖS, Vilniaus universiteto Botanikos sodo vyresniosios botaninių kolekcijų kuratorės, o suradome ją Vilniaus parduotuvėje „Gėlės ir manufaktūra“, po kurios stogu glaudžiasi ne viena retenybė.

Puošni, nors nuodinga

Ožerškėlio (Lycianthes) gentyje priskaičiuojamos 148 rūšys augalų, priklausančių bulvinių šeimai (Solanaceae). Labiausiai paplitusi ožerškėlio rūšis – paprastasis ožerškėlis, tai yra Lycianthes rantonnetii (kitaip – Solanum rantonnetii), liaudyje vadinamas bulvių gėle ar medžiu – dėl neįtikėtino žiedų panašumo.

K. Balnytės duomenimis, tėvynėje, kur šilta ištisus metus (Argentina, Pietų ir Pietryčių Brazilija, Bolivija, Peru, Paragvajus), šie augalai žydi nesustodami, vieni keisdami kitus. Natūralios augimvietės driekiasi pamiškėse, daugiausia priemolio dirvose. Ten sumedėję krūmai, sulaukę 4–5 metų, užauga iki 1,8–2 m aukščio. Mėlynų taurės pavidalo žiedų su geltonu centru skersmuo siekia 3 cm. Vakarais jie užsiskleidžia. Lapai – pailgai arba ovaliai lancetiški, su vos regimu apnašu iš smulkučių plaukelių. Beje, visas augalas yra nuodingas!

Vakarais gražieji ožerškėlio žiedai užsiskleidžia.

„Lietuvoje šis kvapnokai žydintis dekoratyvus vazoninis augalas auginamas namuose ar šiltnamiuose, vasarą gali augti ir žydėti perkeltas į atvirą balkoną ar terasą, platoką lysvę ar konteinerį, jeigu parenkame saulėtą, nuo stipresnių vėjų apsaugotą vietą, – atkreipia dėmesį K. Balnytė. – Mūsų krašte vadinamoji bulvių gėlė žydi tik vasarą, o medelio formos augalo aukštis siekia vos 70–80 cm. Galima formuoti ir kompaktišką, žemą krūmelį. Kartais rudenį, jei spėja sunokti, šis augalas nudžiugina raudonais arba oranžiniais, geltonais apvaliais vaisiais-uogomis, tad reikia jas saugoti nuo mažų vaikų.“

Šį ryškų ir gražų žiedą iš arti namuose nufotografavo vilnietė Edita Mačiulaitienė.

Kokių gi veislių bulvių gėlių galima užsiauginti kambaryje? K. Balnytė paminėjo šias populiaresnes paprastojo ožerškėlio veisles: ‘Blue Fontain’ (sodriai mėlynais žiedais), ‘Royal Robe’ (mėlynais, šiek tiek garbanotais žiedais), ‘White Charles’ (žydi baltai), ‘Variegata’ (žaliai balti margalapiai).

"Charles White"

Netingėkime pernešti

Specialistės patarimu, rudenį paprastąjį ožerškėlį reikėtų laikyti vėsesnėje ir tamsesnėje patalpoje, kurios temperatūra neviršija 5 °C. Tuo metu lapai nukrenta, ir augalą tenka laistyti negausiai.

Pavasarį priešingai – šiuos augalus reikia įnešti į šiltą patalpą, ištįsusias šakeles pakirpti paliekant iki 15–20 cm, ir pradėti gausiau laistyti, tręšti žydėjimą skatinančiomis trąšomis. Persodinama į žemę, sumaišytą su priemoliu ar durpėmis, į kiek didesnį vazoną. „Jeigu oras per sausas, puola erkutės, o jei šalta ir per drėgna, gali apnikti miltligė“, – perspėja patyrusi gėlininkė.

Paprastasis ožerškėlis dauginamas sėklomis pavasarį arba pusiau sumedėjusiais auginiais vasarą. Daiginti tinkamas substratas – iš durpių ir perlito.

 

 

„Rasų“ korespondentė Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ

Gėlių salono „Gėlės ir manufaktūra“ ir Editos Mačiulaitienės nuotraukos

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis