Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Dineta BABARSKIENĖ
ŪP korespondentė  

Česnakų derlius – visu mėnesiu anksčiau

2024/07/10


Šiemet neįprastai anksti raunami žieminiai česnakai. Vienos daržininkės tai jau padarė, kitos ruošiasi rauti artimiausiomis dienomis. Net prityrusios daržininkės stebisi, kad šiemet česnakų derlių reikia nuimti neįprastai anksti – liepos pradžioje.

Skuba rauti, nes jau geltonuoja, džiūsta stiebai, tad bijo, kad pradės skilti galvutės. Tuo, jog jau pats laikas rauti česnakus, įsitikino ir daržininkė Agnė Bučionienė iš Nemajūnų k. (Lazdijų r.), nuėjusi į savo česnakyną. Išrovusi pastebėjo, kad žieminiai česnakai – lengvučiai, o jų šaknys visiškai išdžiūvusios. Iš pradžių daržininkei atrodė, kad, ko gero, šiųmetis žieminių česnakų derlius nebus toks, kokio norėta ar tikėtasi, nes žieminių česnakų galvutės – nedidelės. „Tačiau pačios skiltelės gana stambios“, – nenukabino nosies augintoja.

Tačiau tai, kad liepos 4 d. jau drąsiai buvo galima rauti žieminius česnakus, stebino net ją. „Dėl karščių. Pavasaris buvo labai šiltas. Balandis taip pat buvo neįprastai šiltas“, – „Ūkininko patarėjui“ dėstė A. Bučionienė.

Kiek augina žieminius česnakus, niekada taip anksti jų nerovė. „Visada raudavau liepos pabaigoje ar rugpjūčio pradžioje. Bet taip, kad liepos pradžioje jau visą derlių reikėtų nuimti, nes česnakai jau visiškai išlinkę, nurudę ir tuoj skiltelės ims skilinėti, tai niekada taip nebuvo“, – pasakojo daržininkė.

Neiškentė ir liepos 4-osios vakare visus savo žieminius česnakus nurovė. „Be reikalo „prisiverkiau“. Česnakai labai neblogi. Iš pradžių atrodė, kad bus maži. Išsigandau, galvoju, tiek dirbau – ir nieko. Džiaugiuosi: derlius geras. Nustebusi, kad per tokią sausrą ir taip gerai užaugo“, – džiaugėsi ŪP pašnekovė. Ji pasakojo, kad pirmąjį kartą nuravėjo visą plotą, o antrąjį – tik pusę, nes norėjo pažiūrėti, kaip geriau – ar nuravėti saulės kepinami, ar žolėse augantys, užaugs didesni. „Dabar matau, kad vienodi“, – konstatavo moteris. Jos pažįstama priesmėlyje buvo pasodinusi, nurovė dar anksčiau, tačiau česnakai prasti. A. Bučionienės česnakai priemolyje auginti. Priemolis šiek tiek sulaiko drėgmę. Matyt, tai tiko česnakams. „Dabar galiu pasakyti, kad žieminių česnakų derlius priklauso nuo daug ko – ir nuo sėklos, ir nuo dirvožemio, ir nuo oro sąlygų“, – pastebėjo ŪP pašnekovė. O kokie metai bus, nuspėti sunku. Tad ir kur geriau juos pasodinti – galvosopis. Daržininkė žieminių česnakų nelaistė, nors tvyrojo sausra. Viskas aplink išdžiūvo, bijojo visą šulinio vandenį išnaudoti, tad juos laistė tik lietus, o lietaus Dzūkijoje menkai tebuvę.

„Žemė labai kieta, grumstai. Kai ravėjau, net kauptuko kotas perpus sulūžo, taip sausa. Atrodė, kaupiu asfaltą. O ir dabar, kai kasu, lopetą smeigiu į žemę iš toliau, nes ji labai kieta, o išrauti neįmanoma. Net pažeidžiau keletą galvučių, bet daug gaminu, tai sunaudosiu, neprapuls“, – dėstė moteris.

Žieminių česnakų augintojai jau siūlo savo užaugintą produkciją: 1 kg didelių žieminių česnakų kainuoja 4,50 Eur, vidutinio dydžio – 3,50 Eur. Valgytojai tvirtino, kad tai labai normali žieminių česnakų kaina. O ir pertekliaus nebus, nes ne visi augintojai gali pasigirti geru žieminių česnakų derliumi.

Žieminiai česnakai
Žieminių česnakų derlius nenuvylė. Kitais metais sodins dar daugiau.

 

Agnės BUČIONIENĖS nuotraukos

Viršelio nuotr.: Šiemečiu derliumi Agnė Bučionienė patenkinta. Puiki dovana.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis