Šilauogės dauginamos sumedėjusiais ir žaliaisiais auginiais. Dauginti sėklomis, profesionalūs sodininkai nepataria, nes augalai neišlaiko tėvinių požymių, išsigimsta. Sumedėję auginiai dauginimui ruošiami nukritus lapams vėlai rudenį, žiemą arba anksti pavasarį iki sulčių tekėjimo – galima sakyti, jau pavėlavome arba gerokai per anksti imtis šio būdo. Užtat artėjant vasarai verta pasigilinti, kaip šilauogių krūmai dauginami žaliaisiais auginiais.
Dauginimas žaliaisiais auginiais
Tai galėsite padaryti nuo birželio vidurio iki liepos vidurio. Auginiai įšaknydijami didesnėse daigyklose su rūgščių durpių ir rūgštaus pušyno smėlio mišiniu (1:0,3), šiltnamyje su rūko sistema. Pasiruoškite 10–12 cm ilgio šakelių su 2–3 lapais. Apatinį lapą, pasak specialistų, reikia nupjauti, kitus patrumpinti. Apačioje šakelę nupjaukite įstrižai iškart po akute, o viršuje – tiesiai, per 0,5 cm virš akutės. Šakeles susmaigstykite į substratą ir stebėkite, kad šiltnamyje laikytųsi apie 20 °C šiluma ir drėgmės lygis ore būtų aukštas.
Pradėjus auginiams šaknytis, kad geriau žiemotų, patariama rudenį juos patręšti 0,08 proc. kompleksinių kalio ir fosforo trąšų tirpalu. Į vazonėlius bus galima persodinti kitą pavasarį, tada jie pilnai įsišaknys. Žiemą augalus nesunkiai ištvers nešildomame šiltnamyje, tik teks juos mulčiuoti pjuvenomis.
Dauginimas sumedėjusiais auginiais
Sumedėję auginiai ruošiami iš vienmečių pieštuko storio ar kiek plonesnių stiebų ne augimo metu – nukritus lapams vėlai rudenį, žiemą arba anksti pavasarį iki sulčių tekėjimo. Laukiant tinkamo meto dauginti, stiebai laikomi vėsiai, 1–5 °C temperatūroje, apipilti drėgnomis pjuvenomis, kiminais ar smėliu.
Šildomame šiltnamyje sumedėjusius auginius galėsite pasodinti balandį, o nešildomame – gegužę, po šalnų.
Dauginimui ūgliai dalijami į 10–12 cm ilgio auginius su 4–5 pumpurais. Į dauginimo indelius sodinami taip, kad paviršiuje liktų vienas trečdalis auginio ilgio su 1–3 pumpurais. Tarp audinių būtina palikti 5 cm atstumus, sako sodininkai. Substrato sluoksnis turi būti 15–20 cm, o apačioje įrengtas drenažo sluoksnis iš žvyro ir smėlio.
Sumedėjusių auginių įšaknydijimui specialistai rekomenduoja naudoti 1,5 karto didesnę stimuliatorių koncentraciją nei dauginant žaliaisiais auginiais. Visos kitos sąlygos panašios kaip ir žaliesiems auginiams, tik nereikia tokios didelės santykinės oro drėgmės.
Pasodinus auginius, iš pradžių palaikoma maždaug 15 °C temperatūra, po 7–10 dienų reikalinga 18–21 °C šiluma. Optimali substrato temperatūra yra 22–26 °C.
Seno krūmo „atjauninimas“
Pasitaiko, kad ilgainiui šilauogių krūmai išauga aukšti, o apačioje nei šakų, nei atžalų nėra. Tokiais atvejais sodininkai pataria pagrindinių šakų netrumpinti, laikinai jas palikti. Pavasarį šaknys išleis naujų ūglių, kurie sudarys kitų metų krūmo pagrindą (skeletą). Taigi vėliau senas, mažai produktyvias, sutankėjusias šakas bus galima drąsiai išgenėti.
Beje, iš naujų šakų ateityje galėsite krūmą padauginti sumedėjusiais arba žaliaisiais auginiais.
„Rasų“ informacija
ŪP redakcijos archyvo nuotr.
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.