Columbus +5,6 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 26 Grd 2024
Columbus +5,6 °C Rūkas
Ketvirtadienis, 26 Grd 2024

Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė 

Darbštuolės ištaiko progą pririnkti gėrybių

2023/07/29


„Medus brangs“, – tokia pranašystė sklinda Lietuvoje beveik kiekvieną medunešio sezoną. Sklido ir praėjusį pavasarį. Pranašauta, kad dėl jo, šalto, bitės nepaims nektaro. Kaip šiųmetį medunešį apibūdina bitininkai ir ar jie už medų prašo daugiau nei pernai?

Medaus daugiau nei pernai

„Šįmet prisukau daug medaus. Pirmojo sukimo medus – atsineštinis. Jis yra iš nektaro, kurį bitės surinko iš įvairių pavasarį žydinčių augalų, daugiausia – iš žieminių rapsų. Todėl baltas, nekvepia. Kai žydėjo obelys, vyšnios, turbūt bitės iš jų žiedų nepaėmė nektaro, nes buvo per šalta. Baltą kaip kiaulės taukai rapsų medų labai dievina vokiečiai. Rapsai visur Lietuvoje paplitę. Jie plyti už pusės kilometro nuo mūsų sodybos. Alkanos bitės iki žydinčių rapsų, kitų augalų įveiktų net 3–5 kilometrus, – „Ūkininko patarėjui“ pasakoja 15 bičių šeimų savo sodyboje laikantis Vitas Daniliauskas iš Antkalniškių kaimo, Plokščių sen., Šakių r. – Antrojo sukimo medus kvepėjo! Mat nektaras rinktas iš pievų žolelių ir liepų. Pavasarį prognozuota, kad medus brangs. Bet nebrango. Šakių krašto turguje pusė litro medaus kainuoja 4–5 Eur, o kilogramas – 6–7 Eur.“

Pašnekovas teigia šįmet prisukęs daugiau medaus nei pernai. Pasak jo, taip turbūt nutiko paklusus taisyklei keisti bičių motinėlę kas trejus metus. Avilyje laiku pakeitus motinėlę, bitės mažiau spiečia arba visai nespiečia. Todėl prineša daugiau medaus.

Lietus nulijo ne visą nektarą

„Pavasaris buvo siaubingas: šaltas, vėjuotas! Vis tiek valandą kitą pasirodė saulutė – bitės rinko nektarą. Labai žydėjo sodas. Bitės lankė ir plukių, lazdynų, ąžuolų, beržų, pušų, eglių žiedus. Deja, žemėje, kuri pavasarį buvo labai gražiai suarta, supurenta, dabar – vien piktžolės. Matyt, ūkininkas ten, kaip ir ankstesniais metais, pasėjo grikius ar žirnius, pupas, bet šie augalai dėl sausros nesudygo arba sunyko. Tad nežydėjo. Pernykštis pirmasis medunešis buvo geresnis nei šių metų. Pavasarinis medus dažniausiai būna šviesus. Kai turguje prekiavau medumi – dabar juo prekiauja sūnus, – dauguma žmonių užsiprašydavo pavasarinio medaus. Jis ne veltui labai vertinamas: jame vitaminų daugiau nei vėlesnio medunešio meduje. Saulė stipriausia pavasarį, todėl ir pavasarinis medus geriausias. Kai žydi liepos ir grikiai, šių augalų mišinio medus taip pat būna labai geras“, – ŪP teigia kaunietė Ona Bloznelienė, 40 bičių šeimų laikanti šalia miško esančioje gimtojoje sodyboje Pratkūnų kaime, Kruonio sen., Kaišiadorių r. Moters nenuvylė ir antrasis medunešis. Juk, pasak jos, gausiai žydėjo baltieji dobilai, liepos. Dobilai šįmet baisu kaip žydėjo – itin gausiai. Antrasis medunešis nukentėjo dėl lietaus. Mat vienų liepų žiedų nektarą nulijo mažiau, kitų – daugiau. Plačialapės liepos žydi anksčiau nei mažalapės. Be to, jų žieduose nektaro mažiau nei mažalapių liepų žieduose. Pernai liepinio medaus buvo daugiau nei šįmet.

O. Bloznelienė labiausiai vertina ne avilio magazino, o lizdo korių medų. Šeimos poreikiams pasilieka kibirą lizdinio medaus, išsukto pasibaigus medunešio sezonui – liepos pabaigoje, kai beveik nėra žiedų.

Geriau labdarai nei pusvelčiui

„Sezonas geras: visos bitės išgyveno, medaus daugiau nei pernai. Jau du kartus jį sukau. Pirmojo sukimo medus – daugiausia iš kiaulpienių, kitų pievos augalų. Antrojo sukimo medaus yra daugiau nei pirmojo. Jis labai gražus – rausvas: daugiausia surinktas iš aviečių žiedų nektaro. Aviliai stovi miške ir šalia jo, aplink plyti nedirbama žemė. Sau pasilieku daugiau miško – lipčiaus – medaus. Jį suku liepos pabaigoje. Nemažai žmonių prašo lipčiaus medaus. Viena sveikuolė iš Gargždų tikino, kad jis vertingiausias“, – ŪP sako 12 bičių šeimų savininkas Antanas Kruopys iš Nerimdaičių kaimo, Nevarėnų sen., Telšių r.

Bitininkas susirūpinęs, kaip, pasak paties, teks iškišti medų. „Vieną turgelio dieną pardaviau tik du puslitrius medaus. Jį parduodančių bitininkų tąkart buvo daugiau nei perkančiųjų, o iš 20 prekeivių – 5 bitininkai. Už medaus puslitrį prašėme 4,50 Eur. Kas pigiau parduoda, gauna velnių. Medaus supirkėjai už jį duoda tik 2 Eur/kg. Geriau labdarai medų skirsiu, negu už tiek parduosiu“, – apmaudo neslepia A. Kruopys.

Gražvydas Rakauskas iš Raudondvario, Kauno r., šešiose vietose laikantis 150 avilių, didmiesčio ūkininkų turgelyje už 100 g bičių duonelės prašo 4,50 Eur, už tiek pat žiedadulkių – 3 Eur. Pusę litro rapsų medaus parduoda už 4 Eur, tokį pat kiekį liepų bei pievų žiedų nektaro mišinio medaus – už 5 Eur, kilogramą ne rapsų medaus – už 7 Eur. Kilogramas medaus telpa į trijų ketvirčių – 750 ml – talpos stiklainį. „Vien liepinio ar vien kito augalo medaus nebūna“, – ŪP tvirtina G. Rakauskas. Jis patenkintas šiųmečiu medunešiu. Primena, kad vienoje Lietuvos vietovėje sezonas gali būti geresnis nei kitoje. Geriausia, kai medunešis be ilgų pertraukų – kai aviliai stovi vietoje, kurioje vienus žydinčius augalus keičia kiti. Pavyzdžiui, ten, nužydėjus blindėms, pražysta avietės.

Brangti negali

„Pernai, regis, pavasaris buvo vėlyvesnis nei šiųmetis, bet pirmasis medunešis buvo geras. Jis geras ir šįmet, nors pavasaris buvo šaltas, sausas. Dėl šalto oro augalai neskyrė nektaro. Jo neskiria, kai oro temperatūra žemesnė nei 15 °C. Šių metų pavasarinį medų buvo sunku išsukti, nes dėl sausros jo drėgmė buvo 14–15 proc. Kai ne per sausa, medaus drėgmė būna 17–18 proc. Bet kasmet susikeičia medunešiui palankios ir nepalankios dienos. Gražios dienos kompensuoja blogas. Pavyzdžiui, šių metų gegužės pradžia buvo prasta, bet graži pabaiga ir birželio pradžia“, – ŪP aiškina 40 bičių šeimų prižiūrintis Donatas Lučunas iš Kalnaberžės, Surviliškio sen., Kėdainių r. Pasak jo, gebantiems bitininkauti nėra prasto sezono. Jie kiekvienam medunešiui paruošia stiprias – nektarą renkančias – bites. Pavyzdžiui, norėdami, kad bitės būtų stiprios gegužės pabaigoje, žydint žieminiams rapsams, rūpinasi, kad bitės kuo geriau peržiemotų, stengiasi kuo anksčiau į avilius įdėti rėmelius, kad kuo anksčiau būtų korių ir į juos jauna motinėlė pridėtų perų. Taip pasiekia, kad daugiausia bičių avilyje būtų žydint žieminiams rapsams. Panašiai stiprias bites ruošia liepų žydėjimui.

„Bėda, kad, žydint liepoms, dažnai lyja. Todėl bitės nelabai ką iš jų parneša: lietus išplauna nektarą. Šie metai gali būti lipčiaus medaus. Mat miškas ūžia nuo bičių dūzgimo. Šįmet lenkai suka labai tamsų – lipčiaus – medų. Kasmet girdime, kad medus brangs. Šis sezonas eilinis: nėra ypač geras, bet ir neprastas. Jau trečią kartą suku medų. Jį parduodu už 4,50 Eur/kg“, – atskleidžia kalnaberžiškis. Pasak jo, Lietuvoje daug bitininkų. Didžiausia jų problema – medų parduoti. Lietuviškas medus superkamas labai pigiai – maždaug po 2 Eur/kg. Jį nukonkuruoja pigus atvežtinis, įtartinos kokybės medus.

 

Autorės nuotrauka

Titulinėje nuotr. – Gražvydas Rakauskas. Jo rankose – bičių duonelė ir liepinis bei pievų medus

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis