Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024
Columbus +15,9 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 8 Rgs 2024

Daržininkai viliasi, kad jų nepasivys pienininkų likimas

2023/04/11


ŪP korespondentė Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ. – Dalis Lietuvos daržovių augintojų pernai labai nukentėjo dėl didelių elektros ir dujų kainų. Kai kurie skubėjo naująjį derlių parduoti iki metų pabaigos, kad nereikėtų elektros eikvoti jį tvarkant ir sandėliuojant likusią žiemą bei pavasarį. Dabar elektra atpigusi, tačiau galbūt vėl brangs.

Skubėjo parduoti

„Negaliu skųstis, kad pernai mūsų ūkis nukentėjo nuo didelių elektros kainų. Buhalterė sudarė palankią elektros tiekimo sutartį – 10 ct/kWh. Tačiau pažįstu ūkininkų, kurie labai nukentėjo. Vienas iš jų rugpjūtį, kai reikėjo sandėlyje vėsinti daržoves, už to mėnesio elektrą sumokėjo 15 tūkst. Eur – beveik 10 kartų daugiau nei užpernai. Daržovių ūkyje elektros reikia ne tik sandėlyje palaikyti tam tikrą temperatūrą, drėgmę. Juk įjungta ir bulvių šveitimo, kitų daržovių valymo, fasavimo įranga. Didelių pernykščių elektros kainų išgąsdinti daržovių augintojai kreipiasi dėl paramos saulės elektrinėms statyti, – „Ūkininko patarėjui“ pasakoja ūkininkė Renata Ambraziūnienė iš Juodžių kaimo, Vilkijos sen., Kauno r. – Mūsų 25 ha ūkio pagrindas yra 7 rūšių salotos. Auginame ir moliūgų, salierų, bulvių, petražolių, kitų daržovių, taip pat grūdinių kultūrų. Pernai stengėmės svogūnus parduoti iki metų pabaigos. Juos atidavėme prekybos centrams už 30 ct/kg. Geriau daržoves parduoti pigiau, negu kaštuotis jas sandėliuojant ir mokant mokesčius už įdarbintus žmones, kurie jas ilgesnį laiką tvarko. Dabar mūsų sandėliai tušti.“

Lietuvoje svogūnai 3 kartus brangesni nei pernai tuo pačiu laiku.

Speičia į kampą

R. Ambraziūnienė teigia su vyru Dariumi pagalvojantys apie saulės elektrinę – turbūt statysis, nors ir brangiai atsieis. „Išsimokėsime paskolą už elektrinę, bet ji bus ūkio! Sava elektrinė – viltis. Kitu atveju pakelk rankas, ir viskas... Brangiai mokėdamas už elektrą, neturėsi už ką nei darbininkų samdyti, nei trąšų įsigyti. Pernai kompleksinės trąšos pabrango 3 kartus – kainavo 1 500 Eur/t, dabar atpigo – kainuoja apie 1 tūkst. Eur/t. Nelogiškos, pernelyg didelės ir detalių kainos. Ūkininkas priklauso nuo visko – gamtos (kartą kruša per valandą lyg botagu nudaužė 7 ha salotų), prekybininkų (baudos gresia, jei jiems nepristatai sutarto daržovių kiekio), firmų vadybininkų (kai jie sužino, kad techniką perki su parama, iškart jos kaina šoka į viršų)“, – piktinasi R. Ambraziūnienė.

Pasak ūkininkės, jei valdininkai atsistotų į ūkininko guminius batus, tuomet nei patys speistų jį į kampą, nei kitiems leistų tai daryti. „Sėdime „ant paskolų“, o miestiečiams išaiškinta, kad turime milijonus kainuojančius traktorius.“

Kas iš to?

„Rudenį skaudžiai atsiliepė elektros kaina, dabar galima kentėti. Į mūsų ūkio sandėlį telpa 1 400 t bulvių. Pernai jų ventiliacija ir vėsinimas iki 6 °C temperatūros rugpjūtį, rugsėjį, spalį atsiėjo maždaug po 7,5 tūkst. Eur. Taigi, už elektrą kas mėnesį teko atiduoti beveik pusantro vilkiko bulvių. Bijodami pritrūkti apyvartinių lėšų, didesnę dalį bulvių pardavėme rudenį. Nuo lapkričio elektros kaina krito, – mena 50 ha ūkio šeimininkas Rolandas Andrulis iš Pėdžių kaimo, Pelėdnagių sen., Kėdainių r. – Dabar už elektrą mokame 13 ct/kWh. Per metus sandėlyje sunaudojame 15 tūkst. kWh. Dabar naudojame tik vieną jo kamerą: bulvės vėsta ir yra vėdinamos tik joje. Kai už elektrą mokėjome 50 ct/kWh, planavome statytis saulės elektrinę. Tačiau kas iš to, jei ją pasistatęs negalėsi elektros tiekti į tinklą? Mat iki ūkio „ateinančios“ elektros galia maža – tik 10–20 kWh.“

Augins tiek pat

Galbūt pašnekovas šį pavasarį sodins mažiau bulvių nei pernykštį? „Sodinsime tiek pat, vildamiesi, kad viskas bus gerai. Ūkininkas iš paskutiniųjų tuo tiki. Stumiasi į priekį, įveikdamas sunkumus. Ūkininkauju nuo 1992 m., nenorėčiau ūkio atsisakyti. Daržininkams dar nėra taip blogai, kaip pienininkams. Kaip jiems pragyventi, už pieną gaunant 15 ct/kg, kai vandens butelis kainuoja eurą?! Kodėl Lietuvos valdžia negalvoja apie šalies žemės ūkio ateitį? Galbūt ji nori nustekenti, sužlugdyti pienininkystę? Nejaugi pieną ir jo produktus pirksime iš kitos valstybės? Lietuva visada buvo žemdirbių kraštas... Kažin kodėl Lenkijos vyriausybė nežlugdo savo pienininkų ir pas juos iškeliauja Lietuvos karvės“, – sako R. Andrulis.

Šįmet tiek pat bulvių, morkų, kopūstų, pomidorų, kitų daržovių kaip pernai redakcijai teigia auginsiąs ir Mantas Andrijauskas iš Ilgakiemio, Kauno r. „Daržovių kaina pakilo, todėl atsiperka jų auginimo kaštai. Vis dėlto ji pakilo ne tiek, kiek pabrango energetika. Ką užauginame 5–6 ha, parduodame Kauno ūkininkų turguje ir mobiliuosiuose turgeliuose už 20 proc. didesnę kainą nei anksčiau. Pavyzdžiui, pernai tuo pačiu metu morkas, kopūstus, bulves pardavėme už 80 ct/kg, dabar už jas prašome 1 Eur/kg. Pardavimai sumažėjo 30 proc., todėl daugiau kainų nedidinsime. Pernai už elektrą mokėjome 28 ct/kWh, dabar mokame 13 ct/kWh“, – sako M. Andrijauskas.

Pašlijo sveikata

„Vyro sveikata labai sušlubavo dėl sunkaus darbo ūkyje. Na, ir kas, kad kombainą turime – vis tiek tenka maišus su daržovėmis kilnoti ir kitaip fiziškai dirbti. Sandėlyje, kuriame morkos, bulvės, kopūstai, palaikoma 5 °C temperatūra. Pernai už tam sunaudotą elektrą per mėnesį mokėjome apie 600 Eur. Tuomet jos kaina buvo 27 ct/kWh. Dabar, kai jos kaina 18 ct/kWh, kas mėnesį mokame apie 400 Eur, – aiškina Lina Romancovienė iš Žaslių, Kaišiadorių r. Ji su vyru įvairias daržoves pernai augino 10 ha žemės plote. Jas dažniausiai parduoda Vilniaus turguje, mobiliuosiuose turgeliuose. Pasak ūkininkės, ten bulvių, kopūstų kainos pakilusios iki 1,20 Eur/kg. „Prieš 8 metus bulves turguje pirko maišais. Dabar taip nėra, – apgailestauja ji. – Prekybos tinklai piktnaudžiauja, todėl jiems nebetiekiame bulvių. Jie akcijas daro ne iš savo kišenės. „Maxima“ mūsų bulves per akciją pardavė už 19 ct/kg, o mes jas tuomet turėjome laiku tiekti, gaudami 7 ct/kg. Valdžia nesirūpina ūkininkais. Ji turėtų įsikišti į rinką – neleisti, kad ūkininkai už pieną gautų 24 ct/l ar mažiau, o parduotuvėje jis kainuotų beveik 2 Eur/l.“

Daržovės nepigs

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje,

„Ūkininko patarėjas” Nr. 40, 2023 m. balandžio 8 d.

Laikraštis „Ūkininko patarėjas” parduodamas visuose didžiuosiuoe prekybos centruose, Lietuvos pašto skyriuose.

Taip pat laikraštį galite prenumeruoti „Ūkininko patarėjo” redakcijoje el. paštu: platinimas@up.lt, tel. +370 603 75 963 arba

https://ukininkopatarejas.lt//katalogas/popieriniu-leidiniu-prenumerata/, www.prenumerata.lt, www.prenumeruoti.lt, www.prenumeruok.lt bei Perlo terminaluose.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis