Nei piktžolių, nei kenkėjų
„Pakeltose lysvėse patogiau auginti visas daržoves, nes piktžolių pridygsta nedaug ir beveik nereikia ravėti, – atkreipė dėmesį Ž. Čiuladienė. – Ne tik braškių, morkų, žirnių, pupelių, česnakų, svogūnų, bet ir bulvių derlius pakeltose lysvėse subrendo ne menkesnis nei įprasta. Nei graužikai, nei kolorado vabalai jų nelankė, nes beveik visur lopinėliais auginame tabaką ir serenčius, padedančius išvengti kenkėjų ir ligų. Kurkliams ir kitiems vabalams nepatinka geltonai žydintys, aitraus kvapo augalai.“
Kai prieš kelerius metus šeima atsikraustė į naują namą, iš pradžių šiltnamyje, kurį pasistatė ir augino pomidorus, agurkus, paprikas, buvo baltųjų muselių ir skruzdėlių. Jos išnyko pasėjus tabako. Šio augalo sėklų dėžutes elektrėniškiai palieka lysvėse ir žiemai: taip kasmet jų prisisėja vis naujų.
Įdomu tai, kad Ž. Čiuladienė liepos pradžioje į tarpus tarp svogūnų ir česnakų prisėjo burokėlių. Netrukus česnakų ir svogūnų derlių nuėmė, o likę augti burokėliai vėliau subrendo dideli ir sultingi.
Nuraškę sunokusias pupeles ir žirnius, rugpjūtį elektrėniškiai pasėjo baltųjų ilgašaknių japoninių ridikų (vadinamųjų „daikonų“) ir juodųjų ridikų. Rudenį jų gaivios salotos su majonezu – vienas mėgstamiausių šeimos pagardų.
Kanapių lukštų mulčias
„Norėjosi smulkaus ir šviesesnio mulčio, o grikių lukštų mulčias mums pasirodė pernelyg tamsus, užtat pasirinkome kanapių, – pastebėjo Ž. Čiuladienė. – Grikių lukštus gali nupūsti vėjas, o kanapių lukštų mulčias tarsi užklijuoja žemę, netgi patartina jo nebarstyti prie pat daigo. Kai parsivežėme jo iš Vilniaus, apibarsčiau braškes ir rožes, hiacintus – ir drąsiai galiu pasakyti, kad ir kenkėjai apsiramino, ir žliūgės iš tų lysvių dingo.“
Palepina vandeniu ir mielėmis
Sausringą sezoną neišvengiama buvo daržoves laistyti, tam įrengta speciali sistema, kai naudojamas tvenkinuko vanduo.
Daržovėms tręšti ši šeima nenaudoja jokių cheminių trąšų, jas laisto paukščių mėšlo granulių skiediniu. Augalines daržo atliekas kompostuoja su vandeniu, o paskui jas irgi naudoja kaip natūralią trąšą.
Agurkus, pomidorus ir paprikas laisto mielių ir cukraus skiediniu. 1 litrui vandens naudoja 30 g džiovintų mielių, deda 4 šaukštus cukraus ir paraugina 4 valandas. 1 litrą to tirpalo praskiedžia 5 litrais vandens, tada minėtas daržoves laisto dukart per sezoną, o raško ir lapkričio mėnesį.
Žibutės ČIULADIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos