Nuo senų laikų Pietų Amerikoje ilgakotis dygmoliūgis (Cyclanthera pedata, Achocha, Caihua, Caygua, Cayua, Korila, Wild Cucumber) augo Andų kalnuose, Centrinės ir Pietų Amerikos neotropinio regiono miškuose, netgi 3 km aukštyje. Ši laukinė forma vėliau sukultūrinta ir paplito plačiau po pasaulį, pasiekė mūsų kraštą.
Šis Lietuvos sąlygomis negalintis žiemoti moliūginių šeimos augalas subrandina žalius paprikos formos vaisius, pasižyminčius švelniu agurko poskoniu. Kol jauni, valgomi netgi stiebai ir lapai (panašūs į agurko lapus, tik karpytais pakraščiais). Ilgakočio dygmoliūgo spygliukai, ypač matomi augimo pradžioje, iš tiesų visai neduria. Žiedai smulkūs, balsvi.
Amerikos mokslininkų studijose teigiama, kad ilgakočių dygmoliūgių sultyse randama įvairių žmogui naudingų medžiagų – kalcio, vario, kalio, geležies, fosforo, magnio ir kitų. Dygmoliūgiai padeda mažinti cholesterolio kiekį kraujyje, rekomenduojami hipertonikams, aterosklerozės profilaktikai, virškinimo sistemai reguliuoti, lengvai laisvinti vidurius, o piene išvirtų ankščių nuoviras Pietų Amerikoje tradiciškai naudojamas tonzilitams malšinti.
Ilgakočiai dygmoliūgiai „Žolynų namuose“ auginami trečius metus. Kad subrandintų derlių, reikia bent trijų mėnesių pakankamai šiltų sąlygų. „Žolynų namuose“ jie daiginami puodeliuose kaip ir arbūzai, o paskui persodinami į nuolatinę vietą. Naudojamos sėklos iš pernykščio derliaus, išgliaudenus padžiovintas ankšteles. Ypač tam tinka anksčiausiai užmegzti vaisiai.
Tiesiai į dirvą sėjami tik žaliajai masei skirti dygmoliūgiai, nes neužtenka laiko vaisiams prinokti.
Dygmoliūgius pravartu mulčiuoti, tarkim, nupjauta žole, šienu, pjuvenomis, ir, žinoma, prireikus palaistyti.
Vaisiai subręsta rugpjūčio pabaigoje–rugsėjo pradžioje. O jeigu šalnos vėlyvos, dar dygmoliūgių galima rasti ir spalio pirmoje pusėje. Lapams nukritus, pasimato ir anksčiau nepastebėtų vaisių.
„Naršant po vijoklinį dygmoliūgį tenka apsiginkluoti kantrybe, nes jo vaisiai auga taip pasislėpę, kad užmetus akį gali atrodyti, jog jų beveik nėra, o iš tikrųjų jų slypi daugybė, – perspėjo R. Buslavičienė. – Iš tiesų dygmoliūgis – derlingas augalas.“
Jauni dygmoliūgiai kaip agurkėliai gali būti naudojami užkandžiams. Kol maži, dygmoliūgiai būna su minkšta mase viduje, vėliau baltos sėklelės bręsta ir pajuosta, o pats vaisius tampa tuščiaviduris. Sumaltos sėklos vartojamos kaip vaistinis preparatas. Išskobus sėklas, dygmoliūgius galima troškinti, įdaryti ir kt.
Rasos BUSLAVIČIENĖS ir 123rf nuotraukos
Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos