Ashburn -0,6 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023
Ashburn -0,6 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023


Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ
ŪP korespondentė
 

Daržovių kainų kebeknė

2023/09/11


Lietuvos daržovių prekinių ūkių savininkai nepatenkinti produkcijos supirkimo kainomis. Jie teigia, kad kainas diktuoja prekybos tinklai, kurie esą bulves, daržoves neretai parduoda už 2–3 kartus didesnę kainą, nei pirko. Kaip yra iš tiesų? Į šį ir kitus klausimus apie šalies parduotuvėse parduodamas daržoves atsako dviejų didžiausių prekybos tinklų atstovai – „Maxima“ Pirkimų departamento direktorius Marius TILMANTAS ir „IKI“ Komunikacijos skyriaus vadovė Vaida BUDRIENĖ. Juos kalbina „Ūkininko patarėjo“ korespondentė Jolanta KAŽEMĖKAITYTĖ.

Kuriomis – atvežtomis iš svetur ar mūsų šalyje užaugintomis – daržovėmis (bulvėmis, burokėliais, kopūstais, morkomis, svogūnais) pastaraisiais metais daugiausia prekiaujama jūsiškiame prekybos tinkle?

Marius TILMANTAS (M. T.): Dabar pagrindinės naujojo derliaus šviežios daržovės – bulvės, kopūstai, burokėliai, prieskoninės žolelės – mūsų prekybos tinklo lentynas pasiekia iš vietinių augintojų, būtent lietuviškam asortimentui teikiame pirmenybę. Pavyzdžiui, burokėlius klientai mūsų tinkle gali įsigyti tik lietuviškus.

Vaida BUDRIENĖ (V. B.): Sezono metu įprastai prekiaujame lietuviškomis pagrindinėmis daržovėmis. Dabar bulvės, burokėliai, svogūnai – tik lietuviški. Kopūstai, morkos daugiausia – taip pat lietuviški.

Lietuvoje užaugintos bulvės kainuoja 89 ct/kg, 99 ct/kg, akcijos metu – 39 ct/kg, 59 ct/kg. Dabar jos superkamos po 30–39 ct/kg.

Prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse dabar vyrauja morkos, svogūnai, kurių kilmės šalis – Lenkija. Kas lemia, kad pirmenybę teikiate įvežtinėms ar vietinėms daržovėms: ūkininkų, kitų daržovių pardavėjų siūloma kaina, paklausa ar kitokie kriterijai?

M. T.: Mūsų pirkėjai ypač vertina vietinių ūkininkų produkciją dėl jos kokybės ir šviežumo. Prekybos tinklo ilgametė partnerystė su šalies ūkininkais leidžia užtikrinti, kad mūsų pirkėjus pasiektų gausus, aukštus kokybės reikalavimus atitinkantis Lietuvoje užaugintas derlius ir jo mūsų pirkėjams nepritrūktų. Tačiau, žinoma, prekybos tinklo asortimente turime tam tikrų vaisių, daržovių ar uogų ir iš kitų šalių.

V. B.: Visada pirmenybę teikiame vietos augintojams, su kai kuriais jau dirbame daugiau nei 30 metų. Pirkėjai itin vertina tai, kad išauginta Lietuvoje ir, žinoma, taip sutrumpėja tiekimo grandinė.

Kaip sekasi bendradarbiauti su Lietuvos daržovių augintojais: ar tenkina jų teikiamos produkcijos kokybė, kiekiai, prašoma kaina ir pan.?

M. T.: Ilgametė partnerystė su vietos augintojais mūsų tinklui padeda užtikrinti kuo patrauklesnes lietuviškų daržovių bei vaisių kainas ir aprūpinti pirkėjus pakankamu jų kiekiu. Tad belieka laukti palankių orų ir gausaus, kokybiško derliaus, kurį galėtume pasiūlyti mūsų klientams.

V. B.: Su šalies ūkininkais kalbamės kone kasdien: aptariame produkcijos kokybę, kainas, kiekius. Neretai kreipiasi smulkūs ūkininkai, kurių visas turimas produkcijos kiekis patenkintų mūsų savaitinį poreikį. Tad, nors ir norime skatinti smulkiuosius, negalime rizikuoti ir 52 savaites dirbti su 52 skirtingais ūkiais. Jeigu neužtikrinsime kiekių savo prekybos salėse, pirkėjas, neradęs prekių, negrįš pas mus.

Jei, tarkime, Lenkijos ūkininkai už svogūnus, kitas daržoves prašo mokėti vos keliais centais mažiau negu Lietuvos daržovių augintojai, kam teikiate pirmenybę – iš kurių jas perkate ir kodėl?

M. T.: Vaisių ir daržovių kainos labai priklauso nuo sezono, derliaus dydžio, augintojų darbo ir logistikos kaštų. Šių produktų transportavimas iki parduotuvių lentynų daro didelę įtaką kainai. Todėl pigiausi vaisiai ir daržovės yra iš vietinių – Lietuvos arba kaimyninių šalių ūkių. Brangiausia yra parskraidinti egzotiškų vaisių iš Azijos ir Pietų Amerikos šalių.

V. B.: Kaskart individualiai vertinime bulvių ir daržovių visumą (kilmės šalį, kokybę, dydį, pirkimo kainą). Visada ieškome kompromiso su Lietuvos daržovių augintojais. Mūsų prioritetas – pirkėjui pasiūlyti geriausią lietuvišką produktą, kurį jis labai vertina.

Kodėl šiuo metu Lietuvoje užaugintų daržovių kainos prekybos tinklų parduotuvėse yra daug didesnės nei pernai, nors jų supirkimo kainos vos keliais centais didesnės arba net mažesnės nei prieš metus? Antai pernai rugpjūčio viduryje lietuviškos morkos buvo superkamos po 38–40 ct/kg, šiemet – po 38–42 ct/kg, tačiau parduotuvėse pernai jos kainavo apie 70 ct/kg, o šiemet – 1,20 Eur/kg ir 1,09 Eur/kg. Lietuviški trumpavaisiai agurkai dabar superkami po 65–75 ct/kg, pomidorai – po 70–90 ct/kg, o parduodami už dvigubą ar didesnę kainą. Švieži kopūstai neseniai buvo superkami beveik po tiek pat kaip pernai, tačiau parduodami dvigubai brangiau nei pernai – po 1,29 Eur/kg?

Dabar naujojo derliaus vietiniai kopūstai superkami po 30–44 ct/kg, o parduodami po 99 ct/kg.

M. T.: Derybos su vietiniais tiekėjais yra kasdienis mūsų darbas. Deramės, kad galėtume pirkėjams užtikrinti kuo mažesnę lietuviškų daržovių ir vaisių kainą, ją peržiūrime. Todėl, prasidėjus naujam derliui, kainos mūsų tinkle nuolat mažėja. Pavyzdžiui, pernai tuo pačiu laikotarpiu plautoms morkoms padarėme akciją – jomis prekiavome po 49 ct/kg. Šiemet vieną savaitę morkos mūsų tinkle kainavo tiek pat. Tiesa, nors bulvių kaina šiemet didesnė nei pernai, siekdami patenkinti pirkėjų poreikius, ją sumažinome. Šiais metais lietuviškų bulvių kilogramas akcijos metu kainuoja 0,39 ct/kg. Pernai jų kaina pritaikius nuolaidą buvo 49 ct/kg.

V. B.: Prekybos tinklams tiekiamas prekes reikia ir atitinkamai supakuoti, suženklinti, atrinkti atitinkančias aukščiausios kokybės parametrus. Tai didina parduodamos produkcijos savikainą. Ir, žinoma, 21 proc. PVM taikome net bulvėms, kitoms daržovėms. Neretai prekiaujame su nuliniu ar neigiamu antkainiu. Labai dažnai rengiame „agresyvias“ akcijas, kad pirkėjai įsigytų šių produktų už kuo palankesnę kainą.

Galbūt bulvių, kitų daržovių supirkimo kainą siūlote jūs, prekybininkai?

V. B.: Tiekimo kainą siūlo augintojai.

 

Autorės nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Kol kas daugelio prekybos centrų parduotuvėse morkos, paprikos, svogūnai – lenkiški, česnakai – kiniški.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Darbo užmokestis: statistika ir gyvenimas

Lietuvos ekonomika ir net viešasis sektorius jau dabar susiduria su dirbančiųjų trūkumu. Įdomu, kodėl? Juk statistikos rodikliai iliustruoja didėjantį minimalų darbo užmokestį ir 2 001 Eur siekiantį statistinį vidutinį atlyginimą mūsų &scar...
2023/11/28

Ginučių ąžuolynas – medžiais apaugusi ganyklos buveinė

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija informuoja, kad įgyvendindama projektą „Natura 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ vykdo Buveinių apsaugai svarbios teritorijos – Aukšt...
2023/11/28

Informacinė kampanija ragins nepasiduoti finansinių sukčių pinklėms

Viena po kitos per Lietuvą ritasi skirtingos sukčiavimų bangos – dangstomasi įvairių įstaigų pavadinimais, žmones bandoma skubiai išgąsdinti ar nudžiuginti, mėginama pasinaudoti patiklumu, emociniu pažeidžiamumu ir taip išvilio...
2023/11/28

Latvija skaičiuoja galimas maisto pramonės netektis dėl Ukrainos-Lenkijos sienos blokavimo

Ryga (LETA-BNS). Latvijos maisto pramonės įmonių netektys dėl kontrolės punktų Ukrainos-Lenkijos pasienyje blokavimo gali siekti 30 mln. eurų per mėnesį, pareiškė Latvijos maisto įmonių federacijos vadovė Inara Šurė.
2023/11/28

Arbūzus sėjo tiesiai į dirvą – ir sunoko

Audronei Žeimantaitei-Kedienei, Kupiškio rajono Naivių kaimo gyventojai, agronomijos studijos visam gyvenimui „įaugo į kraują“, nors dabar dirba kitus darbus. Jos darže niekada nebūna blogo derliaus nei pomidorams, nei agurkams ...
2023/11/28

Mažiau metano – daugiau pinigų už pieną

Dėl klimato kaitos suvaldymo kovojančiame pasaulyje tai, kas dar neseniai atrodė mažai tikėtina, šiandien tampa realybe. Pieno gamintojai už tokių karvučių, kurios išskiria mažiau metano, pieną gali gauti kainos priedą. Tiesa, kol ka...
2023/11/28

Pateiktos paraiškos miško veisimui

Lapkričio 17 d. baigėsi antrasis paraiškų priėmimo etapas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį &bdquo...
2023/11/27

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/27

Biržų autobusų parkas visus rajono keleivius veš nemokamai

Biržai („Biržiečių žodis“). Lapkričio 23 dieną įvykęs savivaldybės tarybos posėdis taps istorinis – rajono politikai nusprendė, kad Biržų autobusų parkas keleivius nemokamai veš ne tik mieste, bet ir visame rajone. &Scaron...