Ashburn +14,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 27 Rgs 2023
Ashburn +14,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 27 Rgs 2023

Daunoravą garsina ne tik dvaras

2021/07/14


Bitininkei Gitanai Gelzienei mugėse ir šventėse prekiauti savo bityno produkcija dažnai padeda ir dukra Martyna.

Bitininkystė Daunoravos kaimo (Joniškio r.) gyventojos Gitanos Gelzienės gyvenime daugiau kaip prieš 12 metų atsirado visai netikėtai – tada, kai šeima iš miesto persikėlė gyventi į kaimą, čia įsikūrė visam laikui ir gražios gamtos prieglobstyje atrado naują aistrą bitėms ir tikrąjį savo pašaukimą.

Romantiškai sielai buvo per ankšta

„Esu baigusi Joniškio žemės ūkio mokyklą, kur įgijau dekoratyvinio želdinimo ir aplinkos tvarkymo verslo specialybę. Bitininkystės ten nemokė ir tarp artimų žmonių bei giminaičių bitininkų tikrai nebuvo. Tačiau šių žinių sėmiausi savarankiškai iš knygų, interneto.

Taip palengva visko ir išmokau, – „Ūkininko patarėjui“ pasakoja G. Gelzienė, kuri šiandien dar yra ir Joniškio bitininkų draugijos pirmininko Povilo Karitono pavaduotoja. – Mane savotiškai traukė paslaptingas ir įdomus bičių pasaulis, didelis noras būti gamtoje, kvėpuoti švariu oru.“

Baigus žemės ūkio mokyklą, Gitanai kurį laiką teko dirbti įvairius darbus, nes daugiau kaip prieš 25 metus darbų pasiūlos Joniškyje buvo ne tiek jau ir daug. Tad visą laiką ji svajojo rasti tokį darbą, kuriame jaustųsi laiminga ir atrastų savo pašaukimą.

Sukūrusi šeimą ir įsigijusi sodybą šalia Daunoravos dvaro, kaip ir dauguma lietuvių, Gitana išvyko padirbėti į užsienį – į Ispaniją. Tačiau su vyru Laimonu keletą metų pagyvenę šioje šalyje ir sugrįžę atgal į Lietuvą nusprendė – jų namai bus čia. Kartu su tėčiu Steponu Jurevičiumi pirmiausia suskubo naujam gyvenimui prikelti seną, apleistą sodybą Daunoravos kaime. Čia iškuopė visus šiukšlynus ir pamažu sode įkurdino pirmąsias Bakfasto, karnikos ir itališkų bičių šeimas.

Elektriniu medsukiu medų sutvarkyti galima gerokai greičiau.

„Vaikai labai mėgdavo medų, todėl ir nusprendėme turėti savų bitučių. Sodybos aplinka yra labai palanki bitininkystei. Čia labai daug šimtamečių medžių, kitokios augalijos“, – pasakoja Gitana.

Kai įsigijo vieną avilį ir vieną bičių šeimą, o po kelerių metų, kai bitynas išaugo iki 55 šeimų, G. Gelzienė kitokio darbo ir nebeįsivaizdavo. „Dabar mano darbovietė – bitynas!“ – šypsodamasi sako moteris, šiandien su šeima prižiūrinti daugiau kaip 120 bičių šeimų.

Originalus medus ir kiti gamtos stebuklai

Bitės įkurdintos ne tik vaizdingos, gražiai tvarkomos sodybos aplinkoje, bet ir kitose miškingose vietovėse. Daunoravos kaimas garsus ne tik nuostabiu, grybingu mišku, bet ir tuo, kad kažkada čia stovėjo dvaras, kuriame jau 1877 metais buvo praktikuojama bitininkystė – dvare buvo laikomos 26 bičių šeimos. Tad ir Gitanos šeimai labai smagu pratęsti šią gražią tradiciją.

Tam, pasak jos, motyvavo žinomas istorikas dr. Ernestas Vasiliauskas. Todėl neatsitiktinai šeima savo bityną pavadino Daunoravos dvaro medus (Šimtametė tradicija). Šiam pavadinimui patentuoti jau rengiami ir dokumentai.

Nors šiandien iš dvaro belikę tik griūvantys pastatai, šimtamečiai medžiai – mažalapės liepos, ąžuolai, kaštonai dar žaliuoja, todėl Gitanos bitelėms tikrai yra iš kur rinkti nektarą. „Kai žydi dvaro liepos ir jose dūzgia bitės, tiesiog visas mūsų sodybos kiemas kvepia medumi, – romantiškai apie savo ratuotųjų gyvenimą kalba atradusi savo tikrąjį pašaukimą Gitana. – Taip garsiname ne tik Daunoravą, bet ir patį Joniškio rajoną, jo istoriją.“

Šiandien iš bitininkystės pragyvenančioje G. Gelzienės šeimoje kiekvienas jos narys turi savo rūpesčių – Gitana triūsia bityne, vyras Laimonas dažniausiai suka medų, gamina inventorių, dukros Martyna ir Kamilė mamai talkina mugėse, šventėse. Bitininkė renka ne tik medų, bet ir bičių pikį, žiedadulkes, duonelę, bičių pienelį, lieja natūralaus bičių vaško žvakes. Beje, dalį medaus stengiasi papildyti ir vitaminingomis uogomis – šermukšnių, šaltalankių, taip pat čiobreliais.

Medituojant šiame namelyje iš arti galima stebėti ir bičių gyvenimą. Norinčiųjų pasimėgauti apiterapijos seansais specialiai Gelzių sodyboje tam tikslui pastatytame namelyje netrūksta.                          

Ypač daug šeimos draugų ir pažįstamų susidomėjimo sulaukė prieš keletą metų Gelzių sodybos sode Gitanos tėvelio pastatytas jaukus medinis namelis, skirtas apiterapijai. Pasak Gitanos, iš pradžių daugelis baiminosi, kad ten ramiai įsitaisius ant gulto pro kokį plyšelį gali įlįsti bičių ir įgelti. Tačiau įsitikino, kad viskas tikrai yra sandaru.

„Kvėpuoti sveikatai naudingu avilio oru yra saugu, o darnų ir ramų bičių gyvenimą, jų pavyzdingą tarpusavio susiklausymą galima iš arti stebėti pro stiklą, – sako Gitana. – Žvelgdamas į bičių gyvenimą, ir žmogus tampa ramesnis, dvasiškai harmoningas, atsikrato streso, nervinės įtampos, kurios šiais visuotino skubėjimo laikais tikrai netrūksta.“

Birutė ČIŽIENĖ

Autorės ir asmeninės Gitanos GELZIENĖS nuotraukos

2021-07-14

              Gitana Gelzienė, apiterapija
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/09/26

Pieno gamyba Estijoje pernai pasiekė rekordines apimtis

Talinas, rugsėjo 26 d. (BNS). 2022-aisiais Estijoje pagaminta beveik 850 tūkst. tonų pieno – daugiausiai per metus per pastaruosius tris dešimtmečius, antradienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba.
2023/09/26

Praėjusią savaitę vidutinė elektros kaina biržoje mažiausia nuo rugpjūčio vidurio

Rugsėjo 1–26 d. vidutinė elektros kaina Nord Pool biržoje siekė 0,121 Eur/kWh be PVM – tai 18 proc. daugiau už rugpjūčio mėnesio vidutinę kainą (0,102 Eur/kWh). Tačiau praėjusią savaitę (rugsėjo 18–24 d.) vidutinė elektros kaina ...
2023/09/26

Anykščiai pagerbė geriausius metų ūkininkus

Rugsėjo 23 dieną Anykščiuose vykusios derliaus šventės „Obuolinės“ metu Anykščių kultūros centre pagerbti geriausi metų ūkininkai.
2023/09/26

Aplinkosaugininkai skaičiuoja žalą, savivaldybė paskelbė ekstremaliąją situaciją

Dėl kritusių žuvų Pilvės-Vabalkšnės tvenkinyje, valstybinės reikšmės vidaus vandens telkinyje Kazlų Rūdos savivaldybėje jau skaičiuojama žala aplinkai, aiškinamasi įvykio aplinkybės. Aplinkosaugininkų teigimu, žuvų kritimą sąl...
2023/09/26

Lauko diena apie dirvožemio suslėgimą technologinėse vėžėse

Rugsėjo 14 d. Pociūnėlių kaime, Radviliškio r., vyko lauko diena „Dirvožemio suslėgimas technologinėse vėžėse, problemos ir eliminavimo galimybės“, į kurią susirinko dėl dirvožemio suslėgimo problemų turintys ūkininkai, LŽŪKT ko...
2023/09/26

Skausmai, kuriuos įveiksite šalčiu arba šiluma

Sezoniškumas pastebimas ne tik mados pasaulyje – kiekvienam metų laikui būdingos ir skirtingos patiriamos kūno traumos. Rudenį jų dažniausiai neišvengiame dirbdami soduose ar daržuose, žiemą koją pakiša slidūs keliai, pa...
2023/09/26

Kainų šuolį skatino ir įmonių pelnų augimas – G. Šimkus

Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus sako, kad Lietuvos įmonių pelnų augimas 2022 metais prisidėjo prie spartaus kainų šuolio.
2023/09/26

Arklių skerdimą siekianti uždrausti Europos piliečių iniciatyva

Europos Komisija praneša, kad 2023 m. kovo 22 d. įregistruota Europos piliečių iniciatyva „Užbaikime arklių skerdimo amžių" (angl. End The Horse Slaughter Age) pradėjo rinkti Europos Sąjungos valstybių narių piliečių parašus.
2023/09/26

NŽT funkcijos, numatomos perduoti savivaldybėms

Nuo 2024 m. sausio 1 d. miestuose ir miesteliuose savivaldybėms patikėjimo teise bus perduota valstybinė žemė, kuri nėra suplanuota valstybės reikmėms. Patikėjimo teise valdomoje valstybinėje žemėje savivaldybės miestų ir miestelių teritorijose at...