Kaunas +17,9 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 19 Lie 2025
Kaunas +17,9 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 19 Lie 2025

„Deficito visuomenė“: sovietinės reklamos ypatumai

2023/12/02


„Jokie vėjai neprapūs“, „Tėveliai, netrukus galėsite savo mažylius apauti mokasinais“, „Visada elegantiški“, „Lengvas ir talpus“ – tokiais skambiais šūkiais dar visai neseniai pirkėjus viliodavo drabužių, avalynės ar rankinukų gamintojai, bet jų produkciją įsigyti pavykdavo tik išrinktiesiems.

Praėjusio amžiaus antrosios pusės gamybos, prekybos ir vartojimo realybę išsamiai pristatomi naujas leidinys – „Deficito visuomenė. Sovietinė lengvosios pramonės gaminių reklama XX a. 6–9 dešimtmečiais Lietuvoje“.

Gausiai iliustruotas albumas padalintas į teminius skyrius, kurių kiekvieną pristato išsamūs ir autentiški, pagaviai parašyti knygos autorės – istorikės, KTU mokslininkės dr. Brigitos Tranavičiūtės. Knyga parengta autorei gavus Lietuvos kultūros tarybos individualią stipendiją, išleista vos 100 egz. tiražu.

Gali kilti klausimas – ar iš tiesų sovietmečiu egzistavo reklama, laikoma kapitalistinio pasaulio atributu? Iš tiesų tai – jokia loginė klaida.

Nors absoliučios daugumos Pirmosios Respublikos Lietuvos privačių verslų istoriją nutraukė sovietų okupacija ir nacionalizacija, poreikis viešai skelbti apie šalyje gaminamą produkciją išliko – tiesa, jau kitokiomis, savalaikėmis formomis, kiti buvo ir pramonę valdžiusios okupacinės valdžios tikslai.

Knygoje pateikiami reklaminių skelbimų pavyzdžiai subtiliai atskleidžia XX a. 6–9 dešimtmečiais vyravusį dvigubą gyvenimo būdą ir vartotojų visuomenės bruožus. Gyrimasis lengvosios pramonės pasiekimais buvo sisteminės okupacinės valdžios propagandos, nukreiptos prieš nepriklausomos Lietuvos valdžią, dalis.

vitrina 1962 m.
1962 m. vitrina Kaune, LCVA.

Kaip ir XX a. pradžioje kurtos reklamos ir šiuolaikiniai komunikacijos sprendimai, taip ir Sovietų Sąjungoje gimę šūkiai ir plakatai rodė pagražintą realybę, o iliustracijų turinys beveik niekada neatitiko to, ką iš tiesų buvo galima įsigyti parduotuvėse neturint „blato“. Tad „Deficito visuomenė“ – ne tik gražių paveiksliukų rinkinys, bet ir vizualinis istorijos vadovėlis, vieniems padėsiantis geriau suprasti praėjusį laikmetį ir jo problemas, kitiems – prisiminti buvusias realijas, o visiems bendrai – dar kartą įsitikinti, kad dabar gyvename nepalyginamai geriau.

reklama 1965 m.
Vito reklama žurnale „Kooperatininkas“, 1965 m.

„Deficito visuomenėje“ smalsuoliai pasižvalgys ne tik po spaudos iškarpas, bet ir po XX a. II pusės parduotuvių vitrinas Lietuvos miestuose. Galanterijos, avalynės, drabužių parduotuvių fone – ir to meto miestiečiai, užsiėmę savo reikalais ar smalsiai besidairantys į vitrinas. Nuostabą jaunesniajai kartai sukels faktas, kad vos prieš keliasdešimt metų buvo rengiami teminiai vitrinų apipavidalinimo konkursai, skatinę nuolatinį reklamos kūrėjų darbą, taip pat trumpam praskaidrindavę niūrią realybę. Patrauklus fasadas čia buvo daug svarbiau nei išties patenkintas pirkėjas. Daugelis knygoje esančių vitrinų ar pramonės parodų Lietuvoje ir užsienyje fotografijų, kaip ir vizualinės reklamos pavyzdžiai bei kiti šaltiniai, iki šiol nėra plačiai publikuotos.

reklama 1981 m.
„Lelijos“ reklama žurnale „Kooperatininkas“, 1981 m.

Šis albumas – ir žvilgsnis į apžvelgiamo laikotarpio Lietuvos pramonės geografiją. P. Ziberto pliušo-šilko kombinatas, Kauno avalynės fabrikas „Raudonasis spalis“, Kauno trikotažo fabrikas „Silva“, vilnonių audinių fabrikai „Drobė“, „Lima“ ar „Laisvė“ – tokie pavadinimai šiuolaikine mada besidomintiems sako nedaug, bet gali tapti prasmingų istorinių tyrinėjimų objektu. Taip pat vartant reklamas įdomu stebėti, kokį virsmą išgyveno ir šiandien žinomi prekių ženklai „Lelija“ ar „Sparta“. Knygoje – ne tik Vilniaus ir Kauno, bet ir Alytaus, Telšių, Utenos, Kretingos fabrikų produkcijos reklamos.

drabužių paroda 1982 m.
1982 m. paroda, LCVA.

Dr. Brigita Tranavičiūtė yra Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto Architektūros ir urbanistikos tyrimų centro mokslo darbuotoja. Autorė nuosekliai tiria XX a. miestų istoriją, analizuodama urbanizacijos, ekonomikos, vartojimo, visuomenės ir kultūros raidą. Ji – daugiau nei dešimties Lietuvos ir tarptautinių mastu pripažintose leidyklose išleistų knygų bendraautorė, kurios straipsniai publikuojami Lietuvos ir užsienio žurnaluose.

Deficito visuomenė
„Deficito visuomenė“ knygos viršelis.

 

Šaltinis: KTU

Titulinėje nuotr.: 1982 m. paroda, LCVA.

Dalintis
2025/07/18

Nei bėgti, nei rėkti. Daržovių auginimo lietuviški ypatumai

Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjas prof. dr. Rimantas Stukas, pasidžiaugęs, kad viskas, ko reikia mūsų organizmui, užauga Lietuvoje, teigė: „Visos ligos – nuo nervų, nuraminti juos gali padėti tik daržovės.&ldq...
2025/07/18

Patvirtintas 18-as ES sankcijų paketas, nutaikytas į Rusijos karo mašiną – energetikos ir finansų sektorius

Šiandien, liepos 18 d., Europos Sąjungos (ES) Taryba priėmė 18-ą ekonominių ir individualių sankcijų paketą, skirtą riboti kritiškai svarbių Rusijos naftos ir finansų sektorių veiklą ir toliau visapusiškai varžyti režimo galim...
2025/07/18

Kubiliaus amatas perduodamas iš kartos į kartą

Šilalė („Šilalės artojas“). Kasmetiniame Bilionių plenere „Šimtmečio veidai ir vardai“ visada galima sutikti įdomių užsi­ėmimų turinčių žmonių. Šiemet prie tvenkinio šeimininkavo kubil...
2025/07/18

Europos Komisija saugos plieno sektorių

Europos Komisija pradėjo tikslines konsultacijas, siekdama padėti nustatyti būsimas priemones, skirtas apsaugoti ES plieno sektorių nuo nesąžiningos prekybos praktikos ir neigiamo pasaulinio plieno pertekliaus poveikio.
2025/07/18

Aplaidaus sutarčių vykdymo aukomis tampa vaikai, permokėdami už kotletą

Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) atliko 8 ugdymo įstaigų Kaune ir Vilniuje maitinimo sutarčių vertinimus: Kauno Kazio Griniaus progimnazijos; Vytauto Didžiojo universiteto „Rasos“ gimnazijos; Kauno Varpo gimnazijos; Kauno Maironio ...
2025/07/18

Pieno supirkimo kaina: birželis

Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) paskelbė informaciją apie vidutines pieno supirkimo kainas ir supirktą pieną Lietuvoje 2025 m. birželio mėnesį.
2025/07/18

Moksleivių fizinis aktyvumas – ką nustatė profilaktiniai jų sveikatos patikrinimai?

Daugėja ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo įstaigas lankančių vaikų, kuriems profilaktinio sveikatos patikrinimo metu nustatoma pagrindinė fizinio ugdymo grupė. Tai rodo Higienos instituto administruojamos Vaikų sveikatos stebėsenos informacinės sis...
2025/07/18

Mėšlo eksportas: lyderiai ir autsaideriai

Lietuvoje gyvulininkystės sektorius yra gilioje krizėje, o štai Nyderlandai veržliai plečia mėšlo eksportą. 2025 m. pirmąjį pusmetį jis smarkiai išaugo ir yra 27,4 proc. didesnis nei 2024 m. pirmąjį pusmetį. „Ūkinin...